Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Gebelik sürecinde egzersizlerin yararları oldukça fazladır. Son yıllarda bu dönemde yapılan egzersizlere gebelikte pilates de eklenmiştir. Zaten Gebelik dönemi kadın vücudunda bir çok değişimin meydana geldiği bir dönemdir. Özellikle hormon değişimleri başta gelir. Bu kadar hormon değişiminin üstüne birde büyümekte olan bebeğin ağırlığı olunca anne adayının kas ve iskelet sisteminde bazı değişiklere neden olur. Anne adayında özellikle bel ve sırt ağrıları baş gösterirken bağ dokusu gevşeyerek eklemler daha basit şekilde etkilenebilirler. El ve ayaklarda oluşan ödemler sonucunda karpal tünel ve tarsal tünel sendromu adı verilen rahatsızlıklar doğurabilir. Rahim içindeki bebek rahme bir baskı yapacağından pelvis tabanı 2,5cm kadar aşağı çökmektedir. Bunun sonucunda gebelikte idrar kaçırma sorunları gibi rahatsız edici durumlar meydana gelebilir.

Gebelikte pilates yapmak için gebe olmak şart değil hatta erkekler bile yapabilmektedir. Bir takım dengeli hareketler ve nefes alıp verme ile vücudun konsantrasyonuna, sıkılaşmasına ve denge kazanması, gevşemesini sağlayan hareketler bütünüdür.

gebelikte pilates nasıl yapılır

Gebelikte pilates ve faydaları nelerdir?

Doğumda ıkınma büyük rol oynar daha rahat ıkınarak anne adayları kolay doğum yapabilirler.

Doğum esnasında bir takım oluşabilecek yırtılmalar daha az olabilir.

Anne adaylarının rahatsız olduğu gebelikte idrar kaçırma sorununu giderir.

Doğum sonrasında uterusun toparlanması daha kolay olacaktır.

Gebelikte sıkça karşılaşılan ödem ve hazımsızlık şikayetlerini gidermede yardımcıdır.

Nefes egzersizleri sayesinde gevşeyen aynı zamanda uzayan karın kasları hızlı şekilde güçlenip toparlanmasına yardımcı olur. Gebelikte psikolojik sorunların giderilmesinde etkili olurken anne adayına kendini daha iyi hissettirir.

Uyku problemleri olan özellikle uykuya dalmada sorun yaşayan anne adaylarına bu sorunlarında yardımcı olur.

Doğum sonrasında cinsel yaşamın daha kolay eski haline gelmesine yardımcı olabilmektedir.

Gebelikte değişime uğrayan hormonlara bağlı gevşeyen göğüs kaslarının güçlenmesine katkı sağlar.

Zihinsel olarak bir farkındalık sağlayabildiği için anne adaylarına mental olarak rahatlamalarını sağlar.

Gebelikte pilatese ne zaman başlanması gerekir?

Gebeliği takip eden uzman doktorun izin verdiği tarihde pilatese başlamak uygun olacaktır. Genellikle hafta hafta gebelik döneminin 12-16 haftalar arasında başlanması uygun görülmektedir. Ne kadar yapılmalı diye sorarsanız haftada 2-3 defa doğum gerçekleşene kadar devam etmek uygun olacaktır.

Gebelikte pilates yapmaması gerekenler?

Vajinal kanaması olan anne adaylarına önerilmez, erken doğum riski olanlar, erken memran rüptürü, hipertansiyon gibi sorun teşkil edecek rahatsızlığı olan anne adayları mutlaka doktorlarının tavsiyeleri ile hareket etmeleri gerekmektedir.

Pilates bir çeşit egzersiz olduğu için gebelikte pilates yapılması yararlar sağlayacaktır. Doğum sonrası içinde yapılabilir. Ancak hem pilates olsun hem diğer egzersizler olsun doktorunuz uygun görmeden yapmayınız.

Gebelikte Egzersiz >>>

Kegel Egzersizleri >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM