Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Listeria Enfeksiyonu

Gebelikte Listeria enfeksiyonu tanımından başlayacak olursak listeriozis besin adı verilen gıdalardan bulaşan Listeria monocytogenes isimli bakterinin yol açtığı bir enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyona maruz kalan anne adayları erken doğum, düşük, anne karnında ki bebek ölümleri veya doğumdan sonra bebek ölümleri gibi ciddi anlamada sorunlara neden olabilmektedir.

Az önce bahsettiğimiz bakteri türü bitkilerde, toprakta, suda olabildiği gibi her alanda bulunabilir. Rahatsızlığa yakalanmadan da ister insan olsun ister hayvan olsun bu bakteriyi vücutlarında taşıyabilmektedirler. Bu denli çevrede ve doğada bol miktarda bulunan bu bakteri türü insanlara yedikleri besin yolları ile geçmektedir.  İstatistiklere bakarsak her 1000 kişi arasında 7 kişi listeria enfeksiyonu görülmektedir. Sık olarak 60 yaş üstü ve çocuk yaşta olanlarda görülen bu enfeksiyon türü ayrıca kanser, AIDS, diyabet, böbrek hastalıkları gibi bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek zayıflatanlarda, kronik rahatsızlığa sahip olanlarda, organ naklinin ardından kullanılan ilaçlar nedeni ile bağışıklık sisteminde baskılar olan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.Gebelik döneminde bağışıklık sistemi biraz baskılanmasından dolayı risk seviyesinde bir yükselme olacaktır.

Gebelikte listeria enfeksiyonu nasıl bulaşabilir?

Bu enfeksiyon türü özen gösterilmeden sağlıksız ortamlarda ve koşullarda elde edilen besinler ile bulaşmaktadır. Bu şekilde üretilen besinler arasında en çok bulaşma riski olan çiğ et, çiğ deniz mahsulleri, çiğ yumurta, patörize işlemine tabi tutulmamış sütler ve bu sütlerde üretilen gıdalar. Ayrıca sebzeleri ve meyvelerin iyi yıkanmaması soncunda ve daha önceden pişirilmiş hazır olarak satın alınan gıdalardan daha sık geçmektedir.  Özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı gebelik döneminde anne adayı beslenmesine dikkat ederek nereden ne yediğine özen göstermelidir.

Listeria enfeksiyonun tanısı için yapılan kan testleri ile teşhis edilmektedir.

Gebelikte listeria enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

Gebelikte listeria enfeksiyonu çoğunlukla bir belirti göstermeden seyrine devam eden bu enfeksiyonun en çok görülen belirtileri arasında grip belirtileri, böbrek enfeksiyonu gibi belirtiler ile anne adayı karıştırabilir. Bazense sadece ateş ve geçmek bilmeyen ishal belirtiler arasında yerini alır. Bazense belirtilerin hiç biri yaşanmadan düşükler yada doğum öncesi bebek ölümleri meydana gelerek enfeksiyonun sonuçları olabilmektedir.

Bebeğe Nasıl Etki Edebilir

Şayet anne adayı bu enfeksiyonu almışsa bebeğe etki etme riski bulunur. Bebeğe geçmesi için iki yol bulunmaktadır ilki plasenta kanalı ile bebeğe geçebilir, ikinci yolsa doğum esnasında bebeğe geçebilir. Bebek doğmadan önce bu enfeksiyona maruz kalırsa doğum öncesi ölümlere yada erken doğumlara neden olabilir.  Belirtileri ve bulguları olmadan seyir eden listeria enfeksiyonu doğumdan önce yada doğum sonrasında bir anomaliye rastlandığı görülmemiştir. Enfeksiyonun sebep olmadığı bir konuysa tekrar eden düşüklere yol açmamasıdır.

Gebelikte listeria enfeksiyonu erken teşhis edilmesi halinde uygulanan antibiyotik tedavisi ile riskler minimize edilerek bebeğin sağlığı kontrol altına alınır ve sağlıklı şekilde doğması sağlanır.

Bebek doğduktan sonraysa mevcut olan enfeksiyon ciddi sorunlara neden olabilmektedir.bebeklerde menenjite rastlanabilir ayrıca sepsis isimli durum ile karşılaşılabilir. Mevcut olan enfeksiyon kan ile vücudun tamamına ulaşabilir. Bu tür sorunlar ile karşılaşılan bebeklerin %50 kısmı maalesef kayıp edilmektedir. Doğumdan hemen sonra belirtiler kendini göstermeyebilir aksine bir süre sonra belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca bebeklerde beslenme bozuklukları da görülen sorunlar arasında yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM