Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi 24-28. Haftalarda

Gebelikte şeker yükleme testi neden yapılmalıdır? Şeker yükleme testi nasıl yapılır? Gebelikte şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Sorularınıza yanıtlar yazımızda.

Öncelikle şeker hastalığı hakkında şunu söylemek gerekir kanda yüksek şeker miktarı ile karakterize olmuş bir hastalık demek doğru olacaktır. Anne adaylarının gebe kalmadan önceki hayatlarında da şeker hastalığı öyküsü olabilir. Ayrıca bazı anne adayları gebe kaldıktan sonra sonra gestasyonel diyabet adı verilen gebelik şekeri rahatsızlığını yaşayabilirler. Gebe kalan kadında daha önceden bir diyabet öyküsü bulunuyorsa bu dönemde şeker seviyesini kontrollü bir biçimde tutmak daha zor bir hal alabilmektedir.

Peki gebelik şekeri nedir bir de buna bakalım; Anne adaylarının gebe kalmadan önce herhangi bir şeker hastalığı öyküsü olmayabilir buna rağmen Gebelik dönemi içersinde kanda var olan şeker seviyesinde bir yükselme görüklemektedir. Meydana gelen bu yükseliş anne adayında gebelik şekeri oluşmasının muhtemel olduğunu gösteren bir bulgudur. Kesin tanı için gebelik döneminin 24-28 haftaları içeresin de yapılacak olan halk arasında şekerli su testi olarak bilinen şeker yükleme testi yapılarak oluşan sorunun ortaya çıkartılır. Yapılan bu test aç yada tok bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca yapılan bu testin bazı durumlarda daha erken yapılması da gerekebilir daha önceden iri bebek öyküsü olan kadınlar, önceki gebeliklerinde diyabet yaşamış kadınlar, birinci dereceden akrabalarının gebeliklerinde şeker hastalığı öyküsü bulunan kadınlarda şeker yükleme testi ilk muayene esnasında yapılması gerekmektedir. Az önce sıraladığımız risk taşıyan gurupta olan anne adaylarının ilk muayenede yapılan testleri normal seviyelerde çıksa dahi gebeliğin 24-28 haftaları arasında testi tekrarlamaları gerekmektedir.

şeker yükleme testi ne zaman ve nasıl yapılır

Şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Gebelikte şeker yükleme testi yapılabilmesi için anne adayına ilk olarak 50gr glikoz tüketilmesi istenir. Bunun ardından 1 saat sonra kanda ki şeker seviyesine bakılır. Şayet şeker seviyesi 140 mg\dl altında bulunduğu tespit edilirse anne adayında gebelikte şeker olmadığı anlaşılmaktadır. Şayet kanda şeker oranı 140mg\dl üzerinde bir değer çıkarsa 3 saatlik 100gr şeker testinin tekrar yapılması gerekmektedir. 3 saat sürecek bu testten sonra kesin olarak anne adayında gebelik şekeri olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Yapılan bu testin doğruluk payının yüzdesini yükseltmek için yapılan yüklemenin ardından aşırı derecede fiziksel aktivite yapmaması ayrıca test süreci boyuncu herhangi bir şey tüketmemesi gerekmektedir.

Gebelikte şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Anne adayları kendilerinde gebelik şekeri olduğunu bazı belirtiler ile anlayabilirler bunlar; kilo kayıpları, susuzluk çekmeleri, normalden daha fazla yemek yeme istekleri, idrarını yapma sayısında bir artış olması, devamlı olarak kendilerini yorgun, bitkin, halsiz hissetmeleri. Bu meydana gelen belirtiler her gebe kadında olmayacağı için her ihtimale karşı kesinlikle şeker yükleme testinin yapılması gerekmektedir.

Şeker yükleme testi neden yapılmalıdır?

Anne adaylarının gebelik döneminde şeker hastalığı teşhisi konması yada gebelikten önce şeker hastası olan anne adayları ve bebek açısından bir takım risk faktörlerinin oluşumuna neden olmaktadır. Gebelik döneminde şeker hastalığı olan anne adaylarının kan şekerleri ne kadar çok kontrol altında tutulursa bu süreçte meydana gelebilecek risklerde minimize edilmiş olacaktır. Ayrıca gebe kaldıktan sonra meydana gelen şeker hastalığının riskleri, gebe kalınmadan önce meydana gelen şeker hastalığı ile karşılaştırılınca daha az risk olduğu görülür. Fakat gebelikte şeker hastalığı olunca risk daha az deyip önemsememek büyük bir yanlış olacaktır kesinlikle şeker yükleme testi yapılarak bu durum kesin tanı ile değerlendirilmelidir. Tedavi edilmeyen gebelikte şeker hastalıkları yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük ve erken doğum gibi sorunlar yaşanabilir ve bunlar gebelikte şeker hastası olmayan gebelere göre şeker hastası olan gebelerde daha yüksek oranda meydana gelmektedir. Bu nedenle gebelikte şeker hastalığı şeker yükleme testi ile kesinlikle kontrol edilmeli ve takip altına alınmalıdır.

Gebelik konularımızdan olan ikili tarama testi, üçlü tarama testi yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM