Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Yolculuk Uçak, Otomobil ve Otobüs

Gebelikte yolculuk konusunda anne adayları nelere dikkat etmeliler?

Gebelikte yolculuk yapmak en uygun dönemleri 14 ile 28 haftalar arasında olmaktadır. Neden bu dönemler peki çünkü erken doğum riskleri ortadan kalmıştır. Bundan sonraki dönemlerdeyse erken doğum riski olabilmekle birlikte büyüyen karın ve alınan kilolar yüzünden rahat oturmak daha güç hale gelecektir. Fakat gebelikte yolculuk yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onay almalısınız. Bazı rahatsızlıklarınız varsa örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon yada gebeliğinizde risk faktörü yaratabilecek başka bir rahatsızlık söz konusuysa doktorunuz yolculuğu onaylamayabilir. Tabi ki bunun anlamı hiç yolculuğa çıkamazsınız olmamalı örneğin bir saat süren bir yolculuğa doktorunuz onay verebilir.

Gebeliğin ilk dönemlerinde ilk 3 aylık kısmında vücut gebeliğe adapte olmaya çalışır ve düşük tehlikesi de bulunur ancak bu dönemde uzun bir yolculuğa çıkmak sıklıkla bir olumsuz durum oluşturmaz. Genellikle gebeliğin son aylarında erken doğum riski olduğundan uzun yolculuklar onaylanmaz.

Ayrıca yolculuğa çıkılmadan önce gerekli ihtiyaçları almak yolculuk sırasında gerekebilecek her şeyi temin etmek hem anne hem de bebek açısından yararlı olacaktır. Anne adayları yolculukta nelere ihtiyaç duyacaklarını ve çıkabilecek sorunları önceden belirlemelidir.

Gebelikte yolculuk yapmanın en başta gelen önemli konusu çıkılacak yol kaç saat sürecek çünkü uzun yolculuklarda uykusuz kalmak, yeteri kadar beslenememek, sarsıntı gibi durumlar sıklıkla gebeliğin ilerlemiş dönemlerinde erken doğum riskini arttırdığı için tehlikelidir. Bu nedenle yolculuk yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Özellikle daha önceki gebeliklerinde düşük ve erken doğum öyküsü olanlar ve çoğul gebelik yaşayan anne adayları bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmekte.

gebelikte yolculuk yapılır mı

Gebelikte Otomobil Yolculuğu Yapmak

Otomobil ile yapılan yolculuklar genellikle güvenlidir ancak uzun yollarda insanı yoran bir özelliği bulunur bunun için arabanın konfor yapısı, koltukların rahatlığı ve sıkış tıkış olmayan bir şekilde rahat oturabilecek anne adayının kendini rahat hissedebilecek şekilde olması bu yorucu özelliği hafifletmeye yardımcı olacaktır. Gebelikte bel ve sırt ağrıları olmaktadır yolculuk esnasında bel kısmına bir yastık koyarak destek yapmak ayrıca uzun süre oturmak kan dolaşımını yavaşlatacağı için kısa aralıklarla mola verip yürüyüşler yapmak faydalı olacaktır.

Özellikle araçların ani fren yapmasına karşı ve karnı aracın herhangi bir yerine çarpmamak için ön koltuk yerine arka koltuk tercih edilmeli ve kesinlikle emniyet kemeri takılmalıdır. Anne adayının karın bölgesine kuvvetli bir darbe alması plasentanın kopmasına neden olarak erken doğumu başlatabilmektedir. Bununla beraber şayet ön koltukta yolculuk yapılıyorsa koltuk aracın ön kısmından geriye doğru çekilmeli emniyet kemeri takarken karın üzerine değil çünkü bu herhangi bir kaza esnasında tehlike oluşturacaktır en uygun emniyet kemeri takılması karın alt kısmından ve göğüs arasından geçerek takılan emniyet kemeri şeklidir. Yani emniyet kemerinin bir kolu kalça hizasında alttan  geçilmeli diğer kalan koluysa göğüs kısmının arasından geçirilmelidir.

Bir günde 5-6 saatten daha fazla yapılan yolculuklar genelde anne adaylarına önerilmemektedir. Yolculuk sırasında mide bulantıları oluşabilir bunları bastırmaya yardımcı olacak yanınıza kraker tarzı yiyecekler alabilirsiniz. En az 2 saatte bir mola verip yürüyüş yapmak kan dolaşımını arttırır ve bacaklarda şişme oluşumunun önüne geçer. Eğer çok uzun bir yolculuksa günler sürecek gün sonunda bir yerde konaklamak ertesi gün devam etmek daha doğru bir durum olur. Vücudu dinlendirmek gereken uykuyu almak sabah taze bir enerji ile yola çıkmak yorgunluk konusunda yardımcı olur. Gebeliğin getirdiği reflekslerde ki yavaşlama nedeni ile daha kontrollü olunmalı ve yüksek hızdan kaçınılmalı unutulmamalıdır ki hız yolu değil hayatı kısaltır.

Allah korusun yolculuk esnasında herhangi bir kaza oluşması durumda bu hafif çaplı bir kaza olsa bile bir sağlık kuruluşuna gidilip muayeneden geçmek gereklidir özellikle kasılmalar, ağrı ve kanama gibi durumlarda vakit kayıp etmeden doktora gidilmesi gerekmekte.

Yolculuk sırasında anne adayları yeteri kadar su içmeye ve beslenmeye dikkat etmeli ayrıca dışarıdan hazır yemekler yerine evde hazırlanmış gıdaları tercih etmelidir. Özellikle yaz aylarında sıcak yerlere gidilirken yolda alınan gıdaların bozulmuş olmamasına dikkat etmek gerekmekte. Gebelikte yaşanan mide sorunları nedeniyle tüketilen gıdaların ağır ve yağlı olmamasına dikkat edilmesi mide rahatsızlığı için bir önlem olabilmektedir. Ayrıca tuvalet gereksinimleri hijyen şartları yerine getirilmiş uygun yerlerde giderilmeli ve çok fazla bekletilmeden yapılmalıdır.

Gebelikte tren veya otobüs yolculuğu yapmak

Yukarıda bahsettiğim gibi tren veya otobüs yolculuğu yapmak yine konforlu ve rahatsa bir olumsuz durum oluşmayacaktır. Günümüzde ki otobüsleri baz alırsak son derece rahat ve yolculuk sırasında size özel televizyonu izleyebilme ve internetten bağlantıları gibi özellikleri mevcuttur. Trenlere gelirsek otobüsle karşılaştırıldığında gezme ve hareket alanı çok daha fazladır dolaşabilirsiniz restoranda oturup bir şeyler yiyip ve içebilirsiniz veya yataklı vagonlar bulunmakta bunlarında uyuyup dinlenebilirsiniz.

Ancak iki ulaşım aracında da önemli olan durum vardır ki yine gidilecek mesafenin uzunluğu ve yol boyunca hissedilecek olan sarsıntının boyutu ve sıklığıdır. Sürekli,kuvvetli  olan sarsıntılar kasılma ve sancıların oluşmasında etkili olabilmekte. Ayrıca toplu şekilde yapılan yolculuklarda bulaşıcı hastalıkların nefes yolu ile geçmesi durumu olabilmektedir.

Gebelikte Uçak Yolculuğu

Anne adayları uçak yolculuğu denildiğinde endişe duymaktadır. İşin aslına ve gerçeğine bakarsak olursak gebelikte uçak yolculuğu diğer araçlar ile yapılan yolculuklardan daha güvenli ve rahattır ayrıca çok daha hızlıdır. Bir çok uçak firması gebeliğin son bir ayına kadar doktorundan izin alması şartıyla anne adaylarına bilet vermektedir. Gebeliğin ilk aylarında doktor tarafında bir kanama veya olumsuz durum teşkil eden risk faktörü tespit edilmemişse yapılabilir.

Hava limanlarında olan güvenlik amaçlı kullanılan metal dedektörler bulunmaktadır bunların size ve bebeğinize herhangi bir zararı bulunmamaktadır çünkü x ışınları ile çalışmamaktadırlar. Anne adaylarını endişelendiren bir konuda kabin basıncıdır bununda size ve bebeğinize karşı bir tehlikesi yoktur kabin basıncı sabitlenir ve siz rahat şekilde nefes alabildiğiniz sürece endişe etmenize gerek yok.

Yine gebelikte yolculuk sırasında bolca sıvı tüketmeye özen gösterin emniyet kemerinizi sürekli takılı tutun. Ve arada bacaklarınızın kan dolaşımını hızlandırmak için bacaklarınızı sallayın.

Gebelikte uçak yolculuğunda risk altında olan anne adayları

Erken doğum riski tespit edilen anne adayları.

Gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon.

Gebelikte kanaması olan anne adayları.

Önemli derecede kalp rahatsızlığı olan anne adayları.

Genetik bir hastalık olan orak hücreli anemisi olan (sıklıkla adana, Antalya,mersin gibi güney bölgelerinde sık rastlanan bir hastalıktır.)

Gebelikte tatile gidilir mi? >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM