Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Yüksek Ateş Etkileri ve Tedavisi

Gebelikte yüksek ateş nedenleri nelerdir? Gebelikte yüksek ateş tedavisi ve anne ile bebeğine etkileri neler olmaktadır? Gibi sorularınıza ayrıntılı cevaplar vermeye çalıştık.

Gebelikte yüksek ateş vücutta bir şeylerin ters gittiğini gösteren bir durumdur normalde de bu zaten böyledir. Anne adaylarının ve bebeği açısından olumsuz sağlık sonuçları verebilmektedir. Ayrıca yüksek ateş vücudumuz tarafında verilen bir uyarıdır yani alarm niteliğindedir. Gebelikte yüksek ateş düşük riskini arttırabildiği gibi bazı anomalleri de beraberinde getirmektedir. Bunlar bebekte oluşabilecek zeka geriliği, kalp kapak ve bacak anomallari gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

Gebelik bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemdir bu nedenle yüksek ateş ve titreme gibi şikayetler ortaya çıkarabilecek bir çok neden bulunmaktadır. Ancak bir doktor tarafından yapılan incelemeler sayesinde tedaviye gidilerek etkin bir tedavi yolu izlenebilir bu nedenle çok fazla endişe edilmesine gerek yoktur.

Peki yüksek ateş diyoruz ama kaç derece ve üzeri yüksek ateşe girmektedir. Normal vücut sıcaklığı 36-37 derece aralığındadır şayet 37. Derece sınırını aşan ateş tablosu yüksek ateş olarak kabul edilmektedir ve bu ateş vücutta yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu göstermekte olup bir alarm niteliğindedir.

Gebe kadınları diğer gebe olmayan kadınlarla karşılaştırdığımızda vücut ısıları eşittir fakat gebelik bağışıklık sistemini zayıflattığı için bir çok hastalığa daha yatkın bir durumdur bu nedenle gebelikte yüksek ateş kendini daha kolay göstermekte olup etkisinin de önemli bir tablo gösterdiği bir durum olarak karşımıza gelmektedir.

Gebelikte yüksek ateş nedenleri nelerdir?

Gebelikte yüksek ateş iki gurup altına toplanıp araştırılması yapılmaktadır. Anne adaylarında en yayın görülen yüksek ateşin nedenleri gebelikte çok sık karşılaşılan enfeksiyonlardır. Bunlar gebelikte yaygın görülen gribal enfeksiyonlar, üst solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları en çok karşılaşılan enfeksiyon türlerindendir. İkinci gurupta olan enfeksiyonlarsa gebelik dışı oluşan türlerdir uzun süre sıcakta kalmak (güneş çarpması, hamam, sauna  vb) ayrıca alerjik bir durum olması ve gıda zehirlenmelerinin neden olduğu enfeksiyonlardır.

gebelikte yüksek ateş etkileri ve tedavisi

Gebelikte ateş nasıl etkiler yapar?

Gebelik döneminde meydana gelen ateş zararlı etkilerini tespit edebilmek için öncelikle anne adayının yaşı, ateş derecesi ve ateşin ne kadar süreyle devam etmesi ile bağlantılıdır. Yüksek ateş olumsuz etki yapmasının sıklıkla 39. Derece ve üzerinde olduğu bilinir. Gebelikte ilk 3 ayın önemi büyüktür bebeğin organ gelişimleri devam eder ve yüksek ateşin en fazla risk oluşturduğu, en fazla zararların söz konusu olduğu dönem ilk üç aylık dönemdir. Bu olumsuz durumların başını çeken düşük tehlike riskinin yükselmesi, baş gelişim anomalleri, kalp kapak anomalleri, zeka geriliği ve kol,bacak anomallari olmaktadır.

Gebelikte yüksek ateş tedavisi

Gebelikte yüksek ateş meydana geldiğinde öncelikle amaç bu ateşi normal sınırlar altına çekerek kontrol altına almaktır ve buna neden olan ana kaynak belirlenip bu yönde etkin bir tedavi yapılabilmektedir. Ateş düşürülmesi için öncelikle ılık duş alınması, bazı soğuk kompresler uygulanması ve bunların yanında bir takım ateş düşürücü etkisi olan ilaçlar ile yapılabilir. Ateşin ana kaynağı enfeksiyon değil de enfeksiyon dışı bir nedenden kaynaklanıyorsa sıklıkla bunları terk etmek durumu düzeltecektir yani demek istediğim sıcak ortamda uzun süre kalınmışsa veya bir yiyecekten yada herhangi bir durumdan alerjik reaksiyon gelişmişse bunlardan uzaklaşmak etkili olacaktır.

Anne adayları bu konuda korunma olarak üstüne düşen görevleri yapmaları hastalık olan ortamlardan uzak durmaları çok kalabalık halka açık yerlerde maske kullanmaları gibi önlemler alınabilir. Bunların yanında gebelikte düzenli beslenmek gerekli vitamin ve mineralleri almak vücut direncini kuvvetlendirerek enfeksiyonlarla daha etkin savaşmayı sağlayacaktır. Yine bol su tüketimi ve sıcak ortamlarda uzun zaman kalınmaması, alerjileri varsa bunlardan uzak durmaları gibi önlemler alınması etkili olacaktır.

İlgili Diğer Konular

Gebelikte grip

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM