Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Tetanos Aşısı Neden ve Ne Zaman Yapılır?

Anne adaylarının gebelik dönemlerinde yaptıracakları aşılar arasında gebelikte tetanos aşısı da bulunmaktadır. Peki gebelikte tetanos aşısı neden yapılır? Bunu ayrıntılı olarak ele alacağız. Bazı aşılar vardır bunlarda canlı virüs bulunur örneğin kızamıkçık, suçiçeği gibi fakat tetanos da bu tip bir canlı virüs olmadığı için risklide değildir. Uygulana bu aşı difteri toksinlerinden elde edilen bir aşıdır. Hayatında hiç tetanos aşısı yaptırmamış veya yapılan son aşının üzerinden on seneden fazla süre geçmişse bu aşının anne adaylarına yapılması gerekir. Tetanos aşısı yapıldıktan sonra anne adayında oluşan antikorlar bebeğine de geçer böylece bebek ilk doğduğu dönemde koruma altına alınmış olacaktır. Ayrıca anne adaylarına uygulanan tetanos aşısının ana amacı ise bebeği yeni doğan tetanosu konusunda koruma altına almaktadır. Örneğin doğum esnasında göbek bağının temiz olmayan bir alet ile kesilmesi sonucunda tetanos rahatsızlığı oluşabilir. Özellikle yeni doğan bebeklerin hayatını kayıp etmesini önleme amaçlı çok büyük rolü vardır.

Gebelikte tetanos aşısı neden yapılır?

Şöyle bir giriş yaparsak sanırım tetanos aşısının Gebelik dönemi sürecinde ne kadar gerekli olduğunu anlatmış oluruz. Dünya genelinde her sene 18.000 bebek ile 30.000 bebek tetanos yüzünden hayatlarını kayıp etmekte bu sayı hiçte azımsanacak bir sayı değil. Yapılan bu aşı sayesinde bebek ve anne koruma altına alınmış olmakta. Tetanos rahatsızlığı tetanos mikrobu tarafından bir toksin salgılamasından oluşur. Bu yaradan geçebilir veya göbek kordonunun temiz olmayan bir kesici ile kesilmesi soncunda oluşabilir. Tetanos hastalığının oluşmasını arttıran faktörler arasında gelir düzeyi düşük toplumların yeteri kadar düzgün sağlık hizmetleri almamaları olmaktadır.

Bebek dünyaya getiren her kadının tetanosa karşı korumalı olması gerekir. Şart mı değil ancak kesinlikle gereklidir. Basit bir aşı yüzünden hem kendinizi hem de bebeğinizi tehlikeye atmaya değmez. Bunun yanında hamileliğin sağlıklı geçmesi ve doğumdan sonrada herhangi bir sorunla karşılaşmamak için tüm aşıların eksiksiz yapılması gerekir.

Yapılan tetanos aşısı anne adaylarına iki doz şeklinde uygulanır ve bunun sonucunda %80 oranında koruma sağlanır. Bunun yanında bu yapılan iki doz aşı anneleri 1 ile 3 yıl arasında korumaktadır.

gebelikte tetanos aşısı ne zaman yapılır

Tetanos aşısı gebeliğin hangi haftalarında yapılır?

Yapılan tetanos aşısında canlı virüs bulunmadığı için gebeliğin herhangi bir haftasında uygulanabilir. Ancak sıklıkla ilk 3 ayı doldurduktan sonra yapılmaktadır. Bunun nedeni ise gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin organ gelişimlerinin olması olmaktadır. Ayrıca anne adayı daha önce tetanos aşısı yaptırmış olabilir, tarihini hatırlıyorsa ve bu tarihin üzerinde 10 yıl geçmemişse tetanos aşısını yaptırmaya gerek kalmaz. Fakat daha önce tetanos aşısının bütün dozları uygulanmış ve aradan 10 seneden faza süre geçmişse bu sefer yapılması gerekir. Ne zaman yapılır peki gebeliğin 5 ayında bir doz ve 6. Ayında bir doz olmak üzere toplamda 2 doz uygulanır. Yapılan 2 dozun ardından 6 ay geçtikten sonra bir doz daha uygulanır. Daha sonra ise gebelik döneminde yapılan son aşının ardından 1 yıl geçtikten sonra bir doz daha uygulanır son olarak bundan bir sene sonra tekrar bir doz yapılarak toplamda 5 doz tamamlanmış olur. Özellikle gebelik sürecinde paslı bir kesici ile bir yerin kesilmesi sonucunda tetnos tehlikesine karşın yapılması gerekir.

Gebelikte tetanos aşısının yan etkileri nelerdir?

Gebelikte tetanos aşısı neticesinde bazı anne adaylarında uygulanan bölgede birkaç gün süreli ağrı, kızarıklık, şişme oluşabilir. Bunlar %10’luk bir kısımda oluşmaktadır. Ayrıca yine yüzde onluk bir kısımda ateş olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM