Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kaşıntı Nedeni ve Tedavisi

Gebelikte kaşıntı Gebelik dönemi sürecinde anne adayları daha önce hiç karşılaşmadıkları sorunlar ile karşı karşıya gelmektedir bunlardan biride gebelikte kaşıntı sorunudur. Bu sorun anne adaylarının yaşam kalitesinde önemli azalmalara sebep vermektedir. Anne adaylarının yaklaşık 10 kadından 2 sinde kaşıntı sorunları olmaktadır. Ancak bu dönemde çıkan kaşıntıların birden fazla nedenleri olabilmektedir ama nedeni ne olursa olsun kesinlikle doktor tarafından görülmesi gereken bir durumdur.

Kesinlikle tedavi gerektiren ve dayanılmaz şekilde şiddetli olan gebelikte kaşıntı şikayeti anne adaylarını gerçekten çok rahatsız etmektedir bu ciddi seviyede olan kaşıntılar özellikle gebeliğin son üç ayında görülmektedir. Kaşıntıların ana kaynağı ne olduğu tam anlamıyla anlaşılmamakta olup sadece bu rahatsızlığa neden olan etkenin gebelik olduğu bilinmektedir. Karın kısmından başlayarak döküntü ve kızarıkların eşlik ettiği bu durum gebelik kaşıntısı olarak adlandırılır. Bölgesel kortizonlu kremlerin kullanılması rahatlamaya yardımcı olabilir.

Gebelikte kaşıntı nedenleri arasında karın ve bazı bölgelerde gerilmeler olur bunların sonucunda çatlaklar oluşmaktadır buna bağlı kaşıntılar meydana gelebilir. Egzema, alerji, mantar enfeksiyonu gibi veya başka cilt sorunları bu döneme denk gelmiş olabilir. Gebelikte terleme çok sık görülmektedir bu durumda kaşıntıya neden olabilmektedir.

Vajina ve etrafında gerçekleşen kaşıntıların nedenleri genellikle bu çevrede oluşan mantarlardan oluşmaktadır bir diğer kaşıntıysa makat kısmında olan kaşıntılardır bunların nedeni hemoroit, barsak parazitlerinin neden olabileceği bilinmektedir. Anne adaylarının çok olmasa da bazılarında el ve ayak bölgelerinde kaşıntı ve buna eşlik eden kızarıklık meydana gelebilir bunun nedeniyse gebelikte yükselen östrojen hormonunun neden olduğu savunulmaktadır doğum gerçekleştikten sonra bu şikayet kaybolur.

GEBELİK İNTRAHEPATİK KOLESTAZI

Anne adaylarında %0,5 oranına görülen ve bir çeşit karaciğer hastalığı olan gebelik karaciğer kolestazı ise erken zamanlarda kaşıntı belirtisi ile kedini gösterirken ileri dönemlerde sarılık ile kendini gösterebilir. Çoğunlukla kaşıntı gerçekleşen yerler el ve ayak bölgeleridir ve bazen tüm vücuda yayılıp etki alanını genişletebilir. Bilhassa gece istirahat halindeyken anne adaylarının uykusunu kaçırabilecek seviyelerde kaşıntılar olur ve buda yaşam kalitesini düşürmektedir. Gebelik kolestazının sebebi hala daha belli değildir.

Gebelikte yükselişe geçen östrojen hormonu safra yollarını daraltması buna bağlı safra asitleri karaciğer yolu ile atılamaması ve bunun sonucunda kana karışmasıyla alakalı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bazı ailelerde yoğun olarak gözlemlenmesi yada kadının her gebeliğinde oluşması genetik faktörleri de akıllara getirmektedir. Anne adayları bu kaşıntılardan çok şikayet etmekte bazen çok şiddetli kaşıntılar olmakta hatta kaşınan yerleri kaşıma sırasında kanatmaya kadar giden durumlar olabilmektedir.

Sıklıkla gebeliğin 7-8. Ayları arasında başlayan bu rahatsızlık başlamadan önce bulantı, kusma karın ağrısı gibi belirtileri olabilmektedir. Ciltte meydana gelen herhangi bir değişiklik görülmezken kaşıntının başladığı yer çoğunlukla göbek bölgesidir ve buradan bacak, kollar, gövde ve taban kısımlarına ilerleyerek etki alanını arttırabilir. Bazı ileri derecede oluşan kaşıntılardaysa göz kapaklarında ve ağız içinde kaşıntı gözlemlendiği bilinmektedir. Bu kaşıntılar doğum olduktan kısa süre sonra azalarak kaybolur. Görülen bu kaşıntılar çoğunlukla yapılan tedaviye yanıt vermez ancak hafif olan kaşıntılarda serin yapılan duş, bazı nemlendirici amaçlı kremler ile engellenebilir. Bu rahatsızlığı yaşayan anne adaylarının %15 oranın sarılık eşlik ederek gelişebilmektedir.

Teşhis ve Tanı

Gebelik döneminde gelişen karaciğer kolestazı tanısı ve teşhisi kolay olmayan bir durumdur. Tanı koyulabilmesi için karaciğer fonksiyon testleri, kanda safra asitleri ve hepatit testleri yapılarak teşhis konulmaya çalışılmaktadır. Bu rahatsızlığı olduğu düşünülen anne adaylarında viral hepatitler aynı zamanda safra yolu taşları da hesaba katılmalıdır bunun nedeniyse bu rahatsızlıklar anne ve bebek yönünden önem taşıyan rahatsızlıklar olarak önümüze gelir. Kesin olarak bir tanı için safra asitlerinin ölçümü yapılarak sağlanmaktadır.

Gebelikte kaşıntı şikayeti genellikle sebebi araştırılarak yapılır ancak bazen bir sebep bulunamaz bu nedenle genel ilkeler uygulanarak tedaviye gidilmeye çalışılır. Şayet anne adayının şikayetleri bitmiyor ve devam ederse bazı kortizon içerikli enjeksiyon tedavisi yapılabilir. Ayrıca kortizon içeren ilaçlar bebeğin akciğer gelişiminde kullanılmakta olup bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

hafta hafta gebelik >>> sayfamızı ziyaret ettiniz mi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM