Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Reflü (Ağıza Acı Su Gelmesi)

Gebelikte reflü (ağza acı su gelmesi) gibi mide sorunları gebelik döneminde anne adaylarının şikayetlerdendir ayrıca gebelikte an çok karşılaşılan sorunlar mide sorunları ile karşılaşılmakta. Reflü midede bulunan asitin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanır. Ayrıca gebelik dönemi sürecinin ilerleyen evrelerinde rahim büyümesinden kaynaklanan rüflü daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Gebelik döneminde anne adaylarının reflü şikayetini yaşamalarının en temel ve başta gelen nedeni progesteron hormonu mide ve yemek borusu arasında bulunan kapacığı gevşetmesidir ve buradan asitler yemek borusuna geri kaçar bu bahsettiğimiz kapakçık normalde kapalı olması gerekmektedir. Gebeliğin ilerleyen aylarında rahim büyümesi de mideye baskı yapacağından bu sorun artmaktadır.

Anne adayları reflü olması esnasında göğüs bölgesinde bir ekşime duyusu ve yanma hissi duymaktadırlar. Ayrıca ağızda acımsı bir tat meydana gelirken kokuda duyulur. Özellikle dolu bir mide ile yatağa girildiğinde boğulma hissi veya şişkinlik ve gaz hisleri oluşmaktadır. Bazı durumlarda kalp hızında hızlanma yani çarpındı da eşlik edebilmekte. Ağza gelen asit ne derece uzun sürüyor ve ne derece yukarılara çıkıyorsa yanma ve eşime hissi o kadar fazla duyulacaktır.

Genellikle doğum olduktan sonra refü şikayeti kendi kendine geçmektedir bunun yanında gebe kalmadan önce bu tip bir şikayeti olan anne adayında gebeliğinde daha da şiddetlenebilmektedir. Ayrıca çoğul bir gebelik söz konusuysa bu durumda reflü daha şiddetli derecelerde olabilir. Anne adayının yaş etkeni de başka bir neden arasına girmekte olup ileri yaşlarda gebe kalan kadınlarda dah etkin olabilmekte.

Gebelikte reflü tedavisi için ameliyat seçeneği tercih edilmez bu tip gebelikten önce şiddetli oranda reflü şikayeti olan kadınlarda gebe kalmadan önce ameliyat gerçekleştirilip tedavi edilmektedir. Reflünün teşhisi için doktor şikayetleri değerlendirmekte olup nadiren doktorun kararı ile endoskopi yapılır ve bu işlemin bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Özellikle geceleri ortaya çıkan ve anne adaylarına rahatsızlık veren reflüler de önerimiz baş kısmını biraz daha yükselterek destekleyerek yatılmasıdır ayrıca bu tip durumların doktora başvurarak ilaçla tedavi edilmesi de mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte reflü tedavisi için gebeliğin 3. Ayının bitiminde reflü için etkili ve bebeğe zararı olmayan ilaçlar mevcuttur yani reflü gebelikte katlanılması gereken bir rahatsızlık değildir tedavisi vardır.

gebelikte reflü nedenleri

Gebelikte reflü için anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler

Alkol ve sigara kullanımından uzak durun zaten bunlar gebelikte kesinlikle yasak.

Sık ve az yemek yenmeli uzun süre aç kalınmamalıdır.

Lokmalar iyice çiğnenerek yutulmalı unutulmamalıdır ki sindirim ağızda başlar.

Aşırı yağlı yemeklerden uzak durulmalı.

Kola, kahve, çay gibi içerisinde kafein barındıran içecekler tercih edilmemeli.

Uyku saatine yakın zamanlarda yemek yenmemeli yada hafif gıdalar tercih edilmeli.

Bolca su ve sıvı tüketilmeli bu gebelikte çok önemlidir.

Aşırı sıcak yemekler ve gıdalar yenmemeli.

Sizi sıkan dar elbiseler yerine rahat edeceğiniz ve bol elbiseler tercih edilmeli.

Aşırı kilo alınmamalı.

Kambur pozisyonda durulmayarak sürekli dik durmaya çalışılmalı.

Özellikle doktorunuza danışmadan lütfen ilaç kullanımı yapmayınız bunun nedeni reflü tedavisi için bilinçsiz ilaç kullanmak bazı durumlarda düşük nedeni olabilmekte.

Mideye az baskı gelmesi için yatarken dizlerinizi bükerek yatmak faydalı olacaktır.

Gebelikte reflü ciddiye alınacak ve doktora başvurulması gereken bir rahatsızlıktır. Bu dönemde yaşanan bu rahatsızlık alınan önlemler ve yapılan bazı basit tedavilere cevap vermeyebilir ve kendini şiddetlendirebilir bu durum normal gebeliğin gereksinimi olan bir durum kesinlikle değildir ve uzman bir doktor tarafından bakılması gereken durumdur. Unutulmamalıdır ki erken zamanlarda yapılan muayeneler ve alınan önlemler hem anne hem bebek açısından ciddi rahatsızlıkların önüne geçebilmekte.

İlgili Diğer Konularımız

Gebelikte Beslenme

Gebelikte gaz sancısı

Gebelikte Hazımsızlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM