Gebelikte Yüzmenin Yararları Neler?

  • 24 Ocak 2017
  • 224 kez görüntülendi.
Gebelikte Yüzmenin Yararları Neler?

Yüzme sporunun sadece hamilelikte değil hayatın her döneminde yararları vardır? Peki gebelikte yüzmenin yararları neler? Bunun cevabını yazımızda vermeye çalışacağız.

Anne adayları gebelik süreçlerinde bazı aktiviteler yapmaktadırlar bunların arasında gebelikte yüzmek bu dönemde yapılan egzersizlerin önemli bir tanesidir. Kadın doğum uzmanlarına çok sayıda gebelikte yüzebilir miyim? Diye sorular gelmektedir. Gebelikte yapılan diğer egzersizler gibi yüzmenin de bir çok faydası bulunmaktadır bunların başını çeken bel ve sırt ağrılarını azaltması ve gebeliğin ilk dönemlerinde yaşanan mide bulantılarının azalmasına yardımcı olmaktadır yüzmek. Ayrıca gece uyku sorunu yaşayan anne adayları daha rahat uyuyabilmekte bunun yanında kendilerini psikolojik olarak daha kuvvetli hissetmektedirler.

Gebeliği yaz aylarına gelen anne adayları öncelikle bu dönemlerde terleme ile çok fazla sıvı kaybı yaşanacağından sıvı tüketimlerine özen göstermeleri gerekmekte. Yaz aylarında sıcak havanın neden olduğu nefes darlıkları yaşanabilir. Çok sıcak ortamlardan ve sıcak günlerde anne adayları mümkün olduğunda dışarı çıkmaktan kaçınmalı.

Gebelikte yüzme aktivitesini yapan anne adayları öncelik olarak kendilerini yormadan aşırıya kaçmadan yüzmelidirler. Dalma, sauna, jakuzi gibi aktivitelerdense uzak durmalıdırlar. Yüzerken çok fazla açılmadan yüzülmeli çünkü gebelikte kramplar olabileceğinden buda göz önünde bulundurulmalıdır.

Anne adayları kendilerini çok fazla yormadan haftada 3-4 gün yarım saat yüzme egzersizlerini yapabilirler. Ancak yüzme esnasında uzun nefes tutmalar,yoğun bir tempoda yüzmekten kaçınarak sakin şekilde yüzmeli. Yüzmeye başlamadan önce ısınma hareketleri ile başlanmalı birden yüklenilmemeli. Anne adayları kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa o şekilde yüzmelidirler. Az önce dedik gebelikte sıvı tüketimi çok önemlidir diye bu nedenle yüzme öncesinde, yüzme esnasında ve sonrasında yeteri kadar sıvı alımı su kayıplarının önüne geçecektir. Ayrıca tansiyon düşüklüğü ve baş dönmelerine karşı uzun süre aç kalınmamalı yüzmeden sonra bir şeyler yenmelidir.

Anne adayları havuzda mı yoksa denizde mi yüzmek daha sağlıklıdır diye sorular sormaktadırlar. Herkes için deniz daha sağlıdır bunun nedeni  havuzlarda enfeksiyon riskinin daha fazla olmasıdır. Ayrıca havuzlara dezenfekte amaçlı bir takım maddeler katılmakta olup bu maddeler dozundan fazla katılırsa gebeliğe zararlı etkilerinin olabileceği bilinmektedir.

Gebelikte yüzmenin faydaları

Gebelikte egzersiz yapmak bir çok olumsuz durumu hafifletmektedir bunların en başında da yüzmek gelmektedir. Şayet doktorunuz herhangi bir özel durum belirtmemişse haftada 3-4 gün yarım saat kadar yüzmek oldukça faydalı bir aktivite olacaktır.

Bel ve sırt ağrılarını azaltarak önlemeye yardımcı olur

Stresi önler, psikolojik yönden daha iyi hissedilmesini sağlar

Kas gücünü arttırarak vücudun dayanıklılığını arttırır

Gebelikte yaşanan uyku sorunlarını azaltır

Gebelikten sonra eski kilonuza dönmeniz daha kolay olur

Yüzme esnasında vücuda daha fazla oksijen girişi olduğundan hem anne hem de bebek daha fazla oksijen almış olur

Gebelikte kan basıncının yükselmesine bağlı rahatsızlıkların önüne geçer

Gebeliğin ilk aylarında meydana gelen sabah bulantılarının azalmasını ve önlenmesini sağlar. Gebelikte yüzmenin faydaları konusunda sorularınız varsa yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

İlgili Konularımız

Gebelikte yoga

Kegel Egzersizleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats