Gebelikte Vajinal Mantar Belirtileri

  • 05 Mart 2017
  • 440 kez görüntülendi.
Gebelikte Vajinal Mantar Belirtileri

Gebelik döneminde meydana gelen gebelikte vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan mantar çeşiti candida albicans adı verilmektedir. Vajinal kısımda meydana gelerek enfeksiyona neden olmaktadır. Gebelikte vajinal mantar hamile olmayan bayanlara göre daha sık karşılaşılır. Başta bu enfeksiyona neden olan bağışıklık sistemi zayıflığı ve gebelikte yükselen östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bunun yanında sıcaklık bu enfeksiyonunun oluşmasına zemin hazırladığından yaz dönemlerinde daha sık görülmektedir. Bulaşma yolu ile bu enfeksiyon gebe bir kadına geçebilir. Örneğin eşinde mantar olan bir kadın cinsel ilişki sırasında enfeksiyonu alabilir ve gebelikte vajinal mantar oluşabilir.

Gebelik dönemi boyunca anne adayları stres ve kaygıdan mümkün olduğunca uzak durmalı kendisi hem fiziksel hem de psikolojik yönden yıpratmamalıdır. Gebelik döneminde bu etkenler bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki oluşturarak mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Yaz dönemlerinde sıcaktan etkilenen mantarlar girilen havuzlarda klor maddesine uzun zaman maruz kalan vücudun kısımlarında mantarlar oluşabilmektedir.

Gebelikte vajinal mantar belirtileri nelerdir?

Beyaz renkte ola akıntı, kaşıntı, cinsel ilişki esnasında ağrı, yanma gibi yakınmalar meydana gelmektedir. Mantarın oluştuğu bölgeye idrar yapma esnasında idrar temas ederse yanma olacaktır.

Anne adayları gebelikte vajinal mantar enfeksiyonu için ne gibi önlemler almalı?

Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli, vajinal bölgenin kuruluğuna ve hijyenine dikkat edilmeli, teninizi çok sıkan giysiler yerine daha rahat edilecek giysi tercih edilmeli (özellikle yaz aylarında), sadece anne adayına özel çamaşır ve giysiler giyilmeli, giyilen iç çamaşırlarının hijyenini dikkat edilmeli.

Anne adayı gebelikte vajinal mantar enfeksiyonundan şüphelenip yada yakınmalar ile doktoruna başvurduğunda gerekli muayene yapılarak teşhis konulacaktır. Kesinlikle doktoruna başvurmadan anne adayı mantar enfeksiyonu için kendi başına ilaç kullanmamalı. Kesin tanı konulduktan sonra doktoru tarafından en uygun tedavi uygulanacaktır.

Bir önceki yazımız hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları adlı makalemizi okudunuz mu? Detaylı olarak ele alarak kimseye soramadığınız bütün soruları resimli ve video anlatımlı olarak yanıtladık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats