Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Mide Yanması ve Tedbirleri

Gebelikte mide yanması Tedbirleri neledir? Gebelikte mide yanması neden olur? Beslenme alışkanlığı değiştirilerek mide yanması azaltılabilir mi? ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte mide yanması ve tedbirleri konumuza başlıyoruz gebe kalan kadınların çoğunda görülmekte ve bundan oldukça fazla şikayet etmektedirler çoğu kadın gebe kalmadan önce mide yanması şikayeti olmamasına rağmen ilk defa gebelik döneminde mide yanmasından çok rahatsız olmaktadır. Mide yanmasının nedeni gebelik hormonlarının yol açtığı rahmin büyümesi ile mideye bir baskı oluşur buda midede yanma ve mide ekşimesine neden olmaktadır. Gebelik hormonlarının artışı ile birlikte özellikle progesteron hormonunun artışı bu hormon rahimde bulunan düz kasları gevşetmekte ve bununla birlikte mide ile yemek borusu arasında konumlanan kapakçığında gevşemesine neden olur bunun sonucunda mide asidi üst kısma doğru yönelerek anne adaylarını çok rahatsız edici olan mide yanmasına neden olmaktadır.

Gebelikte mide yanması Önlemleri

Gebelikte mide yanması şikayetini engellemek ve hafifletmek için öncelik olarak beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve bu alışkanlıkların devamlılığı sağlanması gerekmekte çünkü alınan bir takım besinler mide yanmasını arttırmakta ve tetiklemektedir özellikle asitli sıvılar,çikolata, kahve, kızartmalar, yağlı ve baharatlı gıdalar ayrıca işlenmiş et ürünleri (sucuk,salam vb) gıdalar mide yanması şikayetini arttıran yiyecekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sık, sık yeme alışkanlığı edinilmeli bir defada mide tıka basa doldurulmamalı porsiyonlar tabaklar küçültülmeli ve günün belli aralıklarına yemek öğünleri arttırılarak yayılmalı. Yemek esnasında aşırı sıvı alımı yapılmazsa midenin çok fazla şişmesi önlenir ve yanmalarında bir miktar önüne geçilmiş olur gebelikte sıvı alımı önemlidir bunun için yemek aralarında sıvı tüketimine dikkat etmekte fayda var.

Gece uyuma zamanı gelmeden birkaç saat önceden yeme ve içme kesilmelidir mide boş bir şekilde uykuya dalınması midede yanma hissinin önüne geçecektir. Gebelikte mide yanması antiasitler kullanılarak engellenebilir gebelerin günlük 1000 ile 1300gr arasında elementer kalsiyum ihtiyaçları bulunmaktadır antiasitler içeriğindeki kalsiyum ile bu ihtiyacın giderilmesine yardımcı olurlar. Ancak gebelik döneminde antiasit kullanımda çok dikkat edilecek bir nokta var oda gebelik dönemlerinde alınan demir takviyesi ilaçları ile birlikte alınmamalıdır iki ilacın arasında 2 saat kadar bir ara olması gerekmekte.

Bir önceki konumuz gebelikte kan uyuşmazlığı ve gebelikte yatış posizyonları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM