Gebelikte Sarılık (Hepatit) Tedavisi Nasıl Olur?

  • 18 Şubat 2017
  • 211 kez görüntülendi.
Gebelikte Sarılık (Hepatit) Tedavisi Nasıl Olur?

Gebelik dönemi içinde anne adaylarına bulaşabilen bu hastalığı etrafımızdan çokça duymuşuzdur. Sıklıkla anne adayından bebeğine geçme olasılığı yoktur. Bebeğe herhangi bir gelişim bozukluğu veya anomalilere neden olmamaktadır. Sarılığın farklı çeşitleri bulunmaktadır şimdi onları inceleyelim.

Hepatit A

Bu tip hepatit en çok iyi şekilde yıkanmamış yiyecekler ve içecek gibi tüketilen gıdalardan bulaşmaktadır. Hepatit A enfeksiyonun özelliği bir tedavi gerekmezsisin kendi kendine iyileşmesidir. Bu tip hepatit hastada kalıcı olarak rahatsızlıklara neden olmadığı gibi taşıyıcıda yapmaz. Anne adayları gebelik dönemlerinde bu enfeksiyona maruz kalsalar bile bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olmayacaktır.

Hepatit B

Bu tip olan enfeksiyon türü cinsel ilişki ile bulaşabildiği gibi doğum esnasında anneden bebeğe da bulaşabilir. Gebelik döneminde anneden bebeğe geçme ihtimali olmadığından bebekte bir sağlık sorununa neden olmaz. Hepatit B virüsünü bir kişi almasının ardından hemen belirtiler kendini göstermez 2 ile 6 ay arasında bir kuluçka evresi olacaktır bundan sonra sıklıkla grip belirtileri göstermektedir. Çok sık olmasa da bazı vakalara baktığımızda enfeksiyonun başlamasından sonra tamamen yerleşir ve taşıyıcı kimliğine geçiş yapabilmektedir. Fakat taşıyıcı kimliğini alması nadir olarak görülür. Tam anlamı ile iyileşme göstererek bağışıklık gelişmesi de oluşur.

Anne adayının gebeliğinden önce bu enfeksiyona maruz kalması yada gebelik dönemi içerisinde hepatit B bulaşması durumu bebekte herhangi bir sağlıksal bozukluğa neden olmaz. Fakat doğum esnasında anneden bebeğine geçebilir. Anne bebeğini emzirdiği zaman anne sütünden bebeğine bulaşabilir bu nedenle anne bebeğini emzirmemelidir. Gebelik döneminde uygulanan bazı testler ile anne adayının taşıyıcı özelliğe sahip olup olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca HBeAg testi sayesinde doğum esnasında bebeğe geçme riski değerlendirilir. Yapılan testlerde anne adayının taşıyıcı olduğu belirlenirse doğumdan sonra 12 saat içerisinde bebeğe Hepatit B aşısı ile beraber İmmunglobulin birinci doz olarak uygulanmaktadır. Bebeğin ilk ayı dolduğunda ikinci doz uygulanır ve 6 aylık olduğunda son doz uygulanır. Yapılan bu aşılar bebeği %90-95 oranında koruma altına alır. Yani bebekler düzenli olarak enfeksiyon riskine karşı kontrol altında olmaları tedbir açısından önemlidir.

Annesinde Hepatit B olmayan bebeklere de rutin aşı takviminde ki biçimde 3 doz olarak uygulanmaktadır. Ayrıca Hepatit B aşısı ölü bir aşı olduğundan dolayı gebelik döneminde anne adayına uygulanabilir.

Hepatit C gebeliğe ve bebeğe etki açısından Hepatit B ile benzer etkileri bulunmaktadır. Fakat bir aşısı bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats