Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelik Döneminde Egzama Neden Olur?

Anne adaylarının hormonları , hamilelik öncesine göre aynı değildir. Vücut pek çok olaya farklı tepkiler verebilir ve ciddi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde egzama da bir cilt hastalığıdır ve hastalığı oluşturan faktörler bir an da belirebilir. Sebze ve meyve tüketimi, kimyasal temizleyiciler, cilt bakım ürünleri ya da hava koşulları gebelikte egzamaya sebep olabilir.

Hamilelik döneminde egzama neden olur diye merak eden anne adayları bilmelidir ki bu hastalık birden bire ortaya çıkabilir ve büyük oranda hormonsal değişimler sebep olur. Egzama bir cilt rahatsızlığıdır ve döküntüler, kızarıklıklar ve kaşıntılar ile ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde şiş bir deri görüntüsü ya da rahatsız edici derecede su toplamaları meydana gelebilir.

Egzama Tedavileri

Egzama hastalığı bebeği doğrudan etkilemeyebilir ancak ciddi derecede bu rahatsızlığı yaşayan anne adaylarının vücudu çok sayıda antikor üretebilir ve bebeğin düşman olarak algılanmasına yol açar. Dolayısıyla egzama belirtileri görüldüğü andan itibaren doktora başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır.

Egzama tedavisi için doktor ile görüştükten sonra evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar:

  • Uzman kişilerin gözetimi altında steroid kremler kullanılabilir,
  • Egzama olan bölgenin nemli kalması, kurumasının önüne geçilmesi gerekir.
  • Hamilelikte egzama yaşayan kişilerin kesinlikle kaşınmaması önerilir.
  • Tedavinin hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için egzama olan bölgeye soğuk pres uygulaması yapılabilir.
  • Anne adayı egzamaya sebep olan faktörü fark ederse mutlaka kaçınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM