Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kramp Olması Nasıl Önlenir?

Gebelikte kramp şikayetini önlemek için neler yapılmalı? Gebelikte kramp neden olur? Belirtileri neledir? Ve hangi durumlarda doktora başvurulmalı? Bilgilerini yazımızdan edinebilirsiniz.

Gebelik döneminde bir çok sorunlar yaşanmaktadır anne adayının gebeliği ilerledikçe karnındaki bebeği büyüdükçe bazı sorunlarda çıkmaya başlayacaktır. Bu sorunlar arasında gebelikte kramp yaşanması da ön sıralarda yerini almaktadır. Özellikle gece anne adayı mışıl,mışıl uyurken aniden giren kramplar yüzünden rahatsız olmakta vücudumuzda olan kaslar istem dışı kasılmaları ile ortaya çıkan bir sorundur.

Vücudumuzdaki kasların bir yada birden fazlasında birden bire ortaya çıkan kramplar kişiyi oldukça zorlamakta ve dayanması güç acılar yaşatmaktadır. Bazı durumda kısa süren bu acı veren kramplar bazen de 10 dakika süreyle kendini göstermekte. Gebelik döneminin ikinci üç ayı ve son üç ayında bu kramplar kendilerini daha sık göstermekte olup özellikle gebeliğin 6-7 ayında çok karşımıza çıkmaktadır. Bu gerçekleşen kas kramplarında bazı etkenler rol oynamaktadır bunlar arasında magnezyum, sodyum, kalsiyum, potasyum gibi maddelerin eksik olması etkileri bulunmaktadır.

Gebelik dönemlerinde meydana gelen kramplar genellikle kasların ihtiyacı olan çalışması gerektiği gibi çalışmasını sağlayan mineral yetersizliğinden meydana gelmekte veya dolaşım sorunları nedeni ile meydana gelmektedir. Anne adayının almış olduğu mineraller bebek gelişimi için vücutta kullanılmaktadır bu nedenle mineral eksiklileri görülebilmekte. Bu nedenle bebek gelişimi için gerekli olan mineralleri anne adayı almalı ve eksiklik olmaması için dengeyi kurabilme amaçlı beslenmede mineral içerikli gıdaları yeteri kadar almalıdır.

En fazla bacak bölgelerinde gebelikte kramp meydana gelmesinden şikayetçi olmakla birlikte bel bölgesi, kalça ve karın bölgesinde de meydana gelebilmektedir. Kramp giren bölge son derece gerilir aynı zamanda dokunmaya karşı bir hassasiyeti oluşur. Anne adaylarında kramplar sıklıkla istirahat halindeyken yada yatar pozisyondayken meydana gelmektedir. Özellikle gebeliğin son aylarında karnın iyice büyümesinden ve alınan kiloların neden olduğu yatakta veya otururken istenilen pozisyonda rahatça olmamaktır. Genellikle anne adaylarını gece rahatsız eden krampların önemli nedenlerinden birisi gece saatlerinde vücudun kan akışında yavaşlama olmaktadır ve kaslara giden oksijen seviyesinde azalma olur bunun önüne geçmek için yatarken ayakların altına bir yastık koyarak yükseltmek kan dolaşımını hızlandırarak kaslara daha çok oksijen gitmesini sağlamaktadır.

Gebeliğin ilerlemiş dönemlerinde bebek gelişiminin hızlanması, alınan kilolar ve bacaklara binen ağırlığın artması, büyümekte olan uterusun toplar damarlara yapmış olduğu baskı ve bunun etkili olduğu dolaşım (varis) sorunlarının meydana gelmesi önceye bakaraktan fiziksel aktivite ve hareketlerde bir azalmaya gidilmesi ve kasların çabuk yorulmaya eğilimli olması sonucunda kramplar ortaya çıkabilmektedir.

Kramplar mevsimlere göre de meydana gelebilmektedir özellikle havaların soğuk olduğu kış aylarında kasların birden bire ani olarak istem dışı kasılmalarında artış görülebilmektedir. Ayrıca gebeliği yaz aylarına gelen anne adayları bu dönemlerde sıvı kaybı yüksek olduğundan bolca sıvı tüketmelidirler. Aynı zamanda gebelik döneminde plasentanın üretip salgılamış olduğu progesteron hormonu artış gösterdiğinden damarlarda bir gevşeme olmaktadır ve buda kan dolaşımını engelleyebilmekte. Rahim hacminin büyümesi, damarlara baskı uygulaması sonucunda kanın kalbe gitmesi engellenmektedir. Bunun sonucunda ayak bölgesine ve baldırlara gerekenden daha az kan giderek buda kramplara neden olmaktadır.

Gebelikte Kramp şikayetini önlemek için neler yapılmalı?

Her gün kendinizi yormadan kısa,kısa yürüyüşler yapın.

Bol miktarda su içmeye özem gösterin.

Kalsiyum almaya dikkat edin ve bunu beslenmenize yansıtın. Bir günde minimum 2 bardak süt, bir kase yoğurt ve peynir yemeye çalışın.

Doktorunuz uygun gördüğü egzersizleri yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir aynı zamanda yatmadan önce 10 dakika kadar minik bacak egzersizleri yapabilirsiniz bu kan dolaşımını hızlandıracaktır.

Bolca meyve tüketmeye dikkat edin potasyum açısından zengin meyvelere daha özen gösterin

Magnezyum ve potasyum yönünden zengin yeşil yapraklı sebzeleri ve baklagilleri tüketin.

Ayaklarınıza ve baldır bölgenize masaj uygulayın veya yaptırın.

Uzun saatler ayakta durmaktan kaçının ayrıca uzun süre hareketsiz kalmayın.

Kadınların çok sevdiği yüksek topuklu ayakkabıları gebeliğinizde terk edin ve çok dar sizi sıkan elbiseler tercih etmeyin.

Uyurken sol tarafınıza yatın, yatmadan önce bir duş alabilirsiniz.

Alkol, kahve ve sigara gibi maddelerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Bacak yada ayak bölgesinde bir kramp esnasında kasları hafifçe germe hareketi yapılmalı. Bacak yukarı doğru yükseltilip kaldırılmalı ve bu sırada ayak parmakları yukarı doğru gerilmeli. Kasın dinlenmesini sağlamak amaçlı ıslak ılık bir havlu ile kramp bölgesi sarılabilir. Bununla birlikte yaşadığınız gebelikte kramp şikayetinize şiddetli ağrılar eşlik ediyorsa ve gün geçtikçe daha da şiddetleniyorsa damar sistemi ile alakalı bir sorun olabilir bu gibi durumda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM