Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Yatış Pozisyonları

Gebelikte yatış pozisyonları nasıl olmalıdır? Gebelikte en uygun yatış pozisyonları hangileridir? Anne adayları hangi pozisyonda yatmamalı? Sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Gebelikte yatış pozisyonları genellikle sol tarafa doğru önerilmektedir şimdi kendi kendinize sorabilirsiniz neden sağ taraf değil de sol taraf? Çünkü sol tarafa yatış şekli bebeğe giden akımını hızlandırarak en yüksek seviyesine getirmektedir ayrıca anne adayının böbreklerinin çalışmasını hızlandırdığından gebelikte yatış pozisyonları sola doğru yatış olarak tavsiye edilmektedir. Bununla beraber böbreklerin daha iyi çalışması demek vücutta tutulan su miktarının da az olması anlamına gelir. Vücudumuzun sağ tarafına olan karaciğere böylelikle baskıda uygulanmamış olacaktır. Sol tarafa yatmak plasentaya giden kan miktarını arttırarak bebeğin daha iyi beslenmesine, bebeğe daha çok oksijen gitmesini sağlar

Anne adaylarına önerilen en ideal ve en rahat uyku pozisyonu sol yana yatarak bacakları da karına doğru çekmektir. Bacakların arasına ince ve yumuşak olacak şekilde bir yastık konulması ayrıca sırt ve bel bölgesini destekleyici battaniye yada yastık ile desteklemesi de rahat bir uyku için yardımcı olacaktır.

Anne adayları bazen gece uyurken kendilerini sırt üstü şekilde bulurlar ve endişe ederler bu kontrol dışı gelişen bir durumdur ve endişe edilecek bir durum değildir. Özellikle üçüncü trimester döneminde sırt üstü yatış şeklinden anne adayları rahatsız olacaktır bu nedenle sırt üstü pozisyonuna geçemeyecekler geçseler dahi bundan rahatsız olup uyanacaklardır.

Gebelikte yatış pozisyonları ilk üç ay

Gebeliğin ilk aylarında özellikle ilk üç ayında anne adayları istedikleri gibi yatabilirler ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sol yana yatmaya başlamaları gerekmektedir. Bu aylarda daha karın büyümemiş, rahim küçük olduğundan damarlara herhangi bir baskı uygulamaz.

Sırt Üstü Yatmak

Sırt üstü yatış şeklinde Inferior vena cava adında toplar damar sistemine bir baskı uygulayacağında bu gebelikte yatış pozisyonları konusunda tavsiye edilmemektedir. Özellikle gebeliğin son aylarında bu pozisyonda yatmaktan uzak durmak gerekli çünkü son aylarda rahim iyice büyümüş, ağırlaşmıştır ve bütün ağırlığını vererek toplar damar sistemine, omurgaya, bağırsak sistemine ve sırt kaslarına baskı uygular bunun sonucundaysa bel ağrıları ve hemoroit rahatsızlıkları olabilmektedir. Anne adaylarının sırt üstü yatması bazen de tansiyon düşmelerine neden olabilmektedir.

Gebelikte anne adayları yüzüstü yatmamaları gerekmektedir çünkü bu durum hem rahme ve direk olarak bebeğe bir baskı uygulayacaktır.

Bir önceki yazımız gebelik çatkaları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM