Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Nefes Darlığı Nedenleri?

Gebelikte nefes darlığı gebelik döneminde anne adaylarının en çok şikayet ettiği sorunlardan biridir. Özellikle gebeliğin son aylarında karnın büyümesi ile birlikte karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kası yukarı doğru itilir bunun sonucunda göğüs boşluğunda bir sıkışma meydana gelir. Bunun yanında gebelik vücuda daha fazla oksijen gerektiren bir durumdur bu yüzden daha hızlı nefes alıp verme ihtiyacı duyar anne adayları. Bu durum çoğul gebeliklerde beklenen zamandan daha önce meydana gelebilmektedir. Ayrıca genellikle gebeliğin son dönemlerinde bebek aşağı doğum kanalına indiğinde nefes darlığı şikayetinde azalma görülür anne adayı ilk gebeliğini yaşıyorsa bu durum daha belirgin olacaktır.

Gebelikte kansızlık (anemi) nefes darlığı sorununa neden olan başka bir etken olarak karşımıza çıkar. Sıklıkla gebeliğin erken dönemlerinde meydana gelen nefes darlığı çarpıntı, çabuk yorulma, halsizlik gibi belirtiler vermektedir. Çok olmamakla birlikte çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi belirtiler gebelikte kalp hastalıklarına ve solunum sistemine ait bir rahatsızlık bulgusu olarak görülebilmektedir.

Fakat gebelikte nefes darlığı sıklıkla önemli ve ciddi bir rahatsızlığın habercisi değildir ve sıklıkla geçici bir durumdur. Anne adayları nefes darlığının bebek üzerinde etkisi olup olmadığını merak edebilirler hayır herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Önceden bir nefes darlığı şikayetiniz varsa, kalp rahatsızlığı tanısı konulmuşsa, solunum sistemi ile ilgisi rahatsızlığın varsa ve küçükte olsa hızlı bir harekette yoruluyorsanız, nefes darlığı oluşuyorsa, göğüs ağrısı, çarpıntı yada el ayak bölgesinde uyuşma, bilinç kaybı (bayılma) gibi şikayetleriniz varsa kesinlikle doktorunuza giderek sorunlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

Gebelik dönemi boyunca doktorunun uygun gördüğü egzersiz ve sporları düzenli yapan anne adaylarında nefes darlığı daha az görülmektedir.

Özellikle hızlı bir biçimde nefes almak ve kesik şekilde nefes almak vücudun oksijen almakta zorlandığının göstergesidir ayrıca bu durum heyecana ve strese yenik düşüldüğünü göstermekte.

Nefes almakta zorluk çeken gebeler eğik bir şekilde oturmamalı nasıl rahat edeceklerse ve nasıl rahat nefes alacaklarsa o şekilde oturmalı veya uzanalıdırlar. Her gün düzenli kısa, kısa yürüyüş yapmak, ev ortamını havalandırmak, havasız ve kapalı basık ortamlardan uzak durmaları yararlı olacaktır. Ve gebelik dönemi boyunca anne adaylarını çok zorlayan işlerden kaçınmak ve stres, üzüntü gibi durumlardan uzak durmak gebelikte nefes darlığı için faydalı olacaktır. Gebelikte varis >>> konumuzu okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM