Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Röntgen Çektirmek Zararlı mıdır?

Gebelikte röntgen çektirmek anne adaylarının çekindiği ve korktuğu bir konudur yada gebe kaldığını öğrenmeden önce röntgen çektirdim bir zararı olur mu diye sorular kadın doğum uzmanlarına oldukça sık sorulmaktadır. Öncelikle şu bilgiyi vermek istiyorum ki gebelikte çekilen röntgen bebeğe zarar verme yönünden düşük bir risk göstermektedir.

Anne karnında olan bebeğin hücreleri hızlıca çoğalmakta ve bunlardan çeşitli doku ve organlar meydana gelmektedir. Böyle hızlı çoğalan ve bölünen hücreler yetişkin bir insan hücrelerine göre radyasyon etkilerinden etkilenmesi daha kolaydır. Yine sigara ve alkol olan duyarlılık açısından da aynı şekildedir. Özellikle bazı rahatsızlıkların görüntüleme tekniklerinde kol, bacak, kafa, göğüs benzeri bölgelerin inceleme için yapılan radyolojik çekimlerde anne karnında olan bebek direk olarak ışınlara maruz kalmaz. Ayrıca gebe olduğunuzu söylerseniz veya bu belliyse karın bölgesini ışınlardan koruyan kurşundan yapılmış özel örtülerle önlem alınabilmektedir.

Karın bölgesi,sırtın alt kısımları, leğen kemiği ve böbrekleri ilgilendiren bazı incelemelerde bebeğe ulaşan bir miktar ışın olması muhtemeldir. Ancak bunu bilen ve oluşması beklenen riskleri doktorunuz çok iyi bildiğinden bu tür incelemeleri istemeyecektir.

Dokuların maruz kaldıkları ışınım seviyesine radyolojide rad adı verilen bir birim ile ölçümü yapılmaktadır. 5 rad ve daha altında olan seviyelerde bebeğin etkilenme riski yok denecek kadar azdır. Ancak 15 rad üzerinde radyasyona maruz kalmak anomali ve sakatlık oluşma ihtimali yükselmektedir.

Az önceki yaptığımız açıklamaya göre rahatsızlıklarda yapılan radyolojik inceleme alınan radyasyon ve ışınım seviyesi yapılan incelemeye göre değişmektedir. Şuanda yapılan radyolojik incelemelerde rad miktarı bebeğe zarar verecek olan seviyeyi geçmemektedir. En sık kullanılan incelemeler olan normal klasik röntgen yada tomografide bebeğin maruz kaldığı ışınım miktarını vermek istiyorum.

5 rad= 5000 mrad (0,05Gy) olmak üzere

Bir adet göğüs filmi: 1mrad’dan daha az

Bir adet karın filmi: 200-300 mrad

Bir adet IVP: 400-900 mrad

Boyun ve sırt filmleri: 1mrad az

Lumbar vertebra filmi: 400-600 mrad

Diş filmi: 0,01

Mamografi çekimi: Riskin çok,çok altında

Göğüs bilgisayarlı tomografi: 30 mrad

Karın bilgisayarlı tomografi: 250 mrad

Yukarıda sıraladığımız radyolojik incelemeler ve bilgisayarlı tomografilerde maruz kalınan röntgen ışınlarının seviyelerini verdik herhangi bir diş çekimi yada sık uygulanan bir göğüs filmi güvenli sınır olan 5000 rad sınırının yüzlerce değer altında görülmektedir. Bu emniyet sınırına ulaşabilmek için yaklaşık 25 adet karın filmi çektirmek gerekmektedir.

Gebelikte %4-%6 oranlarında gebeliğinde hiç röntgen çektirmemiş, herhangi bir kimyasal yada fiziksel ajana maruz kalınmamış olunsa dahi %4-6 bebeklerde gelişen bazı sıkıntılı durumlar olabilmektedir nasıl sorunlar dersiniz sıklıkla bunlar fazla olan parmaklar gibi basit sorunlardır. Anne gebelikte röntgen çektirmişse veya ilaç kullanmışsa direk olarak bu sorun çekilen röntgene yada ilaca bağlanmaktadır. Ancak bu yanlış bir suçlama olacaktır zaten bu sorunlar,amomaliler büyük olasılıkla meydana gelmesi muhtemeldi yani bu doğal bir anomalidir.

Gebe kaldığınızı öğrenmeden bir röntgen çektirmişseniz endişelenmenize gerek yok yani doğal anomali gelişme ihtimali dışında herhangi bir risk yoktur bebeğe ulaşan ışınlar emniyet sınırının çok altındadır. Bu durumda doktorunuz size özel bir tedavi değil normal diğer anne adayları gibi gebeliğinizi takip edecektir. Fakat doktorunuz ile konuştuğunuz halde hale aşırı endişe ve korkunuz varsa bir radyasyon fizikçisi bebeğin ne kadar radyasyona maruz kaldığını hesaplayabilir ve böylelikle öğrenebilirsiniz. Anne karnında ki bir bebek 5 rad üzerinde radyasyon görmemeli fakat yukarıdaki maruz kalınan değerlere bakarsak günümüzde pratikte yapılan incelemeler bu değerin çok altında olduğunu göstermektedir.

Gebelikte röntgen çektirmek aslında kullanılan MR incelemeleri teknolojisinde röntgen ışınları olmadığı için anne karnındaki bebek için güvenli sayılmaktadır ama gebeliğin ilk üç aylık döneminde zorunlu bir durum olmadıkça kullanılmaması gerektiğini tavsiye edilmektedir.

Bir önceki konumuz gebelikte epilepsi >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM