Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Süt İçmenin Faydaları Neler?

Gebelikte süt içmenin faydaları nelerdir? Gebelikte süt içen ile içmeyenlerin farkları nelerdir? Süt içemeyen anne adayları ne yapmalı? Sorularına yanıtlar verilmiştir.

Gebelik kadınların ihtiyaçlarının daha da arttığı bir süreçtir. Özellikle kalsiyuma duyulan ihtiyaç daha da artmaktadır. Süt kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Anne adayları hem kendilerinin hem de bebeklerinin kalsiyum ihtiyaçlarını giderebilmek için günlük 3 bardak süt tüketmesi gerekmektedir. İçilen inek sütü yalnızca kalsiyum değil C,D,A,K vitaminlerini ayrıca protein ve iyotta içermektedir.

Erken yaşlarda yaşanan gebeliklerde yani 18 yaş ve altında günlük alınması gereken süt miktarı 1300mg olarak önerilmektedir. İleri yaşta gebeliklerdeyse günlük 1000mg civarında alınması gerekir. Bardak hesabı yaptığımızda ortalama 3 bardak süt yukarıda verilen değerleri sağlar. Gebelik boyunca sadece sütten kalsiyum karşılamak zorunda değilsiniz. Diğer süt ürünleri, baklagiller, sebzeler ve meyvelerden de sütten aldığınız kadar olmasa da kalsiyum alınabilir. Şöyle düşünürsek 3 bardak süt 750mg kalsiyum anlamına gelir bu miktarı aldıktan sonra düzenli ve sağlıklı beslenerek geriye kalan miktar diğer besinlerden alınabilir.

Gebelikte süt içmenin faydaları konusundan biriyse anne adayının ve bebeğin kalsiyuma olan ihtiyacını karşılamasının yanında kemik erimesi sorununa karşı bir önlem olarak durur. Gebelikte gereken kalsiyum ihtiyacını karşılamak bebeğin diş ve kemik sağlığı yönünden gelişmesinde büyük rol oynar. Gebeliklerinde süt içen annelerin bebekleri içmeyenlere göre ağırlıkları daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

Gebelikte süt içen ile içmeyenlerin farkları nelerdir?

Araştırmalar ışığında edinilen bilgilere bakarsak gebelik döneminde süt içen anneler bebeklerinde gözlemlenen multiple sclerosis rahatsızlığı ayrıca düşük doğum ağırlığı gibi sorunlar daha az görüldüğü bildirilmiştir. Bunun yanında gebelikte gereken kalsiyum ihtiyacını karşılayan annelerin preeklampsi riskine karşı 5 kat daha fazla korundukları görülmüştür. Kalsiyum açısından zengin olan süt gebelik döneminde tüketilmesi son derece önem taşımaktadır.

Gebelikte günde ne kadar süt içmelidir?

Az önce bahsettiğimiz gibi günlük alınan 3 bardak sütte ortalama 750mg kalsiyum bulunmakta. Yani her bir bardakta 250mg. Bu miktar anne ve bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Bebeklerin diş ve kemik gelişimi açısından kalsiyuma ihtiyaç vardır. Gebelikte alınması gereken günlük kalsiyum ihtiyacı 1000mg dır. 3 bardak sütten alınan 750mg kalsiyum geri kalan 250mg bölümse diğer gıdalardan alınmalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenen anne adayı bunu rahatlıkla karşılar.

Gebelikte süt içemeyenler ne yapmalı?

Gebeliklerinde süt içemenin faydaları oldukça çok ancak bazı anne adayları süt içemiyor olabilir. Fakat ilk önceliği olan sütün tüketilmesindeki önemi yukarıda vurguladık. Yinede anne adayında laktoz intoleransı yada daha başka bir nedenden dolayı süt tüketemeyebilir. Süt yerine kalsiyum açısından zengin olan diğer besinlere yönelmek gerekmektedir. peynir, yoğurt ayran gibi. Anne adaylarının laktoz intoleransı bulunuyorsa marketlerden ulaşabilecekleri laktozsuz süt temin ederek içebilirler böylelikle sütten almaları gereken kalsiyumu karşılamış olurlar. Doğal yollar ile kalsiyum ihtiyacını karşılayamayanlar kesinlikle dışarıdan takviye almalıdırlar. Bunun içinde durumlarını doktorlarına anlatmaları gerekir. Gebelikte süt içmenin faydaları konumuz ile ilgili sorularınızı yorum yaparak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Önceki yazımız olan gebelikte kalsiyum alımı konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM