Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Memelerden Süt Gelmesi Normal mi?

Anne adaylarının gebelik dönemi içinde memelerden süt gelmesi neden olur normal midir gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Hamilelik döneminin başlarında bu rastlanmaz genellikle son dönemlerinde memelerden süt gelmesi durumuna her gebelikte olmasa da sıkça karşılaşılmaktadır ve endişe edilecek bir durum değildir. Bunun nedeni gebelik nedeni ile artan prolaktin yani süt hormonudur. Doğuma yaklaştıkça vücut bebeği emzirmeye hazırlanmaktadır bu nedenle süt üretimine başlar. Süt her zaman olmasa da doğum gerçekleşmeden memelerden gelmeye başlayabilir. Halk dilinde ağız sütü adı verilen sütün tıbbi adıydıysa kolostrumdur. Bundan rahatsız olan anne adayları gebe sütyenleri ve pedler kullanarak rahatsız edici durumdan kurtulmak mümkündür.

Kolostrum, Ağız Sütü Nedir?

Anne vücudunun ürettiği bu ilk süt bebek için büyük öneme sahiptir. Bebeğin enfeksiyonlardan koruyan ve içeriğinde çokça antikoru barındıran bir süttür. Doğum gerçekleşmeden gelen bu süt boşa gidiyor diye düşünülebilir ancak yersiz bir düşüncedir.bebek doğduktan sonra yine anne vücudu üretmeye devam edecektir. Sütün görünümü ise koyu ve sarı biçimdedir. Kolostruma baktığımızda anne sütüne oranla daha fazla protein vardır. Yeni doğan bir bebeğin en kolay sindirimini yapabileceği ayrıca ihtiyacı olan bütün vitamin ve minareleri barındıran sıvıdır diyebiliriz.

Gebelikte memelerden süt gelmesi koyu kıvamlı sarı renkli değilse. Pembe yada kahverengi kanlı biçimde bir görünümü mevcutsa kesinlikle doktorunuza başvurunuz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM