Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  • 26 Ocak 2017
  • 329 kez görüntülendi.
Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Anne adaylarının gebeliğin ilk üç ayında mide bulantıları olmakta, ve gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Sorusuna cevaplar aranmaktadır. Bizde gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir konusunu bu konudan şikayetçi olan anne adaylarımız için kaleme aldık.

Gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Neler yemeli? Nelere dikkat etmeliyim

Gebelikte mide bulantısı anne adaylarının çok karşılaştıkları bir durumdur. Gebeliğin ilk 12 yada 13 haftasında görülen bulantılar kişiden kişiye değişiklik şiddeti değişiklik gösterebilir. Çok fazla bulantısı olan bir anne adayı bu konu hakkında doktorundan yardım isteyerek ilaç yazdırabilir. Mide bulantıları gebelik esnasında  hCG  adlı hormonun seviyesinde artış görülmekte ve mide bulantılara neden olmaktadır. Aslında tam olarak neyin mide bulantısına neden olduğu bilinmese de hCG adlı hormon yükseldiğinde ve en yüksek seviyelerine geldiğinde kusmada eşlik edebiliyor. Gebelikte mide bulantısının bir diğer nedeni olan düşünülen östrojen hormonu olmaktadır. Buda yine hamilelik döneminde yükselmektedir.

Anne adaylarının gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna cevaplar ise bulantılarını hafifletmek için tuzlu kraker tüketebilirsiniz. Kokusu ve tadı çok yoğun olmadığı içi yerken çok fazla zorlanmazsınız. Zencefil mide bulantılarına iyi gelen bir bitkidir. 2-3 dilim keserek kaynamış bir bardak suya atın ve 10 dakika demleyin sonrasında için. Zencefil oldukça etkilidir bazen zencefilin kokusu dahi mide bulantılarını bastırabilir. İçtiğiniz çaylara limon karıştırmakta mide bulantılarına iyi gelebilir.

Diğer bir kullanabileceğiniz nane olabilir. Nanenin içinde barındırdıkları kusma hissini azaltarak rahatlama sağlayabilir. Mide bulantılarınız baş gösterdiğinde kendinize bir bardak nane çayı hazırlamak için biraz nane yaprağını iki bardak sıcak suya atın arada bir karıştırın ortalama yarım saat kadar beklettikten sonra süzün ve tüketin.

Mide bulantılarınız için kakule de kullanabilirsiniz. Tek başına da çay gibi tüketilebilirken zencefilli çaya katarakta tüketilebilir. Nasıl hazırlarız peki 3-4 kakule kabuğunu alın 3 fincan suya atın sonra minik kabarcıklar çıkana kadar ateşte tutun fakat dikkat edin kaynamasın. Daha sonra ocaktan alarak yarım saat dinlendirin ve tüketin.

gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir tavsiyeler

Gebelikte mide bulantısına karşı diğer önlemler

Çok yağlı gıdalar yerine az yağlı gıdalar tercih edin

Sindirim konusunda size zorluk çıkaracak yemekleri tercih etmeyin

Az, az ve sık olarak beslenme alışkanlığı edinin

Doktorunuz gerek görürse folik asit ve vitamin takviyesi verebilir.

Sıcak ortamlardan uzak durun örneğin hamam gibi.

Aç kalmayın boş bir mide bulanmaya daha el verişlidir.

Bulantınız ve kusmanız şiddetliyse ve sürekli devam ediyorsa kesinlikle doktorunuza başvurun.

Yazımızda bahsettiğimiz gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir konusu hakkında sorularınız olursa, yazının altında bulunan yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Gebelikte mide bulantısı >>>

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats