Gebelikte Laparoskopi (Kapalı ameliyat) Tekniği

  • 29 Ocak 2017
  • 208 kez görüntülendi.
Gebelikte Laparoskopi (Kapalı ameliyat) Tekniği

Normal şartlarda gün yüzüne çıkmayan her hangi bir rahatsızlığımız özellikle bizler için hassas bir dönem olan hamilelik sürecinde gün yüzüne çıkmaktadır. Çok zorunlu olmadıkça bu süreçte kolay kolay ameliyat ve benzeri işlemler uygulanmamaktadır.

Laparoskopi nedir?

Karın içerisini gözlemlemek anlamına gelen Laparoskopi karnın içerisinde bulunan organları ufak bir delik ile kamera yardımı sonucunda karın içine sokularak inceleme yöntemi olmaktadır. Üroloji ve genel cerrahi alanlarında kullanılmakta olan teknik kadın hastalıkları bölümünde oldukça yaygın kullanılan uygulamalardan bir tanesidir.

Gebelik döneminde müdahale edilmesi zorunlu olmayan bir takım hastalıklar doğum sonuna ertelenirken apandist, over kist, over torsiyonu ve kolesistit gibi rahatsızlıklar ameliyat gerektiren rahatsızlıklardır.

Hamilelik sürecinde hem kapalı hem de açık ameliyat yöntemi uygulanmaktadır. Bu durum tamamıyla doktorunuzun değerlendirmelerine bağlı olmakla beraber bazen kapalı ameliyat durumu uygun görülmemektedir.

Gebelik durumu bulunmayan hastalarda da aynı durum geçerlidir.

Dış gebelik olarak adlandırdığımız rahatsızlık normal düzeyde ilerlemekte olan bir gebelik durumu gözlemlenmekte iken gebelik dışı bir bulgunun patoloji sebebiyle ameliyat gerektirmesidir.

Hamilelikte en uygun zaman

Hamilelik sürecinde kapalı ameliyat uygulaması için en uygun zaman dilimi 12. ve 16. haftalar arasında olmaktadır. Zorunlu bir sebep olmadıkça gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde kapalı ameliyat uygulanmamaktadır. Çünkü bu süreç bebeğin düşük riski ile karşılaşmasında veya teratojenite durumunun söz konusu olmasına sebebiyet vermektedir.

Over torsiyonu gibi gebeliğin 3 ayından sonrasında ertelenemeyecek olan sağlık problemleri ilk süreçte hemen gerçekleştirilmektedir. Bu durumların dışında gebeliğin son aylarına doğru her hangi bir kapalı ameliyat gerektiren durumla karşılaştıysanız o vakit yine erken doğumun tetiklenmesine etki etmek amacı ile ve yapılacak olan işlemde bebeğin büyümüş olması operasyonu zorlaştırmaktadır. İşinin ehli ve güvenilir sağlık kurumlarında hastane şartları gözetilmeksizin gebelikte yapılan kapalı operasyonların başarılı geçtiği belirtilmiştir.

Günümüzde önceki dönemlere göre daha sık uygulanan bir teknik olmaktadır. Bu uygulama yöntemi sayesinde yapılan araştırmaları gözeterek açık ameliyat yöntemi ile hemen hemen aynı riskleri taşıdığı ve bu alandaki tecrübelerin artış göstermesi sonucunda daha yaygın kullanılmaktadır.

Gebe olmayan kişilere sağlanan avantajlar gebe olan bireyler içinde geçerlidir. Yara yerinde oluşacak olan enfeksiyon riski buna bağlı olarak oluşan ağrı ve hastanede kalma durumunu içeren tüm şartlar normal hastalar ile aynı düzeydedir.

Kapalı ameliyat esnasında çok tercih edilmeyen bir uygulama olsa da zorunlu kılındığında gazsız laparoskopi işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama yöntemi CO2 emilimine bağlı olarak fetal ve hiperkarbi asidozdan kaçırmaksızın uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kan akımından kaçınmak için de aynı uygulama tekniği gerçekleştirilebilir. Ameliyat esnasında oluşacak her hangi bir risk durumu için gerekli önlemler alındığında bu durumlarla karşılaşma ihtimali oldukça az. Yan etkilerin oluşmaması amacı ile yüksek basınçlı ve uzun süreli suction kullanarak koterizasyondan kaynaklanmakta olan toksit gazlarının engellenebileceği açıklanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats