Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Varis Oluşumu Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte varis oluşumunun nedenleri? Gebelikte varis oluşumu nasıl önlenir? Gebelikte oluşan varislerin tedavisi nasıl yapılmaktadır? Gebelikte varislerin oluşumu bebek ve anneye nasıl bir etki yapar? Hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte varis oluşumu gebe kalmadan önce varis şikayeti olmayan kadınların gebeliğinin bitişinin ardından %5 ile %10 arasında kadın kalıcı varisler ile karşı karşıya kalmaktadır. Varisin tanımını yapacak olursak cilde yakın yüzeylerde konumlanan toplar damarda meydana gelen genişleme diyebiliriz. Varis oluşumuna bir etken ise genetik yapıdan dolayı olmaktadır. Varislerin oluşması ile kişinin dış görünümünde rahatsız edici şikayetlerine neden olabilir ayrıca oluşan varis nedeni ile ağrı şikayetleri de oluşabilir.

Genellikle en sık gebelikte varis oluşumu bacak bölgesinde oluşmaktadır sıklıkla genişlemiş damarlar mor bir renk alır. Nadir olsa da genital bölgede de oluşumu görülmektedir. Sıklıkla görülen gebelikte hemoroid  bir çeşit varistir ve gebelik döneminde daha da şiddetlenebilir. Gebelik varis oluşmasında etkin bir rol oynar bunun nedeni ise gebelikle birlikte artan kan hacminin çoğalması ve gebelikte yükselen progesteron hormonunun etkisi ile damar kasları gevşeyerek ve büyümekte olan rahminde damarlara baskı oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla varisler daha sık görülür ayrıca gebelik döneminde gebe kalınmadan önceye göre 2-3 kat daha fazla görülebilmekte.

Gebelikte varis oluşumunun nedenleri?

Bebeğin büyümesi ile rahimde büyümektedir ve kanı kalbe geri taşınması sırasında leğen kemiği içinde bir baskı oluşmaktadır.

Gebelikte kan ve sıvı miktarı artmaktadır bu durum bacak bölgesindeki damarlara basınç oluşturur.

Çoğul bir gebelik durumu oluşması

Anne adayının gebe kalmadan önce varis probleminin olması

L5-S1 yani bel kemiğinde gebeliğin neden olduğu bir eğrilik oluşması da varis nedenlerinden olabilir.

Gebelik döneminde alınması gerekenden daha fazla kilo alımı varisi tetikler

Varis oluşumuna karşı gerekenleri yapmamak engelleyici çözümlere gitmemek.

Gebelikte varis oluşumu bebek ve anneye nasıl bir etki yapar?

Anne adayı yatarken yada otururken ayağa kalktığı zaman bacak bölgesinde biriken kanda artış görülür ve bu nedenle hem kendi vücuduna hem bebeğine yeteri seviyede kan akışını sağlamaya çalışır bunun sonucunda kalp daha seri çalışır. Toplar damarlardaki kan birikmesinin kan hacminin azalmasına neden olacaktır bunun sonucundaysa baş dönmeleri,bayılma gibi gebelik döneminde anne adaylarını tehlikeye sokacak olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Genişleyen damarlar yüzünden meydana gelen varisler bacaklardaki kan birikmesi artarak gittikçe daha belirgin bir hal almaya başlar. Gebelik sona erdiği zaman oluşan belirgin damarların çoğu ortadan kayıp olmaktadır ancak biriken kan pıhtılaşma riskini arttıracağı için anne ve bebeğe hayati derecede risk oluşturabilmesi de akıllarda olmalıdır.

Gebelikte varis oluşumu nasıl önlenir?

Gebelik boyunca uzun süre ayakta kalmaktan ve uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınmalısınız.

Doktorunuz uygun gördüğü egzersiz ve sporları düzenli şekilde uygulayın ayrıca aşırı kilo alımına da dikkat etmelisiniz.

Otururken bacaklarınızdaki kan akışını bozacak yada engelleyecek şekilde bacaklarınızı sandalyeye veya masaya sıkışmasını önlemelisiniz boyu kısa sandalyelerde oturmayınız.

İstirahat halindeyken uzandığınızda bacaklarınızın altına yükseltmek amaçlı bir yastık gibi bir eşya koyabilirsiniz.

Dengeli bir şekilde beslenmenize ayrıca bol su içmeye dikkat etmelisiniz

Sizi rahat ettiren ortopedik ayakkabılar tercih edin ve çok uzun topuklu ayakkabıları tercih etmeyin. Sigara kullanmayınız.

Gebelikte oluşan varislerin tedavisi?

Gebelikte çok rahatsız etmeyen ve hafif sayılabilecek varislere tedavi gerektirmez bunlar yukarıda saydığımız önlemler ile önüne geçilebilir. Ancak anne adayının şikayetlerini arttıran varis sorunu varsa varis çoraplarından yararlanılabilir. Gebelikte varis şikayetinin önüne geçebilmek için egzersiz ve sporları düzenli yapmak faydalı olacaktır. Gebelikte varis tedavisinde ameliyatta kullanılabilir bunun yanında lazer, skleroterapi tedavi yöntemleri de vardır ancak bunlar gebelik esnasında tercih edilmezler. Gebelik sona erdiğinde oluşan varislerin büyük bölümünde iyileşme görülmektedir.

Bir önceki yazımız gebelikte sık idrara çıkma ve gebelikte bol su içmenin faydaları konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM