Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Yapılan Aşılar Nelerdir?

Gebelikte yapılan aşılar ve amacı

Gebelikte yapılan aşılar hem anne adayını hem bebeğini aynı zamanda bebek doğduktan sonra sağlıklı olasına yardımcı olmaktadır. Fakat gebelikte yapılan aşılar zarar verir yada olumsuz etki yapar diye düşündüğünden anne adaylarına yapılan aşılamaların bu dönemde önemli ölçüde düştüğünü göstermektedir.

Gebelik yapılan aşılar teorikte bebeğe zararlı olduğu açısından risk taşımaktadır. Bu nedenle gebe kalınmaya planlandığı zaman, gebelikten önce gerekli bazı aşılar olunmalıdır. Doktor muayenelerinde bu aşıların olunup olunmadığı anne adayına sorular şayet olmuşsa yapılan aşıların ne kadar koruduğu yapılan kan testleri sayesinde öğrenilmektedir.

Gebelikte yapılan aşılar nelerdir peki; kızamık,kızamıkçık, kaba kulak, suçiçeği gibi aşılar sorular yada bu hastalıklar geçirilip geçirilmediği sorgulanır. Bu hastalıklara yakalanma riski yüksek olan kadınlar gebelikten önce bu aşıları olmalı ve aşı olunma tarihinden 28 gün sonrasına kadar hamile kalmamaları gerekmektedir.

gebelikte yapılan aşılar hangileri

Gebelikte Yapılan Aşılar

Hepatit A aşısı (yüksek risk taşıyan bir bulgu varsa)

Hepatit B aşısı özellikle hepatit B açısından risk faktörü taşıyan kadınlar kesinlikle aşılanmalı.

Grip aşısı gebelikte yapılabilir bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Polio aşısı genelde önerilmez fakat yüksek bir enfeksiyon risk tehdidi mevcutsa, acil koruma amaçlı yapılabilir.

Tetanos (difteri) aşısı mutlaka anne adaylarına yapılması gerekli.

Kuduz aşısı şayet gerekli bir durum söz konusuysa yapılır.

Sarı humma: bulaşma risk faktörü yüksek bir durumda yapılır.

Bazı aşılar hakkında biraz daha detaylı bilgiler

Gebelikte tetanos (difteri aşısı)

Tetanos aşısı anne adaylarına rutin şekilde uygulanır. Yeni doğan tetanosunun önüne geçmek için uygulanmaktadır. Gebe kalmadan önce bu aşıyı yaptırmamış anne adayları 2. Ve 3. Trimester dönemlerinde bir ay ara ile uygulanmaktadır. İlk aşılama tarihinden 6 ay geçtikten sonra 3.doz yapılmaktadır. Gebe kalmadan önce tetanos serilerini yaptırıp tamamlayan anne adaylarınaysa 10 yılı aşkın bir süre aradan geçmişse sadece tek doz uygulanmaktadır. Bebeğin yeni doğan dönemlerinde meydana gelebilecek bir tetanos büyük oranda ölümcül bir tehdit unsuru olacağından aşımala yapılması son derece önem taşımaktadır. Gebelik konularımızdan gebelikte tetanos aşısı makalemizi okuyabilirsiniz.

Gebelikte grip aşısı

Anne adaylarının Gebelik dönemi  süreçlerinde bağışıklık sistemleri zayıflamaktadır bu nedenle hastalıklarla savaşırken öncekine göre daha zayıf olmaktadırlar.  Meydana gelebilecek bir takım enfeksiyonlar ciddi sonuçlara neden olabilirler. Grip aşısı mevsiminde 14 haftayı geçmiş ve erken loğusa evrelerinde olan kadınlara grip açısından aşılanmaları tavsiye edilmektedir. Gebelik döneminin ilk 3 ayında bebek organlarının gelişimi olduğundan bu dönemde riskli bir durum olursa ancak doktor denetimi altında uygulanmalıdır.

Hepatit B aşısı

Taşıyıcı konumda olan anne adaylarının dünyaya getirdiği bebeklere doğum esnasında geçebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek ve önlemek amaçlı taşıyıcı annelerin bebekleri doğumdan 12 saat içinde hepatit aşılaması yapılır ayrıca immunglobulini yapılmalıdır. Bununla beraber anne adayının eşi hepatit be taşıyıcıysa anne adayını kesinlikle gebeliğinde aşı yapılmalıdır (daha önceden aşılama yapılmamışsa).

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM