Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelik Döneminde Su İçmenin Faydaları

Hayatın devamını sağlayan ve yaşam kalitesini arttıran su, gebelik döneminde daha fazla önem taşıyor. Hamileliğiniz boyunca her zamankinden daha çok su içmeniz bir çok fayda dağlıyor ve bebeğiniz daha sağlıklı oluyor. Hamilelik döneminde su içmenin faydaları bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır ve tüm anne adayları için önerilir.

Hamilelik döneminde günde 3 litre su içmeniz önerilir, meyve suları su tüketiminden sayılabilir ancak çay ve kahve su kaybına neden olduğu için su tüketimi olarak kabul edilmez.

Yorgunluğu Giderir

Yetersiz su tüketiminde vücudun çalışma verimi düşer ve kalbin kan pompalama hızında düşüş meydana gelebilir. Hamilelik döneminde su tüketimi ile yorgunluğunuz azalır ve kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Sindirime ve Kabızlığa Karşı Etkilidir

Gastrointestinal sistemin düzgün ve yeteri kadar çalışması için su gerekir. Yeterli miktarda su tüketimi besinlerin parçalanmasında oldukça önemlidir ve bağırsak hareketlerini geliştirir.

Toksinleri Temizler

Vücutta bulunan toksinlerin atılmasında ve böbrek taşlarının giderilmesinde su, oldukça önemlidir. Hamilelikte su içmek en yararlı toksin atıcıdır ve idrarınızın renginin koyu olması vücudun verdiği bir sinyaldir.

  • Muhtemel enfeksiyonlara karşı etkilidir,
  • Cilt kuruluğunu önler ve sağlıklı saçlarınızın olmasını sağlar,
  • Erken doğum riskini azaltır,
  • Bulantı ve mide ekşimesi şikayetlerinde etkilidir,
  • Bebek suyunun azalmasını engeller.

Anne karnındaki bebeklerin suyu, kendi oluşturdukları sıvı dışında annenin tükettiği sudan da olumlu yönde etkilenir. Anne adaylarının öğün öncesi ve sonrasında su tüketmesi tavsiye edilir. Gebelikte su içmek en doğru ve en güzel davranışlar arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM