Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Vücut Bakımı ve Lekelenmeler

Gebelik anne adaylarının vücutlarında bir çok değişimin meydana geldiği bir dönemdir. Bu nedenle gebelikte vücut bakımı önemlidir. Değişen hormonların etkisi ile bir çok değişimler oluşmaktadır. Bunlardan biriside ciltte meydana gelen değişiklerdir. Cilt gerilir ve elastikiyetinde bozulmalar meydana gelebilir. Bu nedenle gebelikte cilt bakımı yapmak önemli bir yer tutmaktadır. Gebelikte yapılan doğru bakımlar sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmekte yardımcı olabildiği gibi doğum sonrasında vücudun eski halini almasına da yardımcı olacaktır.

Gebelikte ciltte oluşan lekelenmeler

Gebelik döneminde değişen hormonların nedeni ile cilt hassas bir yapıya sahip olacaktır. Ayrıca lekelenmeye daha el verişli bir hal alabilir. Dışarıya çıkmadan evvel yada uzun saatler boyunca güneşe maruz kalınacağı zamanlar güneşten koruyan kremleri yaklaşık 3-4 saatte bir cilde uygulamak güneşin zararlı etkilerden korumaya yardımcı olacaktır. Havuza veya denize girilip çıkıldığında ciltteki bu krem etkisini yitireceğinden tekrar uygulanmalıdır. Kullanılan güneş kremleri kaliteli ve güvenilir markalardan seçilmeli ve en düşük 20 faktörlü seçilmelidir.

Gebelikte yüz temizliğinize dikkat edin

Gebelikte yüz temizliği her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Ciltleri yağlı yapıya sahip olan anne adaylarında cilt düzenli temizlenmezse gözeneklerde tıkanmalar olacağından sivilce oluşumuna neden olabilir. Bazı anne adaylarının ciltleri de kuru olabilmektedir. Kullanacağınız temizlik ürünleri kaliteli ve cilde hasar vermeyen türden olması ve alerjiye neden olmayacak şekilde seçilmesi önemlidir. Gebe kadınların cilt temizlikleri günlük düzenli yapılmalı ve günlük olarak 1-2 defa bu işlemler uygulanmalıdır. Tekrar ediyorum temizlik için kullanılan ürünler cilt yapısına uygun olması önemlidir. Bu konuda zorluk çeken anne adayları doktorlarından yardım alabilirler.

Banyo yapmak

Gebelik dönemlerinde anne adayları her gün duş almaları yararlarına olacaktır. gebelik döneminde ter bezleri her zamankinden daha fazla mesai yaparlar. Çok aşırı derecede sıcak su ile banyo yapılmamalı suyun sıcaklığı ortalama 37-38 derece olmalıdır. Bunun yanında banyoda kalma süresi 15 dakikadan fazla olmaması kanama tehlikesi açısından önemlidir. Banyo esnasında kapıyı kilitlemekten kaçının olası bir durumda içeri girilmesi zorlaşacaktır. Evde yalnız olduğunuz zamanlar banyo yapmayınız tedbiri elden bırakmamak faydalı olacaktır.

Göğüs bakımları

Gebelik döneminde anne adaylarının bakımına özen göstermesi gereken bölgelerden olan göğüs bakımları. Duş alımından sonra nemlendirici kremler kullanılarak masaj yapar gibi uygulanmalıdır. Gebelik döneminde göğüslerin boyutunda büyümler görülür ve bakım yapılmazsa çatlak oluşumları gelişebilir.

Varis Oluşumları

Gebelik döneminde varis oluşumlarında ve kılcal damarların artması görülmektedir. Aile fertlerinde varis yada kılcal damar hikayesi olan anne adayları ve gebelik öncesinde bu konuda yakınmaları olan kadınlar ile uzun saatler boyunca işleri nedeni ile ayakta çalışmak zorunda olan kadınların özen göstermesi gereken bir konudur. Bu yakınmaları azaltmak ve varis oluşumunu engellemek amaçlı varis çorapları kullanılabilir. Anne adayları için yapılan özel varis çorapları bulunmaktadır. Yürüyüş yapmakta bacak kaslarının güçlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacağından faydalı olabilir.  Gebelikte varis konusunda detaylı bilgiyi alabilirisiniz.

Gebelikte Cilt Bakımı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM