Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Vajinal Mantar

Gebelik döneminde meydana gelen gebelikte vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan mantar çeşiti candida albicans adı verilmektedir. Vajinal kısımda meydana gelerek enfeksiyona neden olmaktadır. Gebelikte vajinal mantar hamile olmayan bayanlara göre daha sık karşılaşılır. Başta bu enfeksiyona neden olan bağışıklık sistemi zayıflığı ve gebelikte yükselen östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bunun yanında sıcaklık bu enfeksiyonunun oluşmasına zemin hazırladığından yaz dönemlerinde daha sık görülmektedir. Bulaşma yolu ile bu enfeksiyon gebe bir kadına geçebilir. Örneğin eşinde mantar olan bir kadın cinsel ilişki sırasında enfeksiyonu alabilir ve gebelikte vajinal mantar oluşabilir.

Gebelik boyunca anne adayları stres ve kaygıdan mümkün olduğunca uzak durmalı kendisi hem fiziksel hem de psikolojik yönden yıpratmamalıdır. Gebelik döneminde bu etkenler bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki oluşturarak mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Yaz dönemlerinde sıcaktan etkilenen mantarlar girilen havuzlarda klor maddesine uzun zaman maruz kalan vücudun kısımlarında mantarlar oluşabilmektedir.

Gebelikte vajinal mantar belirtileri nelerdir?

Beyaz renkte ola akıntı, kaşıntı, cinsel ilişki esnasında ağrı, yanma gibi yakınmalar meydana gelmektedir. Mantarın oluştuğu bölgeye idrar yapma esnasında idrar temas ederse yanma olacaktır.

Anne adayları gebelikte vajinal mantar enfeksiyonu için ne gibi önlemler almalı?

Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli, vajinal bölgenin kuruluğuna ve hijyenine dikkat edilmeli, teninizi çok sıkan giysiler yerine daha rahat edilecek giysi tercih edilmeli (özellikle yaz aylarında), sadece anne adayına özel çamaşır ve giysiler giyilmeli, giyilen iç çamaşırlarının hijyenini dikkat edilmeli.

Anne adayı gebelikte vajinal mantar enfeksiyonundan şüphelenip yada yakınmalar ile doktoruna başvurduğunda gerekli muayene yapılarak teşhis konulacaktır. Kesinlikle doktoruna başvurmadan anne adayı mantar enfeksiyonu için kendi başına ilaç kullanmamalı. Kesin tanı konulduktan sonra doktoru tarafından en uygun tedavi uygulanacaktır.

Bir önceki yazımız hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları adlı makalemizi okudunuz mu? Detaylı olarak ele alarak kimseye soramadığınız bütün soruları resimli ve video anlatımlı olarak yanıtladık.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM