Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Anne adaylarının özellikle Gebelik dönemi süreçlerinin ilk üç ayında mide bulantısı çekmekteler ve gebelikte mide bulantısı nasıl önlenir konusunu merak etmektedirler. Anne adayları hafta hafta gebelik döneminin 4-12 haftaları arasında mide bulantısı şikayetleri çok olabilir? Normal bir durumdur ancak çok fazla rahatsız edici ve hayatı olumsuz yönde etkiliyorsa doktorundan yardım istemelidirler.

Gebe kalan kadınların yarısında bulantı ve buna eşlik eden kusmalar görülmektedir ve bunlar gebelik hormonlarının neden olduğu bulantı ve kusmalardır  genellikle sabahları ortaya çıkmakta genel olarak bu bulantı ve kusmalar gebeliğin 4-6 haftasında başlar ve gebeliğin 12. Haftası gibi son bulur. Ancak gebelikte bulantı ve kusma şikayetleri gebe kalan kadınların yaklaşık %1 oranında çok daha fazla görülmektedir ve aşırı kilo kayıplarına neden olmakta ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çoğul gebelik yaşayan gebelerde bulantı ve kusma daha fazla olmaktadır. Gebelikte yaşanan sabah bulantıları özellikle ilk defa gebe kalan kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bu bulantı şikayetleri küçük tedbirler ile azaltılmak mümkündür bunlar doktor gerekli görürse ilaç tedavisi yada yapılacak diyetler ile azaltılabilir.

Gebelikte yemek kokuları,parfüm kokuları,sigara gibi çeşitli kokular mide bulantısını tetikleyerek arttırmaktadır. Ancak bazı gebeliklerde bulantı ve kusmalar çok yoğun olmakla birlikte gebe kişi yediği her şeyi kusmakta ve hiç bir şey yiyememektedir bu nedenle halsizlikler, yorgunluklar ortaya çıkabilir hatta çok fazla sıvı ve elektrolit kaybı söz konusu olduğunda bayılmalara kadar gidebilirler. Bu durumda olan gebelerin evde ilaçlar ile tedavisi söz konusu değildir kesinlikle hastane ortamında yatırılarak bir tedavi uygulanması gerekmektedir.

Gebelikte görülen hafif biçimdeki bulantı ve kusmalar ayakta ilaç tedavisi ve bazı basit diyetler uygulanarak kolaylıkla çözüme ulaşılabilmekteyken ağır şekilde bulantı ve kusmaları olan gebeler kesinlikle hastanede tedavi edilmeli bunun nedeni gebede meydana gelen sıvı ve elektrolit kayıplarının neden olabileceği böbrek ve karaciğer bozukları olabilir ayrıca bebekte gelişim bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir.

Mide bulantıları için ne yapmak gerek

Hafif bulantısı olan anne adayları az ve sık yeme alışkanlığı edinmeleri gerekmektedir ve kuru, tuzlu yiyecekler yemeleri yararlı olur ayrıca kokulu yemeklerden ve gıdalardan kendilerini rahatsız eden kokulardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Yeteri kadar sıvı alımında bulunulmalı çok şiddetli kusmalarda su mideyi bulandırıyorsa ayran, meyve suyu gibi sıvılar tercih edilmeli. Kesinlikle stresten ve stresli ortamlardan uzak durulmalı. Anne adayını çok fazla yoran işlerden uzak durulmalı. Sabah bulantılarını bastırmak için yataktan kalktığınızda tuzlu kuru gıdalar çubuk kraker, bisküvi tarzı yiyecekler tüketilebilir. Yağlı ve kızartılmış yemeklerden uzak durulmalı bunun yerine haşlama, makarna, ekmek, yoğurt gibi besinler alınabilir. Midenizde şişkinliğe neden olan gıdalardan uzak durmakta faydalı olacaktır. Yemek aralarında sıvı ve su alımına dikkat edin yemekle birlikte sıvı alımı yapmayın.

Aşırı derecede mide bulantısı ve kusma şikayeti olan gebeler mutlaka hastanede tedavi edilmeli ayrıca idrarda keton tespit edilirse durum daha ciddi bir hal alacaktır bu durumda ağızdan beslenme kesilerek damar yolu açılır ve elektrolit sıvılar ile aminoasit solüsyonlar verilmeye başlanır böylelikle vücudun ihtiyacı olanlar karşılanmış olur. Bulantı ve kusmalar sona erdiğinde ağır bir biçimde ağızdan kuru gıdalar ile beslenilmeye başlanır ve anne adayı kusma olmadan yemeye başladığında hastaneden taburcu edilmektedir.

Gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM