Gebelikte Nefes Darlığı Nedenleri?

  • 08 Şubat 2017
  • 241 kez görüntülendi.
Gebelikte Nefes Darlığı Nedenleri?

Gebelikte nefes darlığı gebelik döneminde anne adaylarının en çok şikayet ettiği sorunlardan biridir. Özellikle gebeliğin son aylarında karnın büyümesi ile birlikte karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kası yukarı doğru itilir bunun sonucunda göğüs boşluğunda bir sıkışma meydana gelir. Bunun yanında gebelik vücuda daha fazla oksijen gerektiren bir durumdur bu yüzden daha hızlı nefes alıp verme ihtiyacı duyar anne adayları. Bu durum çoğul gebeliklerde beklenen zamandan daha önce meydana gelebilmektedir. Ayrıca genellikle gebeliğin son dönemlerinde bebek aşağı doğum kanalına indiğinde nefes darlığı şikayetinde azalma görülür anne adayı ilk gebeliğini yaşıyorsa bu durum daha belirgin olacaktır.

Gebelikte kansızlık (anemi) nefes darlığı sorununa neden olan başka bir etken olarak karşımıza çıkar. Sıklıkla gebeliğin erken dönemlerinde meydana gelen nefes darlığı çarpıntı, çabuk yorulma, halsizlik gibi belirtiler vermektedir. Çok olmamakla birlikte çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi belirtiler gebelikte kalp hastalıklarına ve solunum sistemine ait bir rahatsızlık bulgusu olarak görülebilmektedir.

Fakat gebelikte nefes darlığı sıklıkla önemli ve ciddi bir rahatsızlığın habercisi değildir ve sıklıkla geçici bir durumdur. Anne adayları nefes darlığının bebek üzerinde etkisi olup olmadığını merak edebilirler hayır herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Önceden bir nefes darlığı şikayetiniz varsa, kalp rahatsızlığı tanısı konulmuşsa, solunum sistemi ile ilgisi rahatsızlığın varsa ve küçükte olsa hızlı bir harekette yoruluyorsanız, nefes darlığı oluşuyorsa, göğüs ağrısı, çarpıntı yada el ayak bölgesinde uyuşma, bilinç kaybı (bayılma) gibi şikayetleriniz varsa kesinlikle doktorunuza giderek sorunlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

Gebelik dönemi boyunca doktorunun uygun gördüğü egzersiz ve sporları düzenli yapan anne adaylarında nefes darlığı daha az görülmektedir.

Özellikle hızlı bir biçimde nefes almak ve kesik şekilde nefes almak vücudun oksijen almakta zorlandığının göstergesidir ayrıca bu durum heyecana ve strese yenik düşüldüğünü göstermekte.

Nefes almakta zorluk çeken gebeler eğik bir şekilde oturmamalı nasıl rahat edeceklerse ve nasıl rahat nefes alacaklarsa o şekilde oturmalı veya uzanalıdırlar. Her gün düzenli kısa, kısa yürüyüş yapmak, ev ortamını havalandırmak, havasız ve kapalı basık ortamlardan uzak durmaları yararlı olacaktır. Ve gebelik dönemi boyunca anne adaylarını çok zorlayan işlerden kaçınmak ve stres, üzüntü gibi durumlardan uzak durmak gebelikte nefes darlığı için faydalı olacaktır. Gebelikte varis >>> konumuzu okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats