Gebelikte Miyom ve Nedenleri

  • 02 Şubat 2017
  • 293 kez görüntülendi.
Gebelikte Miyom ve Nedenleri

Gebelikte miyom oluşumuna baktığımızda %8 oranında görülme sıklığı görülmektedir. Gebelikte miyomların etkileri gebe olmayan kadınlar ile karşılaştırıldığında farklılık göstermektedir. Bununla beraber miyomların meydana getirdiği sorunlar ve ameliyat ihtiyacı daha kısıtlı durumdadır. Neden diye soracak olursanız anne karnındaki bebekten kaynaklanmaktadır. Gebelikte değişen hormon dengesi nedeni ile miyomlarda büyüme görülebilir. Gebeliğin ilk 3 aylık kısmında hızlıca büyüyebilir. İkinci 3 ay ve son 3 ayda miyomlar dejenerasyon ismi verilen değişimlere maruz kalacaktır.

Miyom bulunduğu konuma ve rahim duvarında nerede olduğuna bağlı olarak çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Miyom rahim odacığı adı verilen kısma yakınsa düşük tehlikesi ve vaginal kanama tehlikesi bulunur. Verilen bilgiler ışığında bu tür miyomlar gebeliğin ilk 3 aylık kısmında %40 ikinci 3 aylık kısımda %17 seviyelerdin de gebeliğin sonlanması ile sonuçlandığı bilinmektedir. Bununla birlikte miyomlar %15-20 seviyeleri arasında erken doğuma, %10 oranında gelişme geriliğine, bebeğin rahim içinde duruş bozukluklarına, plasenta anomalilerine sebebiyet vermektedir. Doğum gerçekleştikten sonraysa rahmin kendini salması ve kasılmalarının neden olduğu kanamalara neden olmaktadır.

Şayet sezaryen doğum yapılıyorsa operasyon sırasında bazen miyomlar alınabilmektedir. Şayet gebelikte rahim aşırı kanlandığından bazı miyomlar yüksek derecede kanamaya sebebiyet verebilir bu nedenle her sezaryen doğum esnasında miyomların alınması mümkün olmaz.

Miyomların oluşum nedenleri genetik ve hormonal etkilerin rol oynadığı düşünülmektedir.  Gebelikte artan hormonlar arasında olan östrojen ve progesteron hormonları miyomların büyümesine etki etmektedir. Gebelikte miyom oluşumunu etkileyen en önemli faktör olan yükselen hormonlardır. Gebelik dönemi sürçlerine özel olan human karyonik gonodatropin adı verilen hormonun salgılanması bunun yanında rahme giden kan miktarının artmasıyla birlikte büyümesidir.

Myom ameliyatı >>>

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats