Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hafta Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik dönemi kadınların yaşamlarında büyük bir önem taşımaktadır. Bu mucizevi olayı kadın vücudu kusursuz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Daha önce gebeliği tecrübe etmemmiş anne adayları, daha önce gebelik geçirmiş kadınlara danışırlar, internette araştırma yaparlar acaba vücudumda neler oluyor bu hafta bebeğimde neler oluyor veya gebelikte karşılaşılan şikayetler hakkında sürekli araştırmalar yapmaktadırlar. Ancak bunların en başında hafta hafta gebelik belirtileri gelmektedir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar heyecanla hamile olduklarını öğrenmek isterler. Peki gebeliğin ilk belirtileri nelerdir? Şimdi bunlara bakalım.

Adet gecikmesi

Adet gecikmesi gebeliğin en çok bilinen ve en önce karşılaşılan gebelik belirtileri arasındadır. Yumurta hücresi ve spermin birleşmesinden sonra 7 ile 10 gün içinde yumurta hücresi rahme ulaşır ve buraya yerleşerek gelişimine başlar. Adet gecikmesi yaşayan kadınların gebeliği düşünmeleri gerektiği gibi, başka nedenlerden dolayı da adetlerinin gecikmiş olabileceklerini de unutmamalıdırlar. Adetlerinde gecikme yaşayan kadınlar gecikmeler bir hafta on günü bulursa önce idrarda gebelik testi yapmalı negatif çıkarsa bir hafta beklemeli ve testi tekrarlamalıdırlar. Yada kanda gebelik testi yaptırarak daha hızlı sonucu öğrenebilirler. Gebelik haftası hesaplaması yapılırken son görülen adetin ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak sayıldığını da hatırlatalım. Ve hafta hafta gebelik takipleri gebeliğin hesaplanması ile başlar.

Lekelenme olması

Lekelenme şeklinde kanamanız olabilir, bu uzun süre olmaz ve kesilir. Sperm ile yumurta hücresi karşılaşıp, yumurta hücresi spermi içine aldığında, rahme yolculuk başlar. Bu yolculuk yaklaşıl on gün sürer ve embriyo rahme yerleştiğinde implantasyon yani yerleşme kanaması olabilmektedir. Bazı kadınlar bu kanamayı adet kanaması ile karıştırmaktadır. Ancak uzun sürmeyen kanamadır.

Yorgunluk ve halsizlik

Vücutta hormonel değişimlerin en yoğun olduğu dönem gebeliktir. Gebelikte yorgunluk ve halsizliğe en fazla neden olan hormonsa progesteron hormonu olmaktadır. Hamileliğin ilk 3 ayında (1.trimesterde) mide bulantısı, kusma, uykusuzluk gibi etkenlerde işin içine girdiğinden yorgunluk ve halsizliği arttırabilmektedirler. Birden bire kendinizi yorgun hissedebilir daha bir hafta önce gündelik işlerimi yaparken zorlanmıyordum diyebilirsiniz.

Göğüsler şişmeler ve değişimler

Gebeliğin ilk belirtileri arasında göğüslerde şişme, dolgunluk hissi, hassasiyet, meme uçlarının koyulaşması ve büyümesi bulunur. Bütün bu değişimler gebelik hormonlarının yarattığı etkiden kaynaklanır.

Şişlik hissi

Kramplar oluşabileceği gibi, gebelik hormonlarının etkisi ile bel ve çevresinde şişkinlik hissedilmesi doğaldır.

Aşerme

Anne adaylarının canları mevsimi olmayan meyve ve sebzeleri çektiği bir dönem olarak halk arasında bilinir ve baba adayları da bu dönemde oldukça fazla yorulmaktadırlar. Daha önce sevmediği bir gıdayı bile gebelikte canları isteyebilir ve büyük bir iştahla yiyebilirler. Ayrıca yemek kokuları ve parfüm kokularına karşı hassasiyet oluşabilir. Bu dönemde baba adaylarımız anne adaylarımıza oldukça fazla yardım etmekte olup ülkemizde bu şekilde kabul görmüş bir davranıştır ve böyle olması gerekmektedir.

Duygularda ani değişimler

Hamilelik hormonlarının neden olduğu ani duygu değişimleri bazen zorlayabilmektedir. Önemli olan bunun geçici bir durum olduğunun farkında olmak ve baba adayı ile yakın çevrenin anne adayını anlayışlı karşılamasıdır.

Mide yanması

Hormon değişimlerinde neden olduğu mide yanmaları, gebeliğin ilk üç aylık kısmında kendini gösterir ve son üç aylık dönemde en üst seviyeye çıkar. Özellikle doğum için hazırlık yapan kasları uyarıp rahatlatan progesteron hormonu mide yanmalarını arttırabilmektedir. Anne adaylarının en çok şikayet ettikleri sorunlardan birisidir ve az ve sık yemek yiyerek, baharatlı, kızartma gibi besinlerden uzak durarak, bol sıvı tüketerek bu şikayet azaltılabilir.

Kabızlık şikayeti

Gebelikte karşılaşılan bir çok sorunun altta yatan nedeni hormonlardır. Kabızlığında progesteron hormonunun artmasıdır. Progesteron arttığı zaman sindirim sistemine etki ederek yavaşlamasına neden olur. Bunun yanında hafta hafta gebelik şeklinde takibini yapan doktorunuz size demir takviyesi verdiğinde de bu takviye kabızlığı arttırabilir. Kabızlığı azaltmak için; yeşillik tüketip bol su içmek ve taze sıkılmış meyve sularına yönelmek sorunun azalmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM