Gebelikte Örümcek Tipi Damarlanma

  • 15 Şubat 2017
  • 444 kez görüntülendi.
Gebelikte Örümcek Tipi Damarlanma

Gebelikte örümcek tipi damarlanma Kadınlar gebelik dönemlerinde bir çok değişimlere maruz kalırlar. Sadece fizyolojik yönden değil psikolojik yönden de değişimler yaşanır. Hormon dengelerin değişmesi bunların en önemli etkenidir. Örneğin gebeliğin başlangıcında adet öncesi sendromu adı verilen olay oluşabilir. Bunun anlamı adet öncesinde yaşanan belirtilerdir. Örneğin memelerde hassasiyet, ağrı gibi belirtiler görülür ki adet olacağı zannedilir. Ancak gebelik haftaları ilerlediği zaman bu belirtiler ortadan kalkar. Bunun yanında yavaştan kilo alımı başlar ve gebelik belirtileri kendini iyice göstermiş olur.

Gebelikte Niye Örümcek Tipi Damarlanmalar Olur?
Anne adaylarının gebelik döneminde kan volümlerinde bir artış olur. Hamilelik boyunca ortalama bu artış %50 oranında meydana gelir. Neden bu değişim olur peki çünkü gebelikte oksijen ihtiyacı artar ve bunun karşılanması için kan volümü artar vücut ısısı daha üst seviyelere çekilir, anne adaylarının kilo alımına neden olur ve bu nedenle damarlanmalar meydana gelir.. Gebelikten sonra kendiliğinden normal değerlerine geri döner.

Oluşan bu damarlanmalar cilt ve cilt altında oluşurken bazı kadınlarda yüz kısmında bazılarında ise bacaklarında oluşmaktadır.

gebelikte-örümcek-tipi-damarlanma

Gebelikte Hangi Tür Damarlanmalar Oluşabilir?

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde karın içi basınçlarında artış meydana gelir. Buda kalın damarların daha belirgin bir hal almasına neden olacaktır. örneğin bacak bölgesinde yeşil renkte çıkan damarlar. Bleteral alt ekstremite venöz doopler ultrasonografi adı verilen ve ayak için yapılan görüntüleme tekniği ile çok daha iyi bir fikir elde edilebilir.

Gebelikten sonra yapıları ince olan damarlar kendiliğinden ortadan kayıp olacaktır. Ancak kendiliğinden kayıp olmayan damarlara skleroterapi adı verilen işlem yapılarak tedavisi sağlanabilir.

Bazı anne adayları hamilelikte örümcek tipi damarlanma olmasını kalp ile ilişkili olduklarını düşünmektedir. Fakat endişe edilecek bir durum olmayıp kalp ile alakalı bir durum söz konusu değildir. Az önce belirttiğim gibi kan volümü ile ilişkili bir durumdur ve gebelikten sonra normal seviyesine geri dönecektir. Örümcek tipi damarlanmalar şayet gebelik sonrası kendiliğinden iyişeşme göstermezse emzirme döneminde tedavi edilebilmekte. Bölgesel yani lokal olarak tedavisi uygulanmaktadır. Bebeğine ve anneye tedavi zarar vermez ve anne sütüne ve oradan da bebeğine geçme ihtimali yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats