Gebelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

  • 13 Ocak 2017
  • 295 kez görüntülendi.
Gebelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

Gebelikte vajinal akıntı konusunda dikkat edilecekler nelerdir? Gebelikte vajinal akıntı şikayetini azaltmak için neler yapılabilir? Ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte vajinal akıntı neden olur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Anne adaylarında sıklıkla ortaya çıkabilen bir durumdur. Gebelikte artan östrojen hormonuna bağlı olarak gebeliğe bağlı nedenlerle akıntılar oluşabilmektedir. Normal midir diye soracak olursanız evet normaldir. Fakat her vajinal akıntı normal değildir ve gebeliğin neden olduğu bir akıntı olmayabilir. Bununla beraber gebelikte yaşanan bir takım enfeksiyonların neden olduğu akıntılarda görülebilmekte. Sıklıkla bu enfeksiyonlara neden olan faktörler mantarlar,bakteriler ve parazitler olmaktadır bu konuda en sık karşılaşılan gardnerella vajinalis etkisiyle bakteriyel vajinozis enfeksiyonu olarak adlandırılan durumdur. Bu durumun en sık belirtileri ince akıntılı, balık kokusunda ve homojen kıvama sahip akıntı gelmesidir.

Gebelikte oluşan vajinal akıntı (normal akıntı) nasıl olmaktadır?

Gebeliğin neden olduğu normal akıntılarsa kokusuz olur akışkandır ve ince bir yapısı vardır. Bunların tersi olan kötü kokulu, yeiş,sarı,kahverengi renkte gelen akıntılar gebeliğin neden olduğu akıntılar arasına girmez. Ayrıca gebeliğin neden olduğu bir vajinal akıntı kaşıntı bulgusu vermemektedir vajinanın dış çevresinde bir kaşıntı şikayeti varsa bu vajina iltihabı olabilme ihtimali bulunmaktadır.

Gebelikte vajinal akıntı sıklıkla ilk dönemlerden başlayarak doğum gerçekleşene kadar kendini göstermeye devam etmektedir. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken normal akıntı ile gebeliğe bağlı olmayan akıntıları ayırt etmektir bunun içinde takip etmelidirler. Ayrıca sıklıkla doğuma yakın bir zaman kala anne adayları su gelmesi durumunu akıntı ile karıştırabilmekte su gelmesi ciddi bir durumdur ve acilen doktora gidilmeyi gerektirir.

Gebelikte vajinal akıntı konusunda dikkat edilecekler nelerdir?

Gebelikte ortaya çıkan akıntılar anne adayının takip etmesi ile şüpheli durumlarda doktoruna başvurması ile mercek altına alınması gereken durumlardır.  Gebeliğin neden olmadığı normal dışı olarak nitelendirilen akıntıların en başını mantar enfeksiyonları çekmektedir. Kesik peynir kıvamında yada beyaz akıntıyla kaşıntı eşlik eder bu tip akıntılar gebelik döneminde anne adaylarının en sık karşılaştıkları bir akıntı türü olarak karşımıza çıkmakta. Tehlike arz edebilecek başka bir akıntı tipi ve kesinlikle doktor müdahalesi gerektiren anne sıvısıdır şayet bu sıvı mantar enfeksiyonuna karışması gibi bir durumda önemli derecede olumsuz durum getirebilir. Gebeliğin 20. Haftasından sonra su gibi yaşanan akıntılarda anne sıvısının olabileceği durumu göz önünde bulundurulmalı ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Cinsel yol ile buluşan enfeksiyonlar nedeni ile gebelikte vajinak akıntı

Karşımıza az olarak çıkan yani nadirde olsa görülme olasılığı olan cinsel yolla buluşma ihtimalide vardır bu noktada önemli olan erkektir temizliğine dikkat etmez ve enfeksiyon anne adayına geçerse erken doğum ihtimali ve doğum esnasında bebeğe geçme durumu olabilir bu durum erken tedavi gerektiren bir tablodur. Mantar türü enfeksiyonların bebeğe bir olumsuz etkisi söz konusu değilken bakteriyel enfeksiyon türlerinin tespit edilip doğum gerçekleşmeden tedavi edilmesi gerekmektedir hamilelikte cinsel ilişki esnasında bunun önüne geçmek için prezervatif kullanımı yapılabilir.

Gebelikte vajinal akıntı şikayetini azaltmak için neler yapılabilir?

Gebelikte vajinal akıntı şikayetini azaltmak ve önüne geçmek için pamuklu iç çamaşırı kullanmalı ve günde iki defa iç çamaşırı değiştirilmelidir ayrıca tek kullanımlık hijyenik ped kullanılmalı. Vajinal akıntıyı önlemek amaçlı gebelikte anne adayının çamaşırları yıkanırken deterjan değil sabun kullanmak ve sıcak ütü ile ütülenmesi de bir başka alınması gereken önlemdir. Mantar enfeksiyonu azaltmak amaçlı şeker barındıran gıdalardan uzak durulmalı bunun yanında cinsel ilişki esnasında baba adayının prezervatif kullanması oluşabilecek enfeksiyonlara karşı bir önlem niteliğinde olmaktadır.

Gebelik konularımızdan olan gebelikte kanama konumuzu okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca bir önceki yazımız olan hamilelikte antidepresan kullanımı yazımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats