Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Tatil Yapılır mı? Ne Zaman Çıkılmalı?

Gebelikte tatile gidilir mi?

Kadınlar gebe kaldıkları dönemde tatile de gidemezler diye bir durum söz konusu değildir, gebelikte tatile gidilir mi sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Gebeyim diye tatilden mahrum kalmak anlamına gelmemektedir. Ancak doktor kontrollerinden yolculuğa ve tatile engel bir durum olmadığı tespit edilirse gebelikte tatile çıkılabilir. Gebelik dönemleri sorunsuz geçen anne adayları tatile çıkabilir bu konuda sizlere nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Gebelik anne adayları yönünden oldukça yorucu bir dönemdir bununla birlikte doğumdan sonrada yine yorucu bir dönem anne adaylarını beklemektedir. Bu nedenle anne adaylarının tatile çıkması ve dinlenmesi faydalı olacaktır. Fakat gebeliğin ilk üç ayı olarak bilinen 1. Trimester döneminde yani 1-13. haftalar arasında olan anne adayları düşük tehlikesini de göz önünde bulundurmaları gerekmekte anne ve bebeğini yakından takip etmek için hafta hafta gebelik şeklinde takip edilir. Bu nedenle tatil tercihlerinde kendilerini aşırı yormayacak, ağır aktivitelerde bulunulmayacak tatil tercihleri olmalıdır. Özellikle gebeliğin son aylarında 7. Aydan sonra anne adayları uzun ve yorucu yolculuklara çıkmamalı ve tatile çıkmayı düşünen bütün anne adayları doktor kontrolünden geçtikten sonra bir engel bulunmazsa çıkmalıdırlar.

Peki anne adayları tatil mekanı olarak nereleri tercih etmelidirler onlara bakalım

Gebeliğin hangi döneminde olunursa olunsun aşırı sıcak iklimi olan yerler ve rakım olarak yüksek olan yerlerde yapılan tatiller hem anne hem de bebek sağlığı açısından tercih edilmemelidir. Ayrıca tatil tercihleri yurt dışı olan anne adayları az gelişmiş ülkeler yerine daha çok gelişmiş imkanları ve olanakları daha iyi ülkeleri tercih etmelidir. Az gelişmiş ülkelerde hem sağlık imkanları yetersiz olup hem de bu ülkelerde görülen mikrobik hastalıklar hem anne hem de bebeğinin sağlığını olumsuz açıdan etkileme riski bulunmaktadır.

Tatile çıkan anne adaylarının en sık karşı karşıya kaldıkları ve zor durumda bırakan rahatsızlık mikrobik ishal olarak karşımıza gelir. İshalin neden olduğu aşırı derecede vücutta sıvı kaybı oluşması anne ve bebeğinin sağlığını olumsuz yönlerde etkileyebilmekte. Bu sorunu yaşayan anne adayları bir doktora giderek muayene olması ve kesinlikle doktor kontrolü dışında bir ilaç kullanımı yapmaması gerekmekte. Bu nedenle tatil yeri tercihlerinde herhangi bir sağlık sorunu olması göz önüne alınarak çevrede sağlık kuruluşunun olmasına da dikkat edilmelidir.

Tatil esnasında anne adayları yedikleri ve içtikleri her şeye dikkat etmeli düzenli ve sağlıklı beslenmelerini ihmal etmemelidir. Ayrıca içilen sulara dikkat edilerek güvenilir markalar tercih edilmelidir. Yazın sıcaktan dolayı suların içine atılan buzlar sıklıkla şebeke sularından üretimi gerçekleştiğinden içilen sulara buz katılmadan tüketilmesi yararlı olacaktır. Bol su ile yıkanması gereken sebze ve meyveleri mümkün olduğunda dışarıda yememek ve içerisinde çiğ yumurta barındıran mayonez gibi besin maddelerini de tüketmemekte yarar vardır. Ayrıca lifli gıda tüketimine özen göstererek ve bol sıvı tüketerek oluşabilecek kabızlık sorunlarının da önüne geçilmiş olunacaktır.

gebelikte tatile gidilir mi ne zaman gidilir

Tatil rezervasyonu yaptırmadan evvel öncelikle o bölgede bulunan sağlık kuruluşları araştırılmalı olası bir sağlık sorununda ulaşımı kolay olan çevresinde acil servisi bulunan bir sağlık kuruluşunun olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü olası bir sağlık sorunu yaşandığında panik olmadan nereye ve nasıl gidileceği konusunda bilgi edinmek çok daha faydalı olunacaktır sonuçta unutulmamalıdır ki tatile gidilen yerler yabancı ve o bölgeye çok iyi hakim olmadığımız yerlerdir. Tatile çıkarken yanınıza almanız gereken kan gurubu kartı, kullandığınız ilaçlar varsa bunların bir listesi ayrıca alerjik rahatsızlığınız mevcutsa buna dair bilgiler, gebeliğiniz hakkında bazı tıbbi bilgiler ile birlikte gebeliğinizi takip eden doktorunuzun telefon bilgilerini de almanızda çok büyük fayda vardır.

Peki gebelikte tatile çıkmak hangi anne adayları için tehlikelidir

Daha önceden düşük yapmış olanlar, rahim ağzı yetmezliği olanlar, daha önceden dış gebelik yaşayanlar, daha önceden erken doğum yapmış olanlar, doktor tarafından düşük riski olduğu tespit edilenler, vajinal kanama, anne adayının hipertansiyonu bulunması, çoğul gebelik yaşayanlar, kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı olanlar ayrıca kronik rahatsızlık tablosu olan anne adayları risk gurubuna girmektedir. Gebelikte tatile gidilir mi? konusunda sorularınız olursa bize yorum kısmında ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Gebelikte tatile giderken yolculuk esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini ayrı bir konu olarak işledik. buradan gebelikte yolculuk konumuza ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM