Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Yorgunluk ve Halsizlik

Gebelik döneminde anne adaylarının sıkça şikayet ettikleri gebelikte halsizlik ve yorgunluk hissi sıkça karşılaşılan bir durumdur. En başta gelen nedenleri arasında gebelik hormonları, bebeğin giderek büyümesi, kilo artışı ve gebeliğin vücuda bindirmiş olduğu görevler nedenler arasında bulunmaktadır.

Gebelikte yorgunluk, halsizlik şikayetleri bir çok anne adayında görülürken genelde herhangi bir sebebe bağlanamaz bazen de anne adayında olan kansızlık rahatsızlığı da bu tür sorunlara yol açabilmektedir. Genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde anne adaylarını rahatsız eden sabah bulantıları ve kusmaları , gebeliğe tam bir adaptasyon sağlanamaması ayrıca gebelik dönemi yaz aylarına denk gelen kadınlarda gebeliğinde neden olduğu terleme aşırı su kayıpları ve bunlu önlemek için yeterli sıvı alımı yapılmamasından kaynaklanabilmekte.

Gebelikte halsizlik ve yorgunluk şikayetini engellemek veya azaltmak için doktor kontrollerini ihmal etmeden yaptırmanız ayrıca bu kontrol sırasında şikayetlerinizden bahsederek bunun nedenlerinin araştırılmasını sağlamalısını çünkü gebelikte yaşanan halsizlik, yorgunluk şikayetleri şayet bir kansızlık nedeni ile meydana geliyorsa doktorunuz bunun için size demir takviye ilaçları vererek tedavi sürecini başlatabilir veya hiçbir neden bulunamazsa bu seferde doktorunuz beslenmenize özen göstermenizi ve gebelikte verilen bir takım vitamin haplarını düzenli kullanmanızı yeteri kadar sıvı tüketmenizi tavsiye edebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sadece gebeler üzerinde değil bütün insanlar üzerinde spor ve egzersiz yapmak hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanların kendilerini daha kuvvetli hissettikleri ortaya koyulmuştur bu nedenle anne adayları doktorunun izin verdiği spor ve egzersizleri kendine uygun ve kendini çok zorlamadan yapması halsizlik şikayetinde azalma sağlayacaktır.

gebelikte halsizlik

Gebelikte halsizlik ve yorgunluk için anne adaylarına tavsiyeler

Öncelikle vücudumuz sandığımızdan çok daha akıllı bir sistemdir bize bir yorgunluk belirtisi verdiğinden bir şeylerin buna neden olduğunu söylemektedir. Bu yüzden özellikle gebelikte çok yorucu işler yapmamak ve gerekirse günde birkaç saat uyumak iyi gelebilir çünkü özellikle gebeliğin son dönemlerinde anne adaylarının uyku problemleri olmaktadır gece uyku açığınızı gündüz telefi edebilirsiniz.

Gebelikte düzenli beslenmek ve yeteri kadar beslemenin önemi büyüktür isterseniz bu konu ile ilgili bir uzmandan yardım almanız size fayda sağlayabilir.

Bunu yazmaya gerek yok ama yazacağım çünkü bu kesinlikle gebelik dönemi sürecinde yasak ve herkesin bildiği bir durum ne sizce ben söyleyeyim sigara ve alkol.

Çok miktarda çay ve kahve içmeyiniz ayrıca asitli ve şeker barındıran içeceklerden az tüketmeye çalışın.

Az önce bahsettik düzenli egzersiz ve bolca sıvı tüketimi yapın.

Çalışan bir bayansanız iş temponuzu düşürün kendinizle, keyif aldığınız yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri yapın. Baba adayı ile sürekli iletişimde ve iyi bir iletişim içinde olun onunla dertleşin sorunlarınızı paylaşın doğum sonrası için planlar yapın.

Bir önceki yazımız gebelikte reflü >>> ve gebelikte idrar kaçırma >>> konumlarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM