Gebelikte Aşırı Kilo ve Obezite

  • 13 Şubat 2017
  • 248 kez görüntülendi.
Gebelikte Aşırı Kilo ve Obezite

Gebelikte aşırı kilo konusunu sizler için kaleme aldık. Obezite günümüzde oldukça sık görülen hastalıklardan birisidir. İnsan sağlığını bir çok yönden etkileyen bu durum gebelik döneminde de bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Vücudun normalden fazla yağlı olması en başta kalp ve damar sistemini olumsuz yönlerde etkilemektedir. Kişilerin günlük aktivitelerini de olumsuz etkileri. Peki gebelikte obezite (aşırı kilolu) olmanın anne adayı ve bebekte ne gibi riskler oluşturur bunlara bakalım.

Obezitesi olan bir kadın gebelik sürecinde obez olmayan bir kadına göre şeker hastalığı riski daha fazladır.

Preeklampsi gelişme riski daha fazladır. Gebeliğin 20. Haftasının ardından tansiyonda yükselmeler ve idrarda protein çıkması gibi belirtiler verebilmektedir.

Obezite rahatsızlığı olan kadınlarda enfeksiyon riski daha fazladır. Özellikle idrar yollarında gelişen enfeksiyonlar daha sık görülür. Ayrıca doğum sonrasında rahim içinde meydana gelen iltihaplar daha sık görülmektedir. Bu durumun normal doğum yada sezaryen olması fark etmez her iki doğum sonrasında da rahim içi iltihap görülme sıklığı daha fazladır.

Tromboz adı verilen damar içinde bulunan kanın pıhtılaşması ve bunun neden olduğu ciddi durumlara bazense hayatı tehdit edebilecek kadar ciddi durumlara neden olabilmektedir.

Obezitesi bulunan bir kadında uyku apnesi sorunu yaşanabilir. Uyku sırasında kaliteli bir nefes alıp verme gerçekleşmez. Solunum bir çok defa durup yeniden başlar.

Yine obezitesi mevcut bir anne adayında günün geçmesi olabilir. Bu durum doğum zamanının geçmesidir ve bebeğin sağlığını olumsuz etkeleyebilir.

Doğumda sunni sancı verilmesi gereksinimi daha fazla duyulur. Ayrıca epidural anestezi uygulamada bazı sorunlar ile karşılaşılarak zorluklar oluşabilmektedir.

Gebelikte aşırı kilo ve bebeğe etkileri

İri bebek dünyaya getirme oranları daha fazladır. Doğum esnasında bebek daha fazla zarar görebilirken. Bebeğin ileri yaşlarında obezite olma riski de artmaktadır.

Obezitesi olan annelerin dünyaya getirmiş oldukları bebeklerinde ilerleyen yaşlarında kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalığı gibi sorunların görülme oranı daha fazladır.

Araştırmalara bakacak olursa obezitesi olan anne adaylarının gebelik dönemlerinde kalp ve sinir sistemi ile alakalı anormallikler ile karşılaşma ihtimali biraz daha fazla olduğu görülmüştür.

Gebelikte normal sayılan kilo ne kadardır?

Gebelik dönemi süresince ne kadar kilo alınır? Sorusunun cevabını belirleyen gebe kalınmadan önceki BMI indeks faktörüdür. Bu durumu doktorunuz ile birlikte değerlendirmeniz sonucunda en uygun değerler ortaya çıkacaktır. Ancak genel konuşmak gerekirse bir kadında obezite mevcutsa ve karnında tek bebek taşıyorsa bütün hamileliği boyunca 5-9 kilo alması tavsiye edilmektedir. Çoğul olan gebeliklerde yani ikiz veya üçüz gebeliklerde 11-19 kg arasında kilo alımı normal karşılanmaktadır.

Doğum sonrası kilo verme >>>

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats