Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelik Döneminde Horlama

Anne adaylarının bedeninde temelinde hormonların yer aldığı değişimler yaşanır ve kilo artışı olarak yansır. Vücudun yeni düzene uyum sağlaması sırasında yaşanan fiziksel değişimler hamilelik döneminde horlama olarak yaşanabilir.

Gebelik döneminde yaşanan horlama sorunları için yapılan araştırmalarda, aynı yaş grubundaki hamileler ve hamile olmayan kadınlar gözetilmiştir. Hamile kadınların diğer kadınlara oranla beş kat daha fazla horladığı kanıtlanmıştır. Hamilelikte horlama göz ardı edilmemeli ve gerekli kontroller mutlaka yapılmalıdır.

Hamilelikte Horlama Sebepleri

Horlama şikayeti tüm gece devam ediyorsa ve gündüz uykusuzluk problemi yaşanıyorsa, baş ağrıları şiddetli bir şekilde sürüyorsa ve bacaklarda aşırı derecede şişkinlik varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Hamilelikte horlama sebepleri nelerdir diye merak ediyorsanız işte cevaplar:

  • Burun Tıkanıklığı: Hormonsal değişimler ve kan basıncının artması nedeniyle burun mukozasında tıkanıklık ve şişme meydana gelerek salgı üretimi hızlanır. Bu durum geçmek bilmeyen burun tıkanıklığına sebep olur ve gebelik döneminde horlama şikayetleri başlar.
  • Kilo Alımı: Anne adayının beslenmesinde yaşanan değişiklikler sonucu kilo artışı hızlanır ve vücudun çeşitli bölgelerinde dokuların artmasına sebep olur. Yaşanan bu hızlı artış horlama etkisini başlatır dolayısıyla kilolu bir hamilelik dönemi geçiren kadınların daha sık horladığı görülmüştür.
  • Yatış Pozisyonu: Hamilelik döneminde uygun yatış pozisyonu bulmak saatlerce sürebilir ve siz doğru pozisyonu bulduğunuzu düşünseniz bile horlama başlar. Yüksek yastık kullanmak ve sola dönük yatmak doğru bir davranış olacaktır.

Gebelikte horlama sorunları doğumdan sonra geçecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM