Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Uykusuzluk

Gebelikte uykusuzluk daha çok gebeliğin 4. Ayından itibaren başlamaktadır. Anne adayı kendi yorgun, halsiz ve bitkin hissederken üstüne birde uykusuzluk sorunu çıkabilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında anne adayları uykuya daha düşkün olurlar ve uykusuzluk sorunu yaşamazlar. Fakat gebeliğin özelliklede son aylarında bazı sebeplerin neden olduğu uyku problemleri artmaktadır son aylarda anne adayları alınan kilolar ve karnın iyice büyümesinden dolayı rahat ve istedikleri gibi oturamaz ve yatamazlar.

Gebelikte uykusuzluk nedenleri arasında gebeliğin neden olduğu stres, psikolojik ve duygusal anlamda dalgalanmaların yaşanması, hormonların değişime uğraması ve anne adayının bir bebek taşıyor olması gibi etkenler rol oynamaktadır.

Gebelikte uykusuzluk nedenleri?

Anne adaylarında çok karşılaşılan gebelikte sık idrara çıkma sorunu.

Karın bölgesinden büyümesinden kaynaklı rahat yatamamak.

Ayrıca gece uyurken aniden gebelikte kramp girmesi de başka bir neden.

Bacak bölgesinde ve belde ortaya çıkan ağrı.

Ve yine anne adaylarında sık görülen gebelikte nefes darlığı

Gebelikte uykusuzluk için tavsiyeler

Gebelikte anne adaylarına sol taraflarına yatmaları tavsiye edilmektedir sırt üstü yatmak önerilmez ayrıca anne adayı gebeliğinden önce yatma alışkanlığını gebeliği sırasında değiştirme gereği olduğunda bu duruma uyum sağlamakta zorlanabilmekte. Gebeliğin son zamanlarında karın büyüdüğünden anne adayları sol tarafa yatmada bir zorluk çekebilmekte fakat bebek sağlığını düşünerek bu konumda yatmaya gayret göstermelidirler. Bunun nedeniyse sol tarafa yatıldığında damarlarda ki baskı azalır ve bebeğe daha çok kan akımı sağlanır. Sol yana yatıldığında bacakları büküp ve arasına yastık benzeri bir eşya konulursa daha rahat edilebilir. Ayrıca gebelikte nefes darlığı sorununu da yan yatıldığında bir azalma olacağından tercih edilmelidir. Ayrıca bu amaçla üretile anne adaylarının yan şekilde yatarken rahat etmeleri için gebelik yastıkları mevcuttur. Bununla birlikte yatar pozisyonda başınız aşağıda olduğundan ağızdan su gelmesi yaşanıyorsa başı biraz daha yükseltmek yararlı olacaktır. Sorulan başka bir soru gebeliğin ilk dönemlerinde istediğim gibi yatabilir miyim? Evet herhangi bir zararı olmaz yatılabilir.

Uyuma sırasında sırt üstü yatmaktan anne adaylarının uzak durmaya gayret etmesi gerekmekte bunun nedeni bu pozisyonda yatarken hemoroit, nefes darlığı, ağza su gelmesi gibi sorunlara neden olurken bebeğe de daha az kan akımı oluşmasındadır. Karın üstüne yatmaya gelince bu pozisyonda karın bölgesine bir baskı olacağından zararları olabilmekte ve karın büyüdüğü için anne adayının da bu şekilde rahat edemeyeceğinden bu konumda yatmak tavsiye edilmez.

gebelikte uykusuzluk nedeni

Anne adayları uykuya dalışlarını biraz kolaylaştırmak için yatmadan önce ılık bir duş alabilirler. Akşamları uyku kaçıran ve idrar söktüren çay, kahve gibi içecekler içilmemeli. Herkesin bildiği gibi ılık bir süt içmek faydalı olacaktır bunun yanında uyku düzenini yapmalısınız yani her gün aynı zamanda yatıp sabah da aynı saatte kalmamak vücudunuz buna bir süre sonra alışacaktır ve yatma saati geldiğinde size bir uyarı verecektir. Ayrıca yatmadan önce yaklaşık 2-3 saat önce sıvı alımını kesmek yatağa boş bir idrar torbası ile girmek gece sizi rahat ettirecektir.

Düzenli egzersizlerinizi yapmaktan vazgeçmeyin yatmaya yakın egzersizlerden uzak durun ancak bacak krampları için kan dolaşımının hızlandırılması açısından yatmadan önce küçük bacak hareketleri yapmak kramplar için faydalı olacaktır.

Gece uykunuz kaçtığınızda zorla kendinizi uyutmaya çalışmayın kalkın evin içerisinde dolaşın sevdiğiniz şeyleri yapın uykuyu dağıtmayacak aktiviteler yapın internette dolaşın, kitap okuyun, tv izleyin ayrıca gün içerisinde gece uyku açığını kapatmak için yarım saat veya bir saat kadar uyuyabilirseniz uyumalısınız.

Gebelikte uykusuzluk bebeği etkiler mi?

Gebelikte uykusuzluk özellikle gebeliğin ilk üç ayı ile son üç ayında ortaya çıkar ve anne adaylarına zorluklar yaşatır. Gebelikte uykusuzluk çekmenin bebeğe doğrudan zararı bulunmasa da, uyku esnasında çekilen nefes darlığı ve uykusuzluk nedeni ile anne adaylarının kendilerini yorgun ve bitkin hissetmelerine neden olur. Uykusuz kalan anne adayları daha fazla kilo alabilmektedir. Ayrıca uykusuzluk bağışıklık sisteminde zayıflığa neden olarak anne adayının korunmasız kalmasına sebebiyet verebilir. Bu şekilde gebelikte uykusuzluk bebeği etkiler mi sorusuna cevap vermiş olduk. Anne adayında olan sağlık sorunları nedeni ile bebek etkilenebilmektedir.

İlgili Diğer Konularımız

Gebelikte Kramp Ve Nedenleri

Gebelikte Sık İdrara Çıkma

Gebelikte Nefes Darlığı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM