Gebelikte Mide Yanması ve Tedbirleri

  • 26 Aralık 2016
  • 463 kez görüntülendi.
Gebelikte Mide Yanması ve Tedbirleri

Gebelikte mide yanması Tedbirleri neledir? Gebelikte mide yanması neden olur? Beslenme alışkanlığı değiştirilerek mide yanması azaltılabilir mi? ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte mide yanması ve tedbirleri konumuza başlıyoruz gebe kalan kadınların çoğunda görülmekte ve bundan oldukça fazla şikayet etmektedirler çoğu kadın gebe kalmadan önce mide yanması şikayeti olmamasına rağmen ilk defa gebelik döneminde mide yanmasından çok rahatsız olmaktadır. Mide yanmasının nedeni gebelik hormonlarının yol açtığı rahmin büyümesi ile mideye bir baskı oluşur buda midede yanma ve mide ekşimesine neden olmaktadır. Gebelik hormonlarının artışı ile birlikte özellikle progesteron hormonunun artışı bu hormon rahimde bulunan düz kasları gevşetmekte ve bununla birlikte mide ile yemek borusu arasında konumlanan kapakçığında gevşemesine neden olur bunun sonucunda mide asidi üst kısma doğru yönelerek anne adaylarını çok rahatsız edici olan mide yanmasına neden olmaktadır.

Gebelikte mide yanması Önlemleri

Gebelikte mide yanması şikayetini engellemek ve hafifletmek için öncelik olarak beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve bu alışkanlıkların devamlılığı sağlanması gerekmekte çünkü alınan bir takım besinler mide yanmasını arttırmakta ve tetiklemektedir özellikle asitli sıvılar,çikolata, kahve, kızartmalar, yağlı ve baharatlı gıdalar ayrıca işlenmiş et ürünleri (sucuk,salam vb) gıdalar mide yanması şikayetini arttıran yiyecekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sık, sık yeme alışkanlığı edinilmeli bir defada mide tıka basa doldurulmamalı porsiyonlar tabaklar küçültülmeli ve günün belli aralıklarına yemek öğünleri arttırılarak yayılmalı. Yemek esnasında aşırı sıvı alımı yapılmazsa midenin çok fazla şişmesi önlenir ve yanmalarında bir miktar önüne geçilmiş olur gebelikte sıvı alımı önemlidir bunun için yemek aralarında sıvı tüketimine dikkat etmekte fayda var.

Gece uyuma zamanı gelmeden birkaç saat önceden yeme ve içme kesilmelidir mide boş bir şekilde uykuya dalınması midede yanma hissinin önüne geçecektir. Gebelikte mide yanması antiasitler kullanılarak engellenebilir gebelerin günlük 1000 ile 1300gr arasında elementer kalsiyum ihtiyaçları bulunmaktadır antiasitler içeriğindeki kalsiyum ile bu ihtiyacın giderilmesine yardımcı olurlar. Ancak gebelik döneminde antiasit kullanımda çok dikkat edilecek bir nokta var oda gebelik dönemlerinde alınan demir takviyesi ilaçları ile birlikte alınmamalıdır iki ilacın arasında 2 saat kadar bir ara olması gerekmekte.

Bir önceki konumuz gebelikte kan uyuşmazlığı ve gebelikte yatış posizyonları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats