Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Yürüyüş

Her kadının gebeliği kendisine özeldir. Özel olan bu günler ne kadar sağlık çerçevesinde geçirilirse o kadar hem anne hem de bebeğin doğum sonrasına sağlıklı olarak çıkmaları da muhtemeldir. Sağlıklı bir bebek için gebe annelerin gün içinde bir miktar yürüyüş yapmaları tüm uzman jinekologlar tarafından önerilen egzersiz çeşitlerindendir. Eğer bebek ve anne için ayakta durmanın bir risk taşımadığı doktor tarafından düşünülüyorsa yani anneye bir sürekli yatak istirahatı verilmedi ise o zaman gün içinde gebe annenin biraz yürümesinde fayda vardır.

Hamilelik sürecinde bazı egzersizler hamile kadınlar için hem yorucu hem de tehlikelidir. Mekik hareketleri ve ağırlık yapma sporları hamilelerin kesinlikle yapmaması gereken sporlardandır. Hamilelere en uygun spor yürüyüş olarak doktorlar tarafından tavsiye edilir. Hem kolay hem de eğlenceli bir aktivite olan yürüyüş için uygun bir ayakkabı ve kıyafet seçtikten sonra hiçbir spor aletine ihtiyaç duymadan yapılabilen bir spordur.

Gebelikte Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

Normal Doğum Yapma Olasılığı Artar: Gebelikte yürüyüşün düzenli olarak yapılması normal doğum şansını artıran etkenlerden birisidir. Yürüyüş yapma ile birlikte gebe kadında vücut esnekliği artar ve kalça kasları sıkılaşarak doğum normal ve kolay bir şekilde yapılabilir.

Hamilelik Psikolojisine Ve Strese İyi Gelir: Gebelik döneminde stres ve hamilelik psikolojisi hemen hemen her kadında görülen gebelik sorunlarından birisidir. Hamile kadınlarda oluşan stres ve hamilelik psikolojisi genellikle bebeğin doğumunun nasıl olacağı ve bebeğin sağlıklı doğup doğmayacağı hakkındaki çelişkilerden dolayı oluşmaktadır. Yürüyüş yaparken gebe annenin vücudunun salgıladığı endorfin hormonu bu düşüncelerin anneden atılmasını sağlar ve mutluluk ve sevinç duygularında çoğalma gözlenir.

Gebelik Zehirlenmesi Riskini Ortadan Kaldırır: Hamilelik sürecinde yüksek kan basıncı yani preeklampsi bazı kadınlarda görülmektedir. Yüksek tansiyondan dolayı oluşan bu rahatsızlık yürüyüş yapan gebe annelerde kan akışının hızlanmasından dolayı sıklıkla görülmez.

Kolesterol Seviyesini Düzenler: Yürüyüşün bir çok rahatsızlığa iyi geldiği gibi vücuttaki kandaki yağ oranını düşürmede de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Hamile kadınların gün içinde bir miktar yürüyüş yapması hem bebeklerinin hem de kendilerinin kolesterolden uzak yaşamalarını sağlamaktadır.

Diyabet Olma Riskini Ortadan Kaldırır: Gebelikte yürüyüş yapmak halk dilinde şeker hastalığı denilen diyabet hastalığının gebe kadınlarda oluşma riskini düşürmektedir. Çünkü hareket halindeyken insan vücudundaki insülin seviyesi her zaman ortalama düzeylerde kalmaktadır. Hamilelik devresinde en fazla görülen rahatsızlıklardan birisi olan hamilelik diyabeti hamilelik sürecinde günde bir saat yürüyüş yapılarak engellenebilen bir rahatsızlıktır. Fakat yürüyüşün yanı sıra hamilelikte bu hastalıktan kurtulmak için yeme içme düzeyine de dikkat ederek fazla kilo alımından kesinlikle kaçınmak gereklidir.

Fazla Kilo Alımını Engeller: Bebek ve anne sağlığı için gebe annenin çok da fazla kilo alması iyi değildir. Belirli bir kilonun üzerinde alan annelerin bebekleri genellikle obezite tehdidi altında doğmaktadır. Gebelikte fazla kilo almamak için yürüyüş uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen en iyi egzersizlerden birisidir.

Yürüyüş Yaparken Gebe Kadınlar Nelere Dikkat Etmelidir?
Yürüyüş en değerli egzersizler arasındadır. Neredeyse hamile bir kadının ilerlemiş aylarında rahatça yapabileceği en iyi egzersiz de denilebilir. Fakat yürüyüş hususunda bir takım şeylere dikkat etmek gereklidir. Yürüyüş yaparken gebe kadınlar nelere dikkat etmelidir?
Kalabalık yerlerde veya cadde kenarlarında hamile bir kadının kulaklık takıp müzik dinlemesi sakıncalıdır. Görmediği bir nesneye çarpıp yuvarlanması veya bir aracın hafif de olsa kendisine çarpması kesinlikle sakıncalıdır.

Yaz aylarında sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde yürümek daha uygundur. Çünkü yaz aylarında güneş oldukça fazla yakıcı hale gelebilir.
Yürüyüş yaparken hamile kadınlarda yürüyüş ayakkabısı yumuşak ve esnek olmalıdır. Çünkü her basışta vücudun sert basması bebek için sakıncalı olabilir. Sandalet ve terlik yürüyüş için uygun ayakkabı çeşitleri değildir.

Güneşli saatlerde dışarıya yürüyüş için çıkarken koruyucu krem kullanmak uygun olacaktır. Güneşten duyulan rahatsızlık bebeği etkileyebilir.
Yağmurlu havalarda yürüyüşe çıkmak isteyen hamile kişiler mutlaka yanlarında iyi bir şemsiye bulundurmalıdır. Fırtına şeklinde oluşan yağmurlarda da yürüyüşe çıkmak ertelenmelidir.
Karlı havalarda karda kayma riski olabileceğinden dışarıda yürümek uygun değildir.

Yürüyüş yaparken hamile kadınların koşar adım hızlı yürümesi sakıncalıdır. Hamile kadınlar kendilerine göre rahat ve normal seviyeli bir yürüyüş tarzı belirlemesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM