Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamile Kalabilmek İçin Kısırlık Tedavisi

Herhangi bir insan üreme tedavisi hakkında düşünmeden önce, hamile kalmak isteyen herhangi bir çift için temel kurallar vardır. İlk olarak; HIV, hepatit B ve C, sifiliz ve kızamıkçık serolojileri gibi doğum öncesi muayenelerin yapılması gereklidir. Ek olarak, bazı malformasyon riskini azaltmak için, kadınlar için folik asit takviyesi evrensel olarak belirtilmiştir. Doğurganlıkla ilgili olarak; çifte yeterli kilonun, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının sürdürülmesi ve sigara içilmesi durumunda durmaya çalışılması için rehberlik edilmelidir. Kısırlık sebebinin araştırılmasından sonra uygun tedaviye başlanır. Bu ameliyatlar veya klinik prosedürler yoluyla yapılabilir.

Cerrahi tedavi bazı kısırlık nedenleri için endikedir. Örnekler fibroidler, polipler veya uterus malformasyonları, düzeltilebilir tüp değişiklikleri ve endometriozis’tir. Halen, laparoskopi ve histeroskopi gibi minimal invaziv prosedürler tercih edilmektedir.

Kısırlık Tedavisi Süreçleri

Erkeğe göre varikosel cerrahi olarak tedavi edilebilir veya vasektomi tersine çevrilebilir. Ek olarak, boşalmış spermden veya epididimden toplanması için cerrahi prosedürler gerekebilir.

Yumurta hücresi üretimi problemi yaşayan kadınlar için programlanmış ilişki belirtilir. İnsan üremesindeki en basit tedavi yöntemidir. İlk adım, ağız yoluyla alınan veya subkutan enjeksiyonlarla uygulanan ilaçlarla yapılan yumurtlamanın uyarılmasıdır. Bu dönemde, over foliküllerinin (her folikülde bir yumurta içerir) büyümesi ultrason incelemeleri ile kontrol edilir. Foliküller uygun bir boyuta ulaştığında, gerçek yumurtlamayı bozan son bir ilaç uygulanır. Cinsel ilişki planlanır ve hamilelik testi 14 gün sonra yapılır.

Bu tedavi ile hamilelik şansı döngü başına yaklaşık % 15’tir. Sınırlı gibi görünse de, bunun basit bir tedavi olduğu ve verimli bir çiftten infertil bir çift alma şansına eşit olduğu unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM