Gebelikte Memelerden Süt Gelmesi Normal mi?

  • 12 Şubat 2017
  • 210 kez görüntülendi.
Gebelikte Memelerden Süt Gelmesi Normal mi?

Anne adaylarının gebelik dönemi içinde memelerden süt gelmesi neden olur normal midir gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Hamilelik döneminin başlarında bu rastlanmaz genellikle son dönemlerinde memelerden süt gelmesi durumuna her gebelikte olmasa da sıkça karşılaşılmaktadır ve endişe edilecek bir durum değildir. Bunun nedeni gebelik nedeni ile artan prolaktin yani süt hormonudur. Doğuma yaklaştıkça vücut bebeği emzirmeye hazırlanmaktadır bu nedenle süt üretimine başlar. Süt her zaman olmasa da doğum gerçekleşmeden memelerden gelmeye başlayabilir. Halk dilinde ağız sütü adı verilen sütün tıbbi adıydıysa kolostrumdur. Bundan rahatsız olan anne adayları gebe sütyenleri ve pedler kullanarak rahatsız edici durumdan kurtulmak mümkündür.

Kolostrum, Ağız Sütü Nedir?

Anne vücudunun ürettiği bu ilk süt bebek için büyük öneme sahiptir. Bebeğin enfeksiyonlardan koruyan ve içeriğinde çokça antikoru barındıran bir süttür. Doğum gerçekleşmeden gelen bu süt boşa gidiyor diye düşünülebilir ancak yersiz bir düşüncedir.bebek doğduktan sonra yine anne vücudu üretmeye devam edecektir. Sütün görünümü ise koyu ve sarı biçimdedir. Kolostruma baktığımızda anne sütüne oranla daha fazla protein vardır. Yeni doğan bir bebeğin en kolay sindirimini yapabileceği ayrıca ihtiyacı olan bütün vitamin ve minareleri barındıran sıvıdır diyebiliriz.

Gebelikte memelerden süt gelmesi koyu kıvamlı sarı renkli değilse. Pembe yada kahverengi kanlı biçimde bir görünümü mevcutsa kesinlikle doktorunuza başvurunuz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats