Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

Gebelikte vajinal akıntı konusunda dikkat edilecekler nelerdir? Gebelikte vajinal akıntı şikayetini azaltmak için neler yapılabilir? Ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte vajinal akıntı neden olur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Anne adaylarında sıklıkla ortaya çıkabilen bir durumdur. Gebelikte artan östrojen hormonuna bağlı olarak gebeliğe bağlı nedenlerle akıntılar oluşabilmektedir. Normal midir diye soracak olursanız evet normaldir. Fakat her vajinal akıntı normal değildir ve gebeliğin neden olduğu bir akıntı olmayabilir. Bununla beraber gebelikte yaşanan bir takım enfeksiyonların neden olduğu akıntılarda görülebilmekte. Sıklıkla bu enfeksiyonlara neden olan faktörler mantarlar,bakteriler ve parazitler olmaktadır bu konuda en sık karşılaşılan gardnerella vajinalis etkisiyle bakteriyel vajinozis enfeksiyonu olarak adlandırılan durumdur. Bu durumun en sık belirtileri ince akıntılı, balık kokusunda ve homojen kıvama sahip akıntı gelmesidir.

Gebelikte oluşan vajinal akıntı (normal akıntı) nasıl olmaktadır?

Gebeliğin neden olduğu normal akıntılarsa kokusuz olur akışkandır ve ince bir yapısı vardır. Bunların tersi olan kötü kokulu, yeiş,sarı,kahverengi renkte gelen akıntılar gebeliğin neden olduğu akıntılar arasına girmez. Ayrıca gebeliğin neden olduğu bir vajinal akıntı kaşıntı bulgusu vermemektedir vajinanın dış çevresinde bir kaşıntı şikayeti varsa bu vajina iltihabı olabilme ihtimali bulunmaktadır.

Gebelikte vajinal akıntı sıklıkla ilk dönemlerden başlayarak doğum gerçekleşene kadar kendini göstermeye devam etmektedir. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken normal akıntı ile gebeliğe bağlı olmayan akıntıları ayırt etmektir bunun içinde takip etmelidirler. Ayrıca sıklıkla doğuma yakın bir zaman kala anne adayları su gelmesi durumunu akıntı ile karıştırabilmekte su gelmesi ciddi bir durumdur ve acilen doktora gidilmeyi gerektirir.

Gebelikte vajinal akıntı konusunda dikkat edilecekler nelerdir?

Gebelikte ortaya çıkan akıntılar anne adayının takip etmesi ile şüpheli durumlarda doktoruna başvurması ile mercek altına alınması gereken durumlardır.  Gebeliğin neden olmadığı normal dışı olarak nitelendirilen akıntıların en başını mantar enfeksiyonları çekmektedir. Kesik peynir kıvamında yada beyaz akıntıyla kaşıntı eşlik eder bu tip akıntılar gebelik döneminde anne adaylarının en sık karşılaştıkları bir akıntı türü olarak karşımıza çıkmakta. Tehlike arz edebilecek başka bir akıntı tipi ve kesinlikle doktor müdahalesi gerektiren anne sıvısıdır şayet bu sıvı mantar enfeksiyonuna karışması gibi bir durumda önemli derecede olumsuz durum getirebilir. Gebeliğin 20. Haftasından sonra su gibi yaşanan akıntılarda anne sıvısının olabileceği durumu göz önünde bulundurulmalı ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Cinsel yol ile buluşan enfeksiyonlar nedeni ile gebelikte vajinak akıntı

Karşımıza az olarak çıkan yani nadirde olsa görülme olasılığı olan cinsel yolla buluşma ihtimalide vardır bu noktada önemli olan erkektir temizliğine dikkat etmez ve enfeksiyon anne adayına geçerse erken doğum ihtimali ve doğum esnasında bebeğe geçme durumu olabilir bu durum erken tedavi gerektiren bir tablodur. Mantar türü enfeksiyonların bebeğe bir olumsuz etkisi söz konusu değilken bakteriyel enfeksiyon türlerinin tespit edilip doğum gerçekleşmeden tedavi edilmesi gerekmektedir hamilelikte cinsel ilişki esnasında bunun önüne geçmek için prezervatif kullanımı yapılabilir.

Gebelikte vajinal akıntı şikayetini azaltmak için neler yapılabilir?

Gebelikte vajinal akıntı şikayetini azaltmak ve önüne geçmek için pamuklu iç çamaşırı kullanmalı ve günde iki defa iç çamaşırı değiştirilmelidir ayrıca tek kullanımlık hijyenik ped kullanılmalı. Vajinal akıntıyı önlemek amaçlı gebelikte anne adayının çamaşırları yıkanırken deterjan değil sabun kullanmak ve sıcak ütü ile ütülenmesi de bir başka alınması gereken önlemdir. Mantar enfeksiyonu azaltmak amaçlı şeker barındıran gıdalardan uzak durulmalı bunun yanında cinsel ilişki esnasında baba adayının prezervatif kullanması oluşabilecek enfeksiyonlara karşı bir önlem niteliğinde olmaktadır.

Gebelik konularımızdan olan gebelikte kanama konumuzu okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca bir önceki yazımız olan hamilelikte antidepresan kullanımı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM