Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte rahat ve konforlu bir yatış anne adayı için oldukça önemlidir ancak istenmeyen yatış pozisyonları bebeğin sağlığını büyük oranda etkiler. Uzmanlara göre 25. Haftaya kadar yüz üstü hariç tüm yatış pozisyonları uygundur ancak gebelikte sırt üstü yatmak bebeğe zarar verir mi konusunda dikkatli davranmak gerekiyor.

Hamilelikte yatış pozisyonu özellikle ilk aylarda daha çok dikkat çeker ve sonrasında anne adayları duruma alışır ve kendileri için en rahat uyku pozisyonunu bulur. İlerleyen zamanlarda karnın büyümesi ve bebeğin hareketlerini arttırması ile birlikte bazı fedakarlıklar yapmak gerekecektir.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak

Hamilelikte sırt üstü yatmaktan kaçınılmalıdır, sırt üstü yatış pozsiyonunda rahim, tüm omurgaya baskı yapar ve kalbe giden kan akışı zayıflar. Bu durumda bebeğe giden kan ve oksijen akışı da zayıflayacağı için hamilelikte sırt üstü yatmak önerilmez.

Özellikle düşük tansiyona sahip olan gebeler, sırt üstü yatmaktan her zaman kaçınmalıdır. Yapılan araştırmalara göre gebeliğin ilerleyen haftalarında sık sık sırt üstü yatmak erken doğuma sebep olabilir, sırt üstü yatışlarda bebek daha çok baskı altında kalır ve gelişiminde olumsuz durumlar gözlemlenir.

Gebelikte sırt üstü yatmak yerine sola doğru yatmaya özen gösterin, sırt üstü yatmaktan vazgeçemiyorsanız gebeler için uyku yastığı kullanabilir ve sırtınızı destekleyebilirsiniz. Sola doğru yatmak bebeğe giden oksijen ve kan akışını arttırır aynı zamanda ödem ve şişlik gibi durumlar anne adayında daha az görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM