Hafta Hafta Gebelik (Hamilelik) Takibi

Lütfen Gebelik Haftanızı Seçiniz

12340

gebelik hesaplama >>> yapın.

Sayfanın altında bulunan yorum kısmından sorularınızı gönderebilir ayrıntılı ve hızlı şekilde cevaplarınızı alabilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik Takibi Neden Önemli

Hafta hafta gebelik döneminiz hakkında detaylı bilgilere yukarıdaki tablodan hafta numaralarına tıklayarak gebeliğiniz ile ilgili hem kendiniz hem bebeğinizde yaşanan değişimler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Hafta hafta gebelik (hamilelik) anne adayları merak ettiği soruların cevaplarını bizimle birlikte edinin gebeliğiniz hakkında bilgi edinmeniz için bu site hazırlanmıştır.Bütün anne adaylarımıza sağlıklı, huzurlu bir gebelik dönemi diler sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz dileği ile… Gebelik yaklaşık olarak 40 hafta olarak değerlendirilir (9 Ay 10 gün) lük bir süreçtir. Gebeliğinizin başlangıc tarihi olarak adet gününün ilk gününü olarak alınır. Bu sebeple gebeliğin 1. Haftasında daha  hamilesiniz diyemeyiz. Tıbbi cihazlar kullanılarak ölçümleri yapılan gebeliğinizi haftalara ayırırlar daha önceleri gebelik dönemi ay ay takip edilirken artık en etkili teknik hafta hafta gebelik takibi biçiminde uygulanır. Tıbbi yönden gebelik 3 kısımdan oluşmaktadır Bu dönemler latince “ Trimester ’’  (üç ay) olarak isimlendirilir gebelikse.com internet sitemizden gebeliğinizin her dönemi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.hafta hafta gebelik takibi

1.Trimester 

Bebeğin organlarının oluşmaya ve gelişmeye başladığı  annenin hamilelik sürecine  ayak uydurduğu ilk üç ayı temsil eder. 1. trimester gebeliğin ilk 13 haftalık kısmını oluşturur.

2.Trimester

Bebeğin gelişim sürecinin sürdüğü 14-26 gebelik haftalarını içeren ikinci 3 aylık dönemidir.

3.Trimester

Doğum için hazırlıkların hız  kazandığı ve gebeliğin sonuna gelindiğini belirten  dönemdir. 27-40 haftalık gebelik dönem yani son üç aylık dönemdir. hafta hafta gebelik nasıl takip edilir

Hafta hafta Gebelik Döneminde Hangi Testler Yapılır?

Mucizevi bir süreç olan hamilelik dönemi hafta hafta gebelik şeklinde takip edilmesinin bir diğer nedeniyse belli haftalarda yapılan testler olmaktadır. Bu testler anne ve bebeğin sağlığını kontrol etmek için yapılmaktadır. Bütün anne adaylarımıza bu testleri yaptırmalarını önermekteyiz. Hamile olunduğu öğrenildikten sonra ise ilk muayene yapılır. Bu muayenede anne adayında kan, idrar alınarak tahlilleri yapılır. Kan uyuşmazlığı testide yapılır, sürekli kullanılan ilaç var mı yok mu diye doktorunuz soracaktır her soru açıkça cevaplanmalıdır. Tansiyon, şeker gibi ölçümlerde uygulanır. Ardından ultrason muayenesi ile gebelik kesesi görüntülenir ve kaç haftalık hamile olunduğu net olarak belirlenir. Yapılan bütün kontrollerin ardındansa gebelik takibi için program hazırlanır.

İkili Tarama Testi

İkili tarama testi hamileliğin 11 ile 14. Haftaları arasında yapılır. Amacına bakarsak bebekte meydana gelebilecek kromozom bozuklarını önceden belirmektir. Aslında down sendromu açısından bebek değerlendirilir. Bütün anne adaylarımıza bu testi yaptırmalarını önermekteyiz. İkili tarama testi hakkında detaylı bilgiler >>>

Üçlü Tarama Testi

Bu testimiz ise gebeliğin 16-20 haftalarında uygulanır. İkili test ile benzerlikleri vardır fakat ikili test sonucuna göre yapılır ancak kesin bir tanı konulması zordur. Üçlü tarama testinde ise bu ikisinin üzerine bir de nöral tüp defekti adı verilen riskler belirlenir. Oluşan nöral tüp defekti ise bebekte oluşabilecek sinir sorunlarını belirlemek için yapılmaktadır. Üçlü tarama testi hakkında detaylı bilgiler >>>

Dörtlü Tarama Testi

Yine bu testimizde 16 ile 20. Haftalar arasında yapılmaktadır. Bebekte gelişebilecek bazı anomalilerin tespit edilme amacını taşır. Hatta bu testin bebekte gelişen down sendromunu belirmede yüzde seksen oranında başarı sağladığı görülmüştür. Dörtlü tarama testi hakkında detaylı bilgiler >>>

NST

Hamileliğin 28. Haftası geçtikten sonra uygulanabilen bu test daha erken yapılamaz. Çünkü bu testin gereksinimlerini bebek karşılayacak kadar gelişmemiştir. Bu nedenle 28. Gebelik haftasından sonra uygulanmaktadır. Bebeğin kalp atımları kontrol edilir ve anne adayının rahim kasılmaları bu test sayesinde kontrol edilmiş olur. Bebeğe herhangi bir zararı yada riski yoktur. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde 36. Gebelik haftasından itibaren her hafta 40. Haftada hala doğum gerçekleşmemişse iki veya üç günde bir nst testi tekrarlanır.

Aşağıda hafta hafta gebelik sayfamızın yorum bölümü bulunmaktadır. Buradan bizlere sorularınızı ulaştırabilirsiniz. Bütün anne adaylarımıza sağlıklı,mutlu ve huzurlu bir gebelik dönemi dilerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. Hülya dedi ki:

  Merhaba gerçekten cok güzel bir gebelik sitesi emeğinize sağlık. Bir sorum olacak 15 haftalık hamileyim günlük ne kadar kalsiyum almalıyım?

  1. gebelik dedi ki:

   Merhaba hülya hanım öncelikle sağlıklı bir gebelik dönemi diliyorum. Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı artar ve siz gerekli kalsiyumu almazsanız bebeğiniz sizin kalsiyum depolarınızdan ihtiyacını karşılar. Bunun sonucunda ilerle sizde kemik erimesi oluşabilir. Günlük almanız gereken kalsiyum miktarı ortalama 1000 miligramdır. Bu konuyu detaylı olarak işledik https:/gebelikse.com/gebelikte-kalsiyum-alimina-dikkat-edin.html buradan ulaşabilirsiniz.

   Başka bir sorunuz varsa severek cevaplarım.

 2. Gülsüm süleymanoğlu dedi ki:

  Mrb ben suan 13 haftalık hamileyim 11+5 yapılan ikili test normal ense kalınlığı 2 mm bu Ne kadar problem ne yapmam gerekiyor ??

  1. gebelik dedi ki:

   Merhaba Gülsüm hanım öncelikle sağlıklı bir hamilelik dönemi diliyorum. Yapılan ense kalınlığı ölçüm değeri normal görülmektedir. Artmış fetal ense kalınlığı olarak adlandıırılması için 3mm ve daha fazla olması gerekmekte. Şuan için bir sorun görünmüyor içiniz rahat olsun. Başka sorunuz varsa severek cevaplayabiliriz.

 3. Emel dedi ki:

  Mrb şuan kaç aylık hamileyim son adet tarihim 28 Mayıs 2016 dogumumum nezaman ve gebelik şekerim çıktı çok açım bebeğinde acmi yoksa doyarmi gelişimi iyi devam edermi

  1. gebelik dedi ki:

   Emel hanım merhaba sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz dileklerimle.

   Suanda 34 haftalık hamilesiniz https://gebelikse.com/gebelik-hesaplama-yapin-otomatik buradan kontrol sağlayabilirsiniz gebeliğinizde bir problem yoksa 37. Hafta ve sonrasında doğumununuz gerçekleşecektir. Suan 15 günde bir doktor kontrolleriniz olmalı bunlari aksatmayınız.

   Gebelik şekerine gelirsek diyabetik hamile kadınlarda bazı riskler her zaman vardır ancak gerekli doktor kontrolleri ile seker kontrol altına alınabilir.

   Gerekiyorsa beslenme düzenlenmeli ve kontrol altına alınamıyorsa insülin verilebilir. Gebe olmayanlara verilen şeker hapları hamile kadınlara verilmez.

   Bebeğimde acmi sorusuna gelirsek sanirim şekeriniz icin beslenmeniz düzenlendi. Bir uzman bu düzenlemeyi yapmışsa iciniz Rahat olsun. Zaten gebelikte cok yemek yemek değil düzenli beslenmek önemli. Yanı kalori değeri az ama besleyici özelliği cok gıdalara yönelmek ve bol sıvı tüketimine dikkat etmek gerekli.

   Başka sorularınız varsa severek cevaplayabilirim.

 4. Mehtap dedi ki:

  Benim bir sorum olcak 13 hafyalik hamileyim bas agrim cok oluyo her aksam oluyo bana bi çözüm uretirmisiniz

  1. gebelik dedi ki:

   Merhaba Mehtap hanım ilk 3 aylık kısmı geride bırakmışsınız gebeliğinin özellikle ilk 3 ayında hormon değişimleri ile artan kan basıncı sonucunda bas Ağrılari oluşabilir.

   Bas ağrılılarına Gormenizde bulanıklık, sinek uçması, şimşek çakması gibi semptomlar eşlik ediyorsa kesinlikle doktorunuza başvurunuz.

   Bas agrilariniz icin bolca dinlenin, cok fazla dikkat gerektiren isleri uzun sure yapmayınız, beslenmenize dikkat ediniz, yüksek sesten kaçının, yasadiginiz ortamı havalandırın.

   Ayrıca sıcak ve soguk kompres iyi gelecektir. Gün içinde 3 yada dört defa yapabilirsiniz. Bas kısmının arka tarafına 10 saniye kadar buz tutabilirsiniz.

   Buradan https://gebelikse.com/gebelikte-bas-agrisi-neden-olur-nasil-gecer.html Gebelikte bas Ağrısi konumuza ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeniz dileklerimle. Başka bir sorunuz varsa severek cevaplayabilirim.

   1. YILDIZ dedi ki:

    21 haltalik hamileyim icimyanuor neyamalim

    1. gebelik dedi ki:

     Merhaba Yıldız hanım yam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım ancak gebelikte mide yanması sorununuz varsa bu anne adaylarımızın ortak yakınmaları arasında olmaktadır. Bolca su tüketmeye çalışın, aşırı yağlı gıdalardan uzak durun, az ama sık yemek yemeye çalışın ve yatmadan iki saat öncesinden yemek yemeyi kesin.

     Gebelikte mide yanması konumuza buradan ulaşabilirsiniz : https://gebelikse.com/gebelikte-mide-yanmasi-ve-tedbirleri.html

     Huzurlu,sağlıklı bir hamilelik dönemi dileriz…

 5. Anonim dedi ki:

  benim bir bucuk yasinda kizim var esimle kan uyusmazligimiz var ilkinde igne yapti doktor ama ikinci gebeligimde gerek olmadigini soyledi suan gebeligin 30. haftasindayim tedirginim igne yapmadigim icin

  1. gebelik dedi ki:

   Bebeğinizin kan gurubu rh (+) çıkarsa doğum sonrasında herhangi bir iğne yapılmayacaktır. Ancak ikinci gebeliklerde yapılmayan anti-D immunglobulin iğnesi sonraki gebeliklerde meydana gelebilecek sorunlara neden olabilir. Gebeliğinizi takip eden doktorun size özel olarak kesinlikle bir nedeni vardır. Her hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi yapılırsa sonraki gebeliklerde olaşabilecek sorunlar minimuma indirilir.

   Bu konuyu lütfen doktorunuz ile konuşunuz. İçinizde ki endişeyi en iyi doktorunuz giderecektir çünkü gebeliğinizde olan biteni en yakından takip etmektedir. Aşağıda kan uyuşmazlığı konusunun bağlantısı verilmiştir. İnşallah bebeğinizi sağlıklı olarak kuçağınıza alır ve sağlıklı, mutlu,huzurlu şekilde büyütmeniz dileklerimle.

   https://gebelikse.com/gebelikte-kan-uyusmazligi-ve-onlemi.html

 6. Medine dedi ki:

  Merhaba ben 18 haftalık gebeyim ve en yük sek ağızda emilen bulantı ilacı kullanı yorum çünkü çok ağır geçiyor hala bulantılarım ama korkuyorum ilaç nebeğe zarar verirmi

  1. gebelik dedi ki:

   Hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen bulantılar normal kabul edilir. Bu süreciniz yavaş, yavaş ortadan kalkacak ve bulantılarınızdan kurtulacaksınız. Doktorunuz size ilaç vermişse bunu mutlaka kullanın çünkü tedavi edilmeyen şiddetli mide bulantıları sıvı kaybı, elektrolit bozukluğu, kilo verme, vitamin eksikliği gibi hamileliği olumsuz etkileyebilecek durumlara neden olabilir.

   Gebeliğinizi takip eden doktorunuz ilacı vermişse herhangi bir sıkıntı olmaz, çünkü size en uygun olan ilacı seçmiştir. Sadece kesinlikle kadın doğum uzmanı olmayan birinin bu tür ilaçları öneremeyeceğini biliniz.

   Bazı anne adaylarının bulantıları o kadar fazla olmaktadır ki hastaneye yatış ile tedavileri sağlanmaktadır. Mide bulantısı konumuz : https://gebelikse.com/gebelikte-mide-bulantisi-sikayeti-ve-onlemleri.html

   Sağlık bir gebelik geçirmeniz ve bebeğinizi sağlıklı olarak kucağınıza alarak büyütmenizi dilerim…

 7. Busenaz dedi ki:

  Ben ikibucuk aylik hamileyim bebeyimin kibirdadigini hisediyorum normalmidir cevap bekliym

  1. gebelik dedi ki:

   Merhaba gebeliğiniz hayırlı olsun insallah sağlıklı bir gebelik geçirirsiniz.

   İlk gebeliğiniz mi bilmiyorum ama iki buçuk aylık gebelikte Bebek hareketlerini hissetmek mümkün değildir 16 ile 24 haftalık gebelik dönemlerinde hissedilebilir.

   Muhtemelen sizin hissettiğiniz bagirsak hareketleridir. Bu konuyu detaylı ele aldık aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz başka sorunuz varsa severek cevaplayabilirim.

   https://gebelikse.com/gebelikte-bebek-hareketleri-ve-takibi.html

 8. Melek dedi ki:

  Yirmi yedi nisandan yirmi dokuz ocak kaç hafta oluyor

  1. gebelik dedi ki:

   27 nisan 2016 son adet tarihiniz ise şuanda 39 haftalık gün olarak ise 277 günlük hamilesiniz. Bebeğinizi sağlıklı olarak kucağınıza almanızı ve sağlıklı olarak büyütmenizi diliyoruz.

 9. Melek dedi ki:

  Demir eksikliği için ne tüketmem lazım

  1. gebelik dedi ki:

   En iyi demir kaynağı ettir ancak bazı anne adayları et yemezler bu durumda ise yeşil sebzelere yönelmedir ve pekmez, kuru üzüm, fındık ve fıstık tüketmelisiniz. Özellikle içerisinde demir barındıran gıdalar aldığınızda c vitamini içeren gıdalarda alırsanız demir emilimini arttırırsınız. Yani portakal suyu,salata gibi içerisinde c vitamini barındıran gıdalar ile demir alınırsa vücudun demir alımı daha rahat olur.

   Demir eksikliği için : kırmızı et, ciğer, dalak, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz.

   Ayrıca doktor kontrollerinizi aksatmayınız yapılan testler sonucunda demir eksikliğiniz hala olursa doktorunuz size takviyeler verebilir.

 10. MeleK dedi ki:

  hamileliğin son haftasında cinsel ilişkinin bir zararı varmı

  1. gebelik dedi ki:

   Gebeliğin son haftalarında önerilmemektedir. Gebelikte cinsellik konumuza asagidan ulaşabilirsiniz

   https://gebelikse.com/gebelikte-cinsellik-yasanabilir-mi.html

 11. Sude dedi ki:

  Bthcg 8946 kac haftalik hamileyim

  1. gebelik dedi ki:

   Merhaba sude hanım test sonucunun gebelik durumunun yüksek olduğunu gösteriyor ancak tek basına beta HCG testi kaç haftalık hamile olgununuzu veremez. Test sonucunuza göre muhtemelen 5-6 haftalık hamile olma ihtimaliniz var.

   Net belirlemek icin yapılacak olan ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görüntülenmesi gerekir. Ancak son adet tarihinizin ilk gününü hatırlıyorsanız yine tahmini bir hesap yapabilirim.

 12. MeleK dedi ki:

  Gecelik en fazla kaç hafta olur

  1. gebelik dedi ki:

   Gebelik en fazla 42 hafta olur 42. Haftadan sonra müdahale edilirek gebelik sonlandırılır

 13. Anonim dedi ki:

  14 haftalik hamileyim bir küçük seye çabuk sinirleniyorum acaba bebeyede yansiyormu

  1. gebelik dedi ki:

   Gebelikte bu tip duygu değişimleri gayet normaldir.Sadece çok sinirlenmemeye çalışın. Bebeğinize herhangi bir zarar gelmez ancak bu aşırı derecede değilse. Sizi ve hayatınızı bu duygu değişimleri çok fazla etkiliyorsa doktorunuz ile konuşabilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz. Çevrenizde ki yakınlarınızda bu dönemde sizin yanınızda olmalı ve size karşı anlayışlı davranmalılar.

   gebelikte psikoloji konumuzu okumanızı öneririz : https://gebelikse.com/gebelikte-anne-adaylarinin-psikolojisi.html

   sağlıklı ve huzurlu bir gebelik dönemi diliyoruz…

 14. ÖzlemKKK dedi ki:

  Adetim 28 günde 1 oluyor normalde ve 7 gün sürüyor. bu ay aşırı sancım vardı ve gece 2 3 gibi acile gittim adetten 2 gün önce. bhcg negatif 4 5 arası eve geldim adet olduğumu gördüm. hastanedeyken sulu kahve akıntım vardı 3 4 saat içinde açık kırmızı kana döndü. ilk 2 gün sancılı geçti 3.gün azaldı bugün 4.gün ve tamamen kesildi adetim. göğüslerim hala dolgun hamile olabilir miyim??

  1. gebelik dedi ki:

   Sancılı adet görmenizin birçok nedeni olabilir. Anladığım kadarı ile daha önceki adetleriniz bunun kadar sancılı değildi. Sancılı adetiniz devam ederse kesinlikle bir kadın doğum uzmanına detaylı muayene olunuz. Görünüşe göre hamile değilsiniz. Gebeliğin bir çok belirtileri var göğüslerinizde olan dolgunluk büyük ihtimalle regli döneminde artan hormonlardan dolayı ve hala normal seviyesine inmemiş hormonlarınız ancak bir kaç güne normal seviyelerine gelecektir. aşağıdaki bağlantıdan gebelik belirtileri konumuza ulaşabilirsiniz.

   https://gebelikse.com/gebelik-belirtileri-nelerdir.html

 15. Meltem dedi ki:

  Merhaba ben 8 haftalık hamileyim hafta hafta gebelik takibi icin kaç haftada bir doktora gitmeliyim

  1. gebelik dedi ki:

   Merhaba Meltem hanım ilk muayenenizde yapılan testler ve tetkikler sonucunda gebelik takibi planınızın çıkarılması gerekmektedir. Bir sorun yoksa şuanda ayda bir doktor kontrolü yeterlidir. Bu konuyu doktorunuz ile konuşunuz lütfen.

 16. Filiz dedi ki:

  Hocam merhaba ilk gebeligimi yaşıyorum. 16 haftalık hamileyim, bebegimin hareketlerini daha hissedemiyorum. Bu normal mi ? Ayrıca 4 lu tarama testi de yaptirmam gerekiyor mu ? Teşekkürler

  1. gebelik dedi ki:

   Merhaba filiz hanım ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarımız gebelikte bebek hareketlerini bu haftalarda hissedemezler.Sıklıkla 20. haftadan sonra hissetmeye başlarlar. Ancak ilk gebeliği olmayanlar hissedebilirler. Dörtlü tarama testi yaptırmanızı gerektirecek bir durum olup olmadığını bilmiyorum. İlk olarak 16-20.haftalar arasında üçlü tarama testi yaptırmanız gerek çıkan sonuca göre dörtlü taramaya gerek olup olmadığı belirlenecektir.

BİR YORUM YAZ
View My Stats