Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Sarılık (Hepatit) Tedavisi Nasıl Olur?

Gebelik dönemi içinde anne adaylarına bulaşabilen bu hastalığı etrafımızdan çokça duymuşuzdur. Sıklıkla anne adayından bebeğine geçme olasılığı yoktur. Bebeğe herhangi bir gelişim bozukluğu veya anomalilere neden olmamaktadır. Sarılığın farklı çeşitleri bulunmaktadır şimdi onları inceleyelim.

Hepatit A

Bu tip hepatit en çok iyi şekilde yıkanmamış yiyecekler ve içecek gibi tüketilen gıdalardan bulaşmaktadır. Hepatit A enfeksiyonun özelliği bir tedavi gerekmezsisin kendi kendine iyileşmesidir. Bu tip hepatit hastada kalıcı olarak rahatsızlıklara neden olmadığı gibi taşıyıcıda yapmaz. Anne adayları gebelik dönemlerinde bu enfeksiyona maruz kalsalar bile bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olmayacaktır.

Hepatit B

Bu tip olan enfeksiyon türü cinsel ilişki ile bulaşabildiği gibi doğum esnasında anneden bebeğe da bulaşabilir. Gebelik döneminde anneden bebeğe geçme ihtimali olmadığından bebekte bir sağlık sorununa neden olmaz. Hepatit B virüsünü bir kişi almasının ardından hemen belirtiler kendini göstermez 2 ile 6 ay arasında bir kuluçka evresi olacaktır bundan sonra sıklıkla grip belirtileri göstermektedir. Çok sık olmasa da bazı vakalara baktığımızda enfeksiyonun başlamasından sonra tamamen yerleşir ve taşıyıcı kimliğine geçiş yapabilmektedir. Fakat taşıyıcı kimliğini alması nadir olarak görülür. Tam anlamı ile iyileşme göstererek bağışıklık gelişmesi de oluşur.

Anne adayının gebeliğinden önce bu enfeksiyona maruz kalması yada gebelik dönemi içerisinde hepatit B bulaşması durumu bebekte herhangi bir sağlıksal bozukluğa neden olmaz. Fakat doğum esnasında anneden bebeğine geçebilir. Anne bebeğini emzirdiği zaman anne sütünden bebeğine bulaşabilir bu nedenle anne bebeğini emzirmemelidir. Gebelik döneminde uygulanan bazı testler ile anne adayının taşıyıcı özelliğe sahip olup olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca HBeAg testi sayesinde doğum esnasında bebeğe geçme riski değerlendirilir. Yapılan testlerde anne adayının taşıyıcı olduğu belirlenirse doğumdan sonra 12 saat içerisinde bebeğe Hepatit B aşısı ile beraber İmmunglobulin birinci doz olarak uygulanmaktadır. Bebeğin ilk ayı dolduğunda ikinci doz uygulanır ve 6 aylık olduğunda son doz uygulanır. Yapılan bu aşılar bebeği %90-95 oranında koruma altına alır. Yani bebekler düzenli olarak enfeksiyon riskine karşı kontrol altında olmaları tedbir açısından önemlidir.

Annesinde Hepatit B olmayan bebeklere de rutin aşı takviminde ki biçimde 3 doz olarak uygulanmaktadır. Ayrıca Hepatit B aşısı ölü bir aşı olduğundan dolayı gebelik döneminde anne adayına uygulanabilir.

Hepatit C gebeliğe ve bebeğe etki açısından Hepatit B ile benzer etkileri bulunmaktadır. Fakat bir aşısı bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM