Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Yapılan Testler Neler? Ne zaman Yapılır?

Gebelikte yapılan testler neler?

Gebelikte yapılan testler neler? Ne zaman ve nasıl yapılır? Gebelikte yapılan testler anne ve bebeğin durumunu değerlendirmek için yapılmaktadır. Peki biraz daha derinlemesine bakalım.

Gebelikte yapılan testler gebelik dönemi sürecinde gebe kalan kadınlara bir takım testler uygulanmaktadır bu testlerin amacı bebekte ve anne adayında gelişebilecek bazı durumların önceden belirlenmesidir. Gebelik gerçekleşmeden öncede bir takım testler yapılmaktadır. Gebelikte yapılan testler gurubuna giren kontrollerin bazıları sadece gebeliğin belli hafta ve dönemlerinde uygulanır başka zamanda uygulanmaz bu gurupta olan testler zamanında yapılmalı ve ertelenerek zamanı geçirilmemelidir.

Gebelik süresince yapılan testlerin bir takımı her gebe kalan kadınlara standart olarak uygulanmaktadır. Bazı testlerse gebeliğin durumuna göre uzman doktor gerek gördüğünde uygulanmaktadır.

Gebelikte İlk Muayene

Gebelikte ilk muayene gebe kalındıktan sonra doktora ilk gidildiği zaman yapılan bir test olarak bilinmektedir. Aslında çiftler bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde, gebelik daha oluşmadan önce bir uzman doktora giderek görüşme sağlamaları faydalı olacaktır böylece testlerde yapılacaktır. Yapılacak olan bu testler sayesinde gebeliğin oluşmadan önce meydana gelebilecek bir takım olumsuz durumlar fark edilir ve gerekli tedbirler alınır. Fakat genel olarak ilk muayeneye giden çiftler gebelik oluştuktan sonra gitmektedir. Bu muayenede yapılan kontrollerse şunlardır: anne adayının genital organı jinekolojik muayene ve ultrason yardımı ile incelenir. Öncelikle geçirilen son bir yıl zaman zarfından smear testi uygulanmamışsa bu test yapılmalıdır. Genel bir muayeneden geçirilip olası bir olumsuz durum karşısında branş uzman doktorundan yardım istenerek durum değerlendirilir.

Gebelikte ilk muayenede gebelik testi, yani kanda gebelik testi istenebilmektedir. Yapılan bu test sonucu pozitif bir değer olursa ultrasonografi yardımı ile rahim içi muayene gerçekleştirilmektedir bunun amacı rahim içi gebelik-dış gebelik ayrımının yapılmasıdır.

Anne adayları gebelik dönemlerinde gidilen bütün muayenelerde kilosu ve tansiyon değerleri bakılır.

Tam kan sayım testi yapılmaktadır bunun amacı anne adayında bir anemi, kansızlık rahatsızlığının olup olmadığını araştırmaktır.

Kan uyuşmazlığı riski için anne adayı ve baba adayının kan gurupları mutlaka incelenmelidir eğer kan uyuşmazlığı saptanırsa IDC testi uygulanmaktadır.

Tam idrar testi yapılır doktor gerek görürse idrar kültürü isteyebilir.

Anne adayında diyabet (şeker hastalığı) olup olmadığı risk gurubunda mı değil mi araştırılmalıdır.

Hepatit B için HBsAg ayrıca ANTİHBs Tahlilleri uygulanmalıdır.

Kızamıkçık testleri uygulanmalıdır (Rubella IGM ve IGG)

İlk muayenede gebelik haftası tam olarak belirlenir.

gebelikte yapılan testler nelerdir

11-14 haftaları arasında uygulanan testler

Gebelik 11. Haftasına geldiğinde 11-14 haftaları arasında ultrasonografi yardımı ile yapılan bebeğin ense kalınlığının ölçümü yapılmaktadır ve ikili test yapılmaktadır.

16-20 haftaları arasında uygulanan testler

Bu haftalarda gebe kadınlara üçlü tarama testi veya dörtlü tarama testi uygulanmaktadır testin sonucu risk tablosu oluşturuyorsa tanıyı kesinleştirmek için amniyosentez uygulanarak kesin tanı koyulabilir. Üçlü testte buradan dörtlü testte buradan ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

24-28 haftaları arasında uygulanan testler

Gebe kalan 200 kadından birinde gebelikte diyabet yani gebelikte gelişen şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır bu nedenle gebeliğin 24-28 haftaları arasında 50gr glukoz ( şeker) yükleme testi adı yapılmaktadır. Şekerli su testi adıyla da bilinin bu test aç karınla veya tok karınla yapılmaktadır. Ayrıca boy kilo indeksi çok orantısız olan aşırı şişman gebelerde daha önceden iri bebek doğurmuş kadınlarda, birinci seviyeden yakınlarında gebelikte diyabet öyküsü bulunan gebe kadınlarda risk daha yüksektir ve bu test daha erken evrelerde yapılabilir. Genelde bu gebelerde ilk muayenede bu test uygulanır ancak test sonucu normal seviyelerde çıkarsa yine gebeliğin 24-28 haftalarında bu test tekrarlanır çünkü riskli guruptadır.

50 gr şeker yükleme testinin sonucu 140 daha yüksek bir değer çıktığı taktirde üç saatlik 100gr oral şeker testi yapılmaktadır. Oral şeker testi yapılmadan önce anne adayına üç gün sürecek 300gr karbonhidrat içeren bir beslenme listesi verilmektedir. Ayrıca bu üç günlük sürecin son akşamı anne adayı 12 saat boyunca aç kalması istenmektedir.

35-27 haftaları arasında uygulanan testler

Gebelik döneminin 35-37 haftaları arasında streptokok taraması tavsiye edilir ama Türkiye de çok da fazla uygulanan bir test değildir.

Gebeliğin son dönemlerinde bebeğin sıkıntıda olduğu yada günün geçmesi gibi durumlarda NST uygulaması yapılmaktadır. Biyofizik de yapılabilir ancak bu NST ek olarak uygulanan bir testtir. Özellikle bebekte riskli bir durumla karşılaşıldığında daha ileri bir teknik olan doppler ultrasonografi uygulanmaktadır. Aşağıda gebelikte yapılan testler verilmiştir, ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

İlgili Konularımız

Gebelik Testi

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı

İkili Tarama Testi

Üçlü Tarama Testi

Dörtlü Tarama Testi

Şeker yükleme testi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM