Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Nasıl Giyinilir?

Gebelikte nasıl giyinilir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Gebelikte nasıl giyinilir? Nelere dikkat etmek gerekir? Gebelikte iç giyim ve Gebelikte ayakkabı tercihi, ayrıca hangi tür giysilerden uzak durmalı? Hepsi yazımızda.

Gebelik kadın vücudunda oldukça büyük değişikliklerin olduğu bir evredir. Bütün bu değişiklikler alınan kilolara bağlı olarak giyim tarzını da etkilemektedir. Bu değişiklik gebeliğin 3.ayından sonra başlar ve kıyafetlere yansır. Sıklıkla gebeliğin ilk 3 ayında anne adayının kıyafetlerinde bir değişikliğe gidilmez. Bunun nedeni gebeliğin ilk trimester yani ilk 3 aylık döneminde çok fazla bir kilo alımı olmaz hatta bazen hiç kilo alınmayabilir. Bu yüzden gebelik kıyafetlerine de ihtiyaç duyulmaz. Daha sonraki dönemlerde anne adayları gebelikte nasıl giyinilir diye düşünerek kendilerine uygun kıyafet seçimlerinde bulunmaktadırlar.

Gebe giyim konusunda dikkat edilmesi gereken dönemin modası olmamalı daha çok anne adayının rahat edebileceği göbek ile kasık kısımlarını sıkmayan, günlük işlerde rahatsız etmeyen kıyafetlerin seçilmesi önem taşımaktadır. Hamilelerin giydikleri kıyafetlerin temizliğine dikkat edilmesi ve kolay giyilir, pratik yönünün daha fazla olması yarar sağlayacaktır. Anne adayları daha kolay üşür yada daha kolay terledikleri için üst üste giyinmemek gereklidir. Durumunuzu takip edip rahat edilecek biçimde giyinmek en doğru seçim olacaktır. Ayrıca gebelik süreci geçici olduğundan bu dönemde giyilen kıyafetler doğum sonrası giyilemeyeceği için aşırıya kaçarak çok fazla kıyafet almak yersiz bir davranış olacaktır. Farklı şekillerde kombine edilebilecek 5-6 çeşit giysi alınabilir.

Gebelikte iç giyim

Her ne kadar dış giyim önem taşısa da iç giyimde bir o kadar önemlidir. İç çamaşır tercih ederken naylon ve sentetik yapıda olmamasına dikkat edilmeli, yumuşak, pamuklu yapıda olanlar tercih sebebi olmalıdır. Naylon kumaşların sıcak tutma özelliği olduğundan önerilmemektedir. Rahat edilebilecek sıkmayan bol giysiler doğrun tercih olacaktır. Gebelikte hormonların etkisi ile göğüs kısmının boyutu artacağından daha önceki sütyenler giyilemeyebilir. Yeni alınacak sütyen tercihlerinde sert yapıda olmaması, çok sıkı olmamasına dikkat edilmeli. Çorap seçimlerindeyse sizi rahat ettiren ayaklarınızı ve bacaklarınızı sıkmayan tarzda olmalıdır. Ayakkabılar ortopedik seçilmeli, tam anlamı ile düz yapıya sahip olmamalı. Gebelikte nasıl giyinilir konusunun altında yatan temel neden rahat ve anne adayını sıkmayan bir giyim tarzıdır.

Gebelikte bu tarz kıyafetler tercih etmeyin

Bel bölgesini sıkan kıyafetler ve kemer kullanımı

Naylon ve sentetik yapıda olan iç çamaşırları

Sizi sıkan ve sert yapıya sahip sütyenler

Yüksek topuklu ayakkabılar

Karın bölgesini sıkacak şekilde olan giysiler

Bacakları ve kasıkları sıkan dar pantolonlar

Bacakları sıkan çoraplar

Gebelikte ayakkabı tercihi

Yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durulmalı. Gebelikte topuk yüksekliği 2-3 cm olması normal sayılmaktadır. Tam anlamı ile düz ve ince tabana sahip ayakkabı kullanımı yerine topuk yüksekliği 2-3 cm olan (kısa topuk) ayakkabı seçmek vücudun dengesini sağlamak açısından daha yerinde bir tercih olacaktır. Gebelik döneminde anne adayının bel çukurluğunda bir artış gözlemlenir. Anne adayı karnındaki ağırlığı dengeleyebilmek adına geriye doğru eğik pozisyonda yürümektedir. Bu nedenle bu soruna yardımcı bir etken olan kısa topuklu ayakkabı tercih edilebilir. Ayrıca anne adaylarının ayaklarında şişlikler ve olabileceğinden biraz büyük ve rahat ayakkabı tercih edilmesi yerinde bir karar olacaktır. Gebelikte nasıl giyinilir? Konusunda sorularınız varsa yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ve gebelikte yoga konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM