Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Sivilce Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Kadınların gebelik dönemlerinde vücutlarında oldukça fazla değişimler olmaktadır işte bu değişimlere bağlı olarak bir takım sorunlar meydana gelebilmekte olup gebelikte sivilce oluşumu cilt sorunlarının en başında ve anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Genellikle gebelik döneminin 8. Haftasından sonra meydana gelen cilt sorunlarının nedenleri vücutta meydana gelmekte olan hormonal değişikler ile kendini göstermektedir.

Gebelikte oluşan hormonal değişimlerin etkisi ile sebum adı verilen salgı üretimi daha da artmaktadır.  Üretimi yoğunlaşan bu salgı cildin yağ ve su dengesini olumsuz yönde etkileterek bozmakta olup yeteri kadar nemlenmesini önler işte bu nedenle cilt yağlanır ve bununla birlikte cilt gözeneklerinde tıkanmalar oluşmaya başlar. Bütün bunların neden olduğu sonuçsa sıklıkla yüz bölgesinde sivilce oluşumlarıdır.

Gebelik döneminde meydana gelen sivilceler her ne kadar geçici olsa dahi anne adaylarına oldukça büyük rahatsızlık verebilir. Fakat bazı önlemler alınarak bu soruna önlemler alınabilmektedir. Özellikle cildi kuru, temiz ve nemli tutmak iyi bir önlem olabilir.

Bunun için cilt temizliğinize dikkat edin sabah ve akşam cildinizi temizleyin.

Sivilceleriniz ile oynamaktan kaçının ve onları sıkmayın iz kalmasına ve sivilcelerde artışa neden olabilir.

Yağlanma olan bölgelerden ellerinizi uzak tutun ve sık, sık ellerinizi yıkayın.

Cilt temizliğini yaptığınız ürünleri satın alırken kaliteli ve doğal olmasına ayrıca cilt tipi olarak size uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Deri bölgesinde birikmiş ter gözeneklerin kapanmasına neden olarak sivilce oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bunun için terlediğinizde mutlaka duş almakta yarar vardır.

Güneşe açık alanlara çıkmadan önce koruyucu kullanmanız yararlı olacaktır bunun nedeni güneşin yaydığı zararları ışınlar deriyi kurutarak cildinize zarar vermektedir.

Cilt bölgenizi kesinlikle lif yada havlu gibi ürünler ile ovalamaktan kaçının böylelikle bu ürünlerin yapacağı iritasyonu önlemiş olacaksınız.

Gebelikte sivilce için kesinlikle doktorunuza başvurmadan herhangi bir ilaç veya bakım ürünleri gibi bir ürün kullanmayınız. Gebelikte ilaç kullanımına çok dikkat edilmekte olup bilinçsizce doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı bebeğe zarar verebilmektedir. Gebeliğinizi takip eden doktorunuz ve bir dermatoloji uzmanı gebelik döneminde meydana gelen sivilceler için size bir takım çözüm olacak önerilerde bulunacaktır.

Bir önceki yazımız gebelikte süt içmenin faydaları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM