Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Miyom ve Nedenleri

Gebelikte miyom oluşumuna baktığımızda %8 oranında görülme sıklığı görülmektedir. Gebelikte miyomların etkileri gebe olmayan kadınlar ile karşılaştırıldığında farklılık göstermektedir. Bununla beraber miyomların meydana getirdiği sorunlar ve ameliyat ihtiyacı daha kısıtlı durumdadır. Neden diye soracak olursanız anne karnındaki bebekten kaynaklanmaktadır. Gebelikte değişen hormon dengesi nedeni ile miyomlarda büyüme görülebilir. Gebeliğin ilk 3 aylık kısmında hızlıca büyüyebilir. İkinci 3 ay ve son 3 ayda miyomlar dejenerasyon ismi verilen değişimlere maruz kalacaktır.

Miyom bulunduğu konuma ve rahim duvarında nerede olduğuna bağlı olarak çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Miyom rahim odacığı adı verilen kısma yakınsa düşük tehlikesi ve vaginal kanama tehlikesi bulunur. Verilen bilgiler ışığında bu tür miyomlar gebeliğin ilk 3 aylık kısmında %40 ikinci 3 aylık kısımda %17 seviyelerdin de gebeliğin sonlanması ile sonuçlandığı bilinmektedir. Bununla birlikte miyomlar %15-20 seviyeleri arasında erken doğuma, %10 oranında gelişme geriliğine, bebeğin rahim içinde duruş bozukluklarına, plasenta anomalilerine sebebiyet vermektedir. Doğum gerçekleştikten sonraysa rahmin kendini salması ve kasılmalarının neden olduğu kanamalara neden olmaktadır.

Şayet sezaryen doğum yapılıyorsa operasyon sırasında bazen miyomlar alınabilmektedir. Şayet gebelikte rahim aşırı kanlandığından bazı miyomlar yüksek derecede kanamaya sebebiyet verebilir bu nedenle her sezaryen doğum esnasında miyomların alınması mümkün olmaz.

Miyomların oluşum nedenleri genetik ve hormonal etkilerin rol oynadığı düşünülmektedir.  Gebelikte artan hormonlar arasında olan östrojen ve progesteron hormonları miyomların büyümesine etki etmektedir. Gebelikte miyom oluşumunu etkileyen en önemli faktör olan yükselen hormonlardır. Gebelik sürçlerine özel olan human karyonik gonodatropin adı verilen hormonun salgılanması bunun yanında rahme giden kan miktarının artmasıyla birlikte büyümesidir.

Myom ameliyatı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM