Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Sık İdrara Çıkmak ve Önlemleri

Gebelikte sık idrara çıkma şikayeti gebelik döneminde en çok karşılaşılan ve en çok görülen şikayetler arasında yerini almaktadır. Gebeliğin 6. Haftasından itibaren 12 haftasına kadar sık tuvalet ihtiyacı duymak devam edecektir bununla beraber gebelik döneminin son 3 aylık bölümünde de sık gebelikte idrara çıkma problemleri ile anne adayları karşılaşır.

Gebelik dönemi sık idrara çıkmanın ana nedenlerinden olan gebelik hormonların değişmesi ile böbrek sisteminin çalışmasını değiştirir bunun sonucundaysa böbreklere seri bir şekilde kan akışı sağlanır buda idrar kesesinin daha çabuk, daha sık dolmasına neden olarak anne adaylarını sık tuvalet ihtiyacı hissettirmektedir.

Diğer bir neden ise gebelikte büyümekte olan rahmin idrar torbasına bir baskı yapması sonucu sık idrara çıkma sorunu ortaya çıkar ayrıca vücutta biriken zehirli maddeleri böbrekler daha hızlı çalışarak atmaktadır bunlara ek olarak gebelik döneminde vücuttaki kan miktarı arttığı için daha fazla sıvı demektir ve daha fazla idrara çıkma ihtiyacı demektir.

Gebelikte sık idrara çıkmak şikayetinin önüne geçebilmek ve hafifletebilmek için

Gebelikte sık idrara çıkma probleminizi azaltmak için idrar söktüren sıvılardan uzak durun örneğin: çay ve alkol gibi zaten gebelik döneminde alkol ve sigara kullanımı zararlı bunu anlatmamıza gerek yok.

İdrar yapma esnasında öne doğru eğilme manevrası yaparak idrar torbasının tamamen boşalmasını sağlamakta faydalı olacaktır.

Ancak gebelik dönemi boyunca anne adayı günlük 2lt yakın bir sıvı,su tüketimi yapması gerekir bunun için sıvı alımını kesinlikle azaltmamak gereklidir aksi taktirde vücutta sıvı ihtiyacı çoğalacaktır. Bol, bol su içilmeli taze sıkılmış portakal suyu gibi vitamin bakımından zengin sağlıklı sıvılar alınmalıdır. Gece uyku vaktine yaklaşık 2 saat kala sıvı alımında bir azaltılma yapılabilir bu geceyi rahat geçirmenizi sağlar boş bir idrar torbası ile uykuya dalmak yararlı olacaktır.

gebelikte sık idrara çıkma neden olur

Gebelikte Sık idrara çıkmak başka hastalıkların olduğunu gösterir mi?

İdrar yapma esnasında bir acı, yanma gibi bir hissiniz oluşursa doktorunuzla bunu paylaşmanız gerekir gebelikte görülen idrar yolu enfeksiyonu vakası olabilir çünkü idrar yolları enfeksiyonları gebelik dönemlerinde en sık karşımıza çıkan rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Yapılan muayeneler idrar yolları enfeksiyon bulguları bulunup doğrulanırsa kesinlikle tedavisi yapılmalı eğer yapılmazsa böbreklerde enfeksiyon gelişmesine ayrıca erken doğum riskini daha fazla arttırabilmektedir. Araştırmak için ve doğrulamak içi bir takım kan ve idrar tahlilleri yapılması gerekir ve Doktor gerekli olduğunu düşünürse antibiyotik tedavisine başlayacaktır

Gebelik dönemlerinde gebe kalan kadınların çoğunluğu bazı aktivitelerde örneğin egzersiz,spor,bir şey kaldırırken yada öksürme, hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırabilmektedirler bunlar daha sıklıkla gebeliğin son 3 ayında meydana gelebilir bu gibi sorunları engellemek istiyorsanız tuvaletiniz geldiğinde vakit kayıp etmeden mutlaka yapın tamamen dolmasını beklemeyin.

Ayrıca gebeliğin ilk dönemlerinden başlayarak kegel egzersizleri yapmak anne adaylarına çok faydalı olacaktır çünkü bu egzersizler pelvik kaslarının güçlenmesine yardımcı olur, idrar kaçırma sorununda faydalıdır doğumdan sonra bu egzersizleri devam ettirmek çok faydalı olacaktır ayrıca egzersiz yapmaya başlamadan önce tuvalet ihtiyacınızı kontrol edin ve varsa giderin. Gebelik konularımızdan olan gebelikte idrar kaçırma konumuzu okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM